ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" травня 2012 р. м. Київ К-14385/09
( Додатково див. постанову Донецького апеляційного адміністративного суду (rs3179798) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого -судді Кобилянського М.Г.
суддів: Амєліна С.Є., Юрченка В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
за касаційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 22 грудня 2008 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2009 року, -
В С Т А Н О В И Л А:
У листопаді 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом. Зазначала, що є матір'ю малолітньої дитини та відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Проте протягом 2007 року управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради виплачувало допомогу у розмірі, що не співвідноситься із законодавством, внаслідок чого виникла заборгованість, яку просила стягнути.
Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 22 грудня 2008 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нездійснення належних виплат у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради за рахунок Державного бюджету на користь ОСОБА_1 недосплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період за 2007 рік у розмірі 2320,65 грн.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2009 року постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 22 грудня 2008 року скасовано. Позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нарахування, призначення та виплат ОСОБА_1 за період з 26.11.2007р. по 31.12.2007р. державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 26.11.2007р. по 31.12.2007р. у сумі 419,50 грн. В іншій частині позову відмовлено.
Вказуючи на допущені, на думку управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, судами неповне з'ясування обставин, які мають значення у справі, та порушення норм чинного матеріального законодавства, що призвело до неправильного вирішення даного спору, відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій й ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи касаційної скарги та правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах, визначених ч.2 ст. 220 КАС України, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для залишення без задоволення касаційної скарги, а оскаржуваних судових рішень - без змін з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 має на утриманні малолітню дитину, ІНФОРМАЦІЯ_1, та відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (2811-12) має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка з серпня 2007 року проводилася в розмірі меншому, ніж передбачено законом.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, чинній на час виникнення правовідносин, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно з пунктом 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (2811-12) розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року -50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» було зупинено на 2007 рік. Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07) визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) , пункт 14 статті 71 «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідач був зобов'язаний нараховувати та сплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому статтею 15 та пунктом 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції, скасувавши постанову суду першої інстанції, дійшов правильного висновку про часткове задоволення позовних вимог за період з 26.11.2007р. по 31.12.2007р.- в межах річного строку звернення до суду, встановленого ст. 99 КАС України, на застосуванні якого наполягав відповідач.
Посилання відповідача в касаційній скарзі на порушення судами норм матеріального права не знайшли свого підтвердження при розгляді даної справи, а судами повно та всебічно з'ясовані обставини, які підтверджені дослідженими в судовому засіданні доказами і при цьому рішення ухвалені відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 224, 230 КАС України, -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2009 року, якою скасована постанова Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 22 грудня 2008 року та частково задоволено позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.
ГОЛОВУЮЧИЙ :
СУДДІ :
Кобилянський М.Г.
Амєлін С.Є.
Юрченко В.В.