ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2012 року м. Київ К/9991/89765/11
колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого-судді: Юрченка В.В.,
суддів: Амєліна С.Є., Кобилянського М.Г.,
секретар судового засідання Сорока Л.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про перерахунок та виплату підвищення до пенсії за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 9 липня 2010 року та рішення апеляційного суду Донецької області від 8 вересня 2010 року,
в с т а н о в и л а:
10 грудня 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом.
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що є дитиною війни та відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Проте управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька не проводило нарахування та виплату вказаного підвищення до пенсії, тому позивач просила поновити пропущений строк для звернення до суду; зобов'язати відповідача виплатити підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням виплачених сум за періоди з 1 січня 2006 року по 9 липня 2007 року, з 31 грудня 2007 року по 22 травня 2008 року, з 31 січня 2008 року по 1 січня 2009 року, з 29 жовтня 2009 року по 9 липня 2010 року, з 9 липня 2010 року та довічно виплачувати доплату до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком на підставі Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (2195-15)
.
Постановою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 9 липня 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 31 грудня 2008 року по 1 січня 2009 року та з 29 жовтня 2009 року по 9 липня 2010 року з урахуванням проведених виплат. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішенням апеляційного суду Донецької області від 8 вересня 2010 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 9 липня 2010 року скасовано. Позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по вересень 2010 року з урахуванням проведених виплат. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вказуючи на допущені, на думку ОСОБА_1, судами неповне з'ясування обставин, які мають значення у справі, та порушення норм чинного матеріального законодавства, що призвело до неправильного вирішення даного спору, позивач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити її позовні вимоги повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Під час розгляду справи по суті судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є дитиною війни та отримує пенсію за віком.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в редакції, яка набрала чинності з 1 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог статті 7 зазначеного Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом (2195-15)
, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пунктом 17 статті 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинено на 2006 рік. Законом України від 19 січня 2006 року № 3367-IV (3367-15)
внесені зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» (3235-15)
, відповідно до яких виключено пункт 17 статті 77, а стаття 110 викладена в іншій редакції. Зокрема, встановлено, що державна соціальна підтримка дітей війни, передбачена статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджується у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Оскільки Кабінет Міністрів України у 2006 році не визначив порядку нарахування та виплати надбавки до пенсії, передбаченої статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», то вимоги позивача стосовно такої виплати у зазначеному році задоволенню не підлягають.
Дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням статті 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» відповідно до пункту 12 частини 1 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено на 2007 рік. Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07)
визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
, пункт 12 статті 71 та стаття 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідач був зобов'язаний нараховувати та сплачувати підвищення до пенсії в розмірі, встановленому статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Підпунктом 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17)
, статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в новій редакції, відповідно до якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (3551-12)
) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Частиною 4 статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни - на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 (v010p710-08)
положення пункту 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17)
визнані неконституційними з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Таким чином, з 22 травня 2008 року вихідним критерієм обрахунку підвищення пенсії дітям війни визначено мінімальний розмір пенсії за віком, який відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вираховувався виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, тобто у 2008 році - статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Отже, право на підвищення пенсії, що передбачене статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у 2008 році у позивача виникло з 22 травня 2008 року, тобто з дня визнання неконституційними положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17)
про зупинення дії статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на відповідний рік.
Вихідним критерієм обрахунку доплати до пенсії дітям війни визначено мінімальну пенсію за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин положення частини 3 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування розміру мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті, тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом (1058-15)
, не є перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами при розрахунку підвищення пенсії, яке передбачено статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосуванню підлягає мінімальний розмір пенсії за віком, який вираховується виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законами про Державний бюджет України на відповідний рік, а не розмір, що установлений постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 року №530 (530-2008-п)
.
При цьому суд апеляційної інстанції безпідставно обмежив строк виплати підвищення до пенсії датою «по вересень 2010 року»без урахування вимоги позивача про продовження їй зазначених виплат в подальшому при нарахуванні пенсії.
Пенсія є періодичним платежем, виплата якого, за загальним правилом, не обмежена у часі.
Підвищення до пенсії, яке є додатковою виплатою особі, яка визнана такою, що має на нього право, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати.
Отже, вирішуючи питання про зобов'язання нарахувати та виплатити відповідні періодичні платежі дітям війни, суди, у разі відсутності спору про право особи на отримання підвищення до пенсії або встановлення такого права в судовому порядку, не мають підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві.
Зміни у законодавстві щодо зазначених виплат мали місце у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14 червня 2011 року № 3491-VI (3491-17)
(набрав чинності 19 червня 2011 року), частиною 7 якого передбачено, що положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Проте станом на дату ухвалення судового рішення судом апеляційної інстанції зазначені зміни внесені не були, а тому підстав обмежувати виплати конкретною датою не було.
До касаційної скарги позивачем надано копію постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 лютого 2010 року, якою скасовано постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 29 жовтня 2009 року та ухвалено нову постанову про часткове задоволення позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька здійснити нарахування підвищення пенсії за віком та виплатити ОСОБА_1 з урахуванням здійснених виплат підвищення як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, за періоди з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 1 січня 2009 року по 29 жовтня 2009 року.
Таким чином, є така, що набрала законної сили, постанова суду з того самого спору і між тими самими сторонами, відносно зобов'язань підвищити пенсію позивачу як дитині війни за період до 29 жовтня 2009 року.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства Укра їни ці обставини є підставою для закриття провадження у справі.
Зазначені обставини не були встановлені судом апеляційної інстанції при ухваленні судового рішення у цій справі, а суд касаційної інстанції, відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Оскільки допущені апеляційним судом порушення норм процесуального права призвели до неправильного вирішення справи і не можуть бути усунені судом касаційної інстанції, то відповідно до частини 2 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України зазначені обставини є підставою для скасування судового рішення апеляційного суду в зазначеній частині і направлення справи на новий судовий розгляд.
Щодо зобов'язання відповідача нарахування та виплати позивачу підвищення до пенсії як дитині війни за період з 29 жовтня 2009 року, то в цій частині судове рішення суду апеляційної інстанції, за винятком обмеження у даті виплати підвищення до пенсії, ухвалено відповідно до закону.
За правилами статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 225, 227, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення апеляційного суду Донецької області від 8 вересня 2010 року змінити. Скасувати зазначене рішення в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 за період до 29 жовтня 2009 року, а справу у цій частині направити на новий судовий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Абзац четвертий резолютивної частини рішення апеляційного суду Донецької області від 8 вересня 2010 року викласти у наступній редакції: «Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька з 29 жовтня 2009 року перерахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до положень статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, визначеному згідно з частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично виплачених сум».
В решті рішення апеляційного суду Донецької області від 8 вересня 2010 року залишити без змін.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Юрченко В.В.
Судді Амєлін С.Є.
Кобилянський М.Г.