ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2012 року м. Київ К-19175/09
( Додатково див. ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду (rs3582835) )
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Рибченка А.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим
на постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.12.2008 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 08.04.2009
у справі №2-29/5173-2008А
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрлідер»
до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим
про скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.12.2008, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 08.04.2009, позов ТОВ «Укрлідер»задоволено. Скасовано рішення Сакської ОДПІ в АР Крим про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001902330 від 23.04.2008 на суму 750,00 грн.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового обороту казино «Куш», розташованого по вул.Гагаріна, 34-Б у м.Сімферополі, яке належить ТОВ «Укрлідер», за результатами якої складено акт від 10.04.2008 №003663.
За висновками акта перевірки, позивачем порушено п.п.1,2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі - Закон № 265/95).
На підставі акта перевірки прийнято рішення від 23.04.2008 №0001902330 про застосування до штрафних (фінансових) санкцій у сумі 750,00 грн.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом № 265/95 (265/95-ВР) .
Відповідно до статті 3 Закону № 265/95 на суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при наданні послуг у сфері грального бізнесу законодавець покладає обов'язок проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО.
Терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням РРО встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України (стаття 11 Закону № 265/95).
Пунктом 6 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 121 (121-2001-п) «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»(далі - постанова № 121) встановлено термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності, які працювали у сфері грального бізнесу із використанням гральних автоматів до 31.12.2006.
Статтею 12 Закону № 265/95 передбачено, що на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови № 121 (121-2001-п) на Міністерство промислової політики України було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» (v0430225-08) до Державного реєстру було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів.
За таких обставин до вказаної дати у суб'єктів господарювання була відсутня об'єктивна можливість дотримуватися вимог Закону (265/95-ВР) у частині використання гральних автоматів, які переведені у фіскальний режим роботи. Тому притягнення їх до відповідальності за використання гральних автоматів, у яких не реалізовані фіскальні функції, можливе лише з моменту включення до Державного реєстру комп'ютерно-касової системи «Фіскал», тобто з 01.07.2008.
Крім того, задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідачем, всупереч вимогам ч.2 ст. 71 КАС України, не доведено наявність правопорушення, оскільки взагалі відсутні докази необхідності проведення розрахункової операції, а саме виконання порядку дій встановлених Правилами ігрового залу, затвердженими відповідно до ліцензійних умов організації діяльності з проведення азартних ігор (наказ Державного комітету з питань регуляторної політки і підприємництва і Міністерства фінансів України від 18.04.2006 №40/374 (z0622-06) ).
Враховуючи наведене, висновки судів попередніх інстанцій про протиправність оскаржуваного рішення податкового органу ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.
Підстав для скасування судових рішень, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим відхилити, а постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.12.2008 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 08.04.2009 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст. 236- 238 КАС України.
Головуючий
Судді
Л.В.Ланченко
Н.Г.Пилипчук
А.О.Рибченко