ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" травня 2012 р. м. Київ К-37151/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Степашка О.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області
на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2010 року
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2010 року
у справі №2а-791/10/1670
за позовом прокурора Хорольського району Полтавської області в інтересах держави в особі Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області (надалі -Хорольська МДПІ Полтавської області)
до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (надалі -ФОП ОСОБА_1)
про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -
встановив:
У лютому 2010 року прокурор Хорольського району Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом, в інтересах держави в особі Хорольської МДПІ Полтавської області, в якому поставлено питання про стягнення з ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 6306,50грн.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2010р. залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2010р., позов задоволено частково. Стягнуто з ФОП ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції в сумі 1721,50грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з висновками попередніх судових інстанцій, Хорольська МДПІ Полтавської області звернулась із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, ухвали суду апеляційної інстанції та прийняття у справі нового рішення про задоволення позову в повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, 09.06.2009р. згідно плану проведення перевірок на червень 2009р. та на підставі направлень №4084, №4085 від 07.06.2009р., контролюючим органом було проведено перевірку господарської одиниці -магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, та у якому здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1
За результатами перевірки був складений акт №0138/16/27/23/НОМЕР_1 від 09.06.2009р., яким встановлено порушення позивачем вимог п.п.1, 9, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:
- не проведення розрахункової операції на повну суму покупки через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідного розрахункового документа, що підтверджують виконання розрахункових операцій, сума не проведення склала 917,00грн.;
- не забезпечення щоденного друку на реєстраторах розрахункових операцій фіскального звітного чеку;
- не забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (надалі -РРО), сума невідповідності склала 4,30грн.
На підставі акту перевірки 01.07.2009р. Хорольською МДПІ Полтавської області щодо ФОП ОСОБА_1 були прийняті рішення:
- №0001492303/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 4585,00грн.;
- №0001502303/0 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1721,50грн.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону (265/95-ВР)
здійснюють органи державної податкової служби в Україні шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до п.п.9, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що в ході перевірки відповідачем не виконано друк фіскальних звітних чеків та не забезпечено їх зберігання в книзі обліку розрахункових операцій за 15.11.2008р., 09.01.2009р., 24.03.2009р., 21.04.2009р. та 28.04.2009р.
Відповідно до ч.4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону (265/95-ВР)
до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
З матеріалів справи вбачається, що копією Х-денного звіту та акту перевірки встановлено, що сума коштів, зазначена в денному звіті РРО становить 10,20грн. Проте, згідно опису грошових коштів, складеного та підписаного продавцем відповідача вбачається, що сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 14,50грн. Таким чином встановлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на 4,30грн.
Разом з тим, не проведення розрахункової операції на повну суму покупки через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи РРО на 917,00грн. встановлено контролюючим органом шляхом перевірки фактичних залишків товару, отриманого відповідачем згідно накладної, виданої ПП ОСОБА_3, №449364 від 22.05.2009р.
Так, згідно додатку до акту перевірки від 09.06.2009р. «Відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей», на дату проведення перевірки в магазині відповідача не виявлено товарно-матеріальних цінностей, зазначених в накладній ПП ОСОБА_3, №449364 від 22.05.2009р.
При цьому, із заперечень особи, що проводила розрахунки, в акті перевірки та в письмовому поясненні до акту перевірки вбачається, що вказаний товар вивезено та знищено.
Таким чином, з урахуванням приписів ст. 71 КАС України, позивачем не надано суду доказів на підтвердження того, що невідповідність фактичних залишків товару, яка встановлена перевіркою, виникла саме через не проведення розрахункових операцій через РРО.
Отже, судова колегія касаційної інстанції погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача штрафних санкцій в сумі 4585,00грн. на підставі рішення №0001492303/0 від 01.07.2009р. не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України.
Доводи касаційної скарги не спростовують вказаних висновків суду.
Отже, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області -залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст. 236- 238 КАС України.
Головуючий: ___________________ Н.Є. Маринчак
Судді: ___________________ М.І. Костенко
___________________ О.І. Степашко