ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" травня 2012 р. м. Київ К-32953/10
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Степашка О.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницьке кар'єроуправління»
на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2010 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2010 року
у справі №2а-865/10/0270
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницьке кар'єроуправління»(надалі -ТОВ «Вінницьке кар'єроуправління»)
до Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області (надалі -Козятинська ОДПІ Вінницької області)
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
встановив:
Позивач звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом, в якому поставлено питання про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Козятинської ОДПІ Вінницької області: №0003381501/0, №0003371501/0 від 10.09.2009р.; №0003381501/1, №0003371501/0 від 13.11.2009р.; №0000241501/0, №0000231501/0 від 18.01.2010р.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2010р. залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2010р., у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погодившись з висновками судів попередніх інстанцій, позивач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування судом норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, ухвали суду апеляційної інстанції та прийняття у справі нового рішення про задоволення позову у повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, 09.02.2009р. та 11.02.2009р. Калинівське відділення Козятинської ОДПІ згідно договорів №5 та №6 надано позивачеві розстрочення податкових зобов'язань відповідно рішень №№56,57 ДПА у Вінницькій області згідно яких ОДПІ надає боржнику розстрочення сплати податкових зобов'язань на загальну суму 435508,07грн. під проценти.
Однак, 30.03.2009р. ДПА у Вінницькій області були прийняті рішення №21 та №22 про розірвання договорів розстрочення від 09.02.2009р. №5 та від 11.02.2009р. №6 та скасування раніше прийнятих рішень про надання розстрочення плати податкового зобов'язання на не сплачені суми.
Згідно п.4.1 Договору про розстрочення податкових зобов'язань податковий орган має право розстрочені (відстрочені) суми податкових зобов'язань та суми нарахованих процентів, що залишилися не сплаченими на день прийняття рішення про скасування розстрочення (відстрочення), стягувати та погашати у порядку, установленому законодавством для стягнення та погашення податкового боргу.
Пунктом 2.3 Договору обумовлено, що контролюючий орган зобов'язується від дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені (відстрочені) суми, що залишились не сплаченими, нараховувати пеню та штрафні санкції у розмірах, передбачених чинним законодавством.
10.09.2009р. Козятинською ОДПІ Вінницької області була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання по платі за користування надрами №002421501 від 10.09.2009р. та прийняті податкові повідомлення-рішення №0003371501/0 та №0003381501/0 від 10.09.2009р. про застосування штрафної санкції за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по платі за користування надрами в сумі 69681,28грн. по податковому повідомленню-рішенню №0003371501/0 та 67,13грн. по податковому повідомленню-рішення №0003381501/0.
Так, за наслідками проведеної перевірки встановлено порушення позивачем вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: встановлено несвоєчасно сплачені узгоджені зобов'язання по платі за користування надрами, у зв'язку з чим податковий борг, що виник по строку сплати 30.04.2009р. в сумі 348406,45грн. сплачено 17.06.2009р., затримка становила 48 днів, податковий борг що виник 20.05.2009р. в сумі 671,30грн. сплачено 17.06.2009р., затримка становила 28 днів.
Скарги платника на зазначені вище податкові повідомлення-рішення були залишені без задоволення, однак підприємством зобов'язання не сплачені.
Отже, 18.01.2010р. рішенням Козятинської ОДПІ Вінницької області було збільшено розмір штрафної санкції застосованих до ТОВ «Вінницьке кар'єроуправління»у податкових повідомленнях -рішеннях на загальну суму 12903,20грн. Таким чином загальна сума штрафу на час розгляду справи становила 82641,61грн.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом (2181-14)
або іншими законами України.
Статтею 5 вказаної норми визначено, що податкове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п.п.5.3.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (2181-14)
платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
При цьому, відповідно до ст.14 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків має право отримати розстрочку.
Підпунктом 14.3.1. вказаного Закону (2181-14)
передбачено, що розстрочення податкових зобов'язань надається на умовах податкового кредиту, за якими основна сума кредиту та нараховані на неї проценти погашаються рівними частками, починаючи з податкового періоду, наступного за періодом надання такого кредиту. Слід зазначити, що відповідно до п.п.14.5.1. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (2181-14)
договори про розстрочення, можуть бути достроково розірвані за ініціативою податкового органу, у разі якщо платник податків порушує умови погашення розстроченого податкового боргу. Разом з тим, відповідно до п.п.14.1.3. цього Закону (2181-14)
, платник податків, який звертається до податкового органу з заявою про розстрочення, відстрочення податкових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого податкового зобов'язання.
Згідно підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом (2181-14)
, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1-17.1.6 цього пункту, чи ні.
Оцінюючи встановлені обставини справи, судова колегія касаційної інстанції погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, що позовні вимоги про скасування визначених контролюючим органом зобов'язань, які виникли у підприємства у зв'язку із порушенням строку сплати узгодженого і розстроченого зобов'язання, задоволенню не підлягають.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.
За таких обставин, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницьке кар'єроуправління»-залишити без задоволення.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст. 236- 238 КАС України.
Головуючий:
Судді:
|
___________________ Н.Є. Маринчак
___________________ М.І. Костенко
___________________ О.І. Степашко
|