ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" травня 2012 р. м. Київ К-33261/10
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Степашка О.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Кредитної спілки «Фаворит-Житомир»
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2010 року
у справі №2а-4097/09/0670
за позовом Кредитної спілки «Фаворит-Житомир»(надалі -КС «Фаворит-Житомир»)
до Державної податкової інспекції у м. Житомирі (надалі -ДПІ у м. Житомирі)
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -
встановив:
Позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому поставлено питання про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення ДПІ у м. Житомирі №0000242201/0 від 02.06.2009р.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2010р., позов було задоволено. Визнано нечинним податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Житомирі №0000242201/0 від 02.06.2009р.; судовий збір в сумі 3,40грн. стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2010р. рішення суду першої інстанції було скасовано та прийнято у справі нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Не погодившись з висновками суду апеляційної інстанції, позивач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду апеляційної інстанції та залишення в силі постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2010р.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, 22.05.2009р. контролюючим органом було проведено виїзну позапланову документальну перевірку КС «Фаворит-Житомир»з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.10.2007р. по 31.03.2009 р., про що складено акт № 3264/22/33020097 від 22.05.2009р.
Висновками зазначеного акта перевірки встановлено порушення позивачем п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4, п.п.7.11.9 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994р. № 334/94-ВР. А саме, встановлено, що КС «Фаворит-Житомир»у податкових звітах про використання коштів неприбутковими установами та організаціями не відображено доходи з інших джерел, що підлягають оподаткуванню на загальних підставах, не в повному обсязі оподатковані доходи з інших джерел, а саме: нараховані комісійні доходи у вигляді плати за ведення кредитної справи на загальну суму 68626,00грн.
На підставі зазначених висновків прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000242201/0 від 02.06.2009р., яким позивачеві визначено зобов'язання з податку на прибуток підприємств в сумі 79275,00грн. у т.ч. 50451,00грн. основного платежу та 28824,00грн. штрафних санкцій.
Приписами ст.1 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001р. №2908-III передбачено, що кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Відповідно до п.п.7.11.4 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці «в»підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів, які надходять до кредитних спілок та пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством; доходів від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів) недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок, за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
При цьому, згідно з абз.2 п.п.7.11.9 п.7.11 ст.7 зазначеного Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», незалежно від положень абзацу першого цього підпункту, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
Відповідно до п.7.11.13 п.7.11 ст.7 Закону, під терміном «пасивні доходи»слід розуміти доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.
Як визначено п.1.10 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», проценти - доход, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До процентів включаються: платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит; платіж за використання коштів, залучених у депозит; платіж за придбання товарів у розстрочку.
Проценти нараховуються у вигляді відсотків на основну суму заборгованості або фіксованих сум. У разі коли залучення коштів здійснюється шляхом продажу облігацій, казначейських зобов'язань або ощадних (депозитних) сертифікатів, емітованих позичальником, сума процентів визначається шляхом нарахування відсотків на номінал такого цінного паперу, виплати фіксованої премії чи виграшу або шляхом визначення різниці між ціною розміщення та ціною погашення такого цінного паперу (сума дисконту).
Платежі за іншими цивільно-правовими договорами, незалежно від того, чи встановлені вони в абсолютних (фіксованих) цінах або у відсотках до суми договору або до іншої вартісної бази, не є процентами.
За таких обставин, оплата послуг щодо ведення кредитної справи не відноситься до фінансових послуг з надання кредитів, а тому має кваліфікуватись як інші доходи.
Крім того, як встановлено судом, рішенням Державної комісії з регулювання фінансових послуг україни від 28.08.2007р. №7894 КС «Фаворит-Житомир»було виключено з Державного реєстру фінансових установ та анулювано її свідоцтво про реєстрацію фінансової установи.
Отже, згідно приписів ч.2 п.1 ст. 9 Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка вважається такою, що припинила свою діяльність, після внесення запису до Державного реєстру фінансових установ.
Таким чином, здійснення діяльності після припинення діяльності Позивача як За таких обставин, судова колегія касаційної інстанції погоджується із висновками суду апеляційної інстанції, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.
За таких обставин, судом апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Кредитної спілки «Фаворит-Житомир»-залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст. 236- 238 КАС України.
Головуючий:
Судді:
|
___________________ Н.Є. Маринчак
___________________ М.І. Костенко
___________________ О.І. Степашко
|