ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" травня 2012 р. м. Київ К-31974/10
( Додатково див. ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду (rs11264410) )
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Степашка О.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянська група-фарм»
на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2009 року
та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2010 року
у справі №2а-7062/09/1570
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянська група-фарм» (надалі -ТОВ «Словянська група-фарм»)
до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси (надалі -ДПІ у Приморському районі м. Одеси), Державної податкової адміністрації в Одеській області (надалі -ДПА в Одеській області)
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
встановив:
У березні 2009р. позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому поставлено питання про визнання протиправним та скасування рішення ДПІ у Приморському районі м. Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.11.2008р. №0014212360 та №0014202360.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2009р. залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2010р., позовні вимоги було задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 24.11.2008р. №0014212360 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 340,00грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, вказуючи на порушення та неправильне застосування норм матеріального права, позивач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій ставить питання про скасування рішення судів попередніх інстанцій та прийняття у справі нового рішення про задоволення позову повністю.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, контролюючим органом (співробітниками ДПА в Одеській області) було проведено перевірку аптеки, в якій здійснює господарську діяльність позивач, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Богдана Хмельницького 6/1, з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктів господарювання та патентування, про що складено акт від 18.11.2008р. №0862/15/32/23/33659497.
Висновками перевірки встановлено порушення позивачем п.п.1, 4, 9, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:
- не проведення розрахункової операції через РРО на суму 51,80грн.;
- не забезпечення цілісності пломб РРО;
- не забезпечення друкування фіскальних чеків (звітів) РРО;
- проведення розрахункових операцій через РРО, який не зареєстрований в органах ДПС за місцем знаходження господарської одиниці;
- не забезпечення відповідність коштів в місці проведення розрахунків даним денного звіту РРО на суму 15,65грн.;
- порушення вимог п.2.6 розділу II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні щодо не оприбуткування в касі підприємства денної виручки за 15-17.11.2008р. на загальну суму 3232,06грн.
За наслідками перевірки податковим органом прийняті оскаржувані рішення від 24.11.2008р.:
- №0014212360, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 16160,30грн.;
- №0014202360, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1357,25грн.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону (265/95-ВР) здійснюють органи державної податкової служби в Україні шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Пунктом 4 ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на органи державної податкової служби України покладено право здійснення контролю за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.
Згідно п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом (265/95-ВР) , із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до п.п. 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637 (z0040-05) , оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Пунктом 2.6 розділу 2 вказаного Положення про ведення касових операцій у національній валюті (z0040-05) передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення (z0040-05) , є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначених у відповідних касових (розрахункових) документах.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що під час перевірки дійсно було виявлено порушення позивачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Встановлено, що не була проведена через РРО розрахункова операція на суму 51,80грн., не забезпечено цілісності пломб РРО, не забезпечено друкування фіскальних чеків (звітів) РРО, не забезпечено відповідність коштів в місці проведення розрахунків даним денного звіту РРО на суму 15,65грн. А також встановлено порушення вимог п.2.6 розділу II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (z0040-05) щодо не оприбуткування в касі підприємства денної виручки за 15-17.11.2008р. на загальну суму 3232,06грн.
Вказані порушення підтверджуються актом перевірки від 18.11.2008р. №0862/15/32/23/33659497, який підписаний посадовою особою позивача без будь-яких зауважень, поясненнями посадової особи позивача від 18.11.2008р., описом наявних готівкових коштів на місці проведення розрахунків від 18.11.2008р., який також підписаний посадовою особою позивача без будь-яких зауважень та заперечень, даними денного Х-звіту за 18.11.2008р.
Натомість, спростовано правомірність визначення в якості порушення використання позивачем у своїй діяльності РРО, який не перебував на обліку в органах ДПС України. Так, реєстраційним посвідченням №1553006719 засвідчено, що РРО марки МІКІ-500.02 МЕ перебував на обліку у ДПІ Приморського району м. Одеси з 03.07.2008р. та після зняття з обліку, в наступному (17.11.2008р.) був поставлений на облік до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси за місцем здійснення господарської діяльності аптеки, що підтверджується відповідним штампом та надписом ДПІ у Малиновському районі м.Одеси у нижній частині реєстраційного посвідчення. Таким чином, суди обґрунтовано скасували штрафну санкцію в розмірі 340,00грн., що застосована рішенням від 24.11.2008р. №0014212360.
Щодо не оприбуткування позивачем готівкових коштів за 15-17.11.2008р. на загальну суму 3232,06грн., судова колегія касаційної інстанції зазначає, що позивачем не було надано належних доказів на підтвердження невідповідності зазначеного порушення дійсним обставинам справи.
Отже, оскільки зазначені вище порушення, що встановлені проведеною перевіркою, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи, застосування до ТОВ «Словянська група-фарм» оскаржуваних штрафних (фінансових) санкцій є правомірним.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.
Отже, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянська група-фарм»-залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2009 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст. 236- 238 КАС України.
Головуючий:
Судді:
___________________ Н.Є. Маринчак
___________________ М.І. Костенко
___________________ О.І. Степашко