ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" травня 2012 р. м. Київ К-29824/10
( Додатково див. постанову Донецького апеляційного адміністративного суду (rs11885007) )
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Степашка О.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька
на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2010 року
у справі №2а-6514/10/0570
за позовом Приватного підприємства «Стройинтер» (надалі -ПП «Стройинтер»)
до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька (надалі -ДПІ у Калінінському районі м. Донецька)
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
встановив:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом, в якому поставлено питання про скасування рішення ДПІ у Калінінському районі м.Донецька про застосування штрафних (фінансових) санкцій від №0002902342 від 04.11.2009р.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2010р., у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2010р. рішення суду першої інстанції було скасовано та прийнято у справі нове рішення про задоволення позову, яким скасовано рішення ДПІ у Калінінському районі м. Донецька від №0002902342 від 04.11.2009р.
Не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанцій, вказуючи на порушення та неправильне застосування норм матеріального права, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій ставить питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі постанови Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2010р.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, 24.10.2009р. контролюючим органом було проведено виїзну планову перевірку ПП «Стройинтер»з питань дотримання порядку проведення розрахункових операцій, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій, за результатами якої складено відповідний акт.
Висновками перевірки встановлено не оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх надходження за період з 29.09.2009р. по 23.10.2009р., що є порушенням п.2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного Банку України від 15.12.2004р. №637 (z0040-05) .
За наслідками перевірки прийнято рішення №0002902342 від 04.11.2009р., яким до позивача були застосовані штрафні санкції відповідно Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№436/95 від 12.06.1995р. (у 5-кратному розмірі неоприбуткованої суми).
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначає «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затверджений Постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004р. №637 (z0040-05) що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за №40/10320 (z0040-05) .
Пунктом 1.2 вказаного Положення (z0040-05) , визначено, що оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Пунктом 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (z0040-05) обумовлено, що вся готівка, яка надходить до каси, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися; оприбуткування готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення (z0040-05) , є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків.
Відповідно п. 3.3. Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні (z0040-05) приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами (додаток 2), підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.
З матеріалів справи вбачається, що приймання готівки до каси підприємства позивача за період з 29.09.2009р. до 23.10.2009р. на загальну суму 48874,65грн. підтверджується прибутковими касовими ордерами: №1029 від 29.09.2009р. на суму 2171,10грн.; №1030 від 30.09.2009р. на суму 2008,40грн.; №1031 від 01.10.2009р. на суму 1864,60грн.; №1032 від 02.10.2009р. на суму 2242,75грн.; №1033 від 03.10.2009р. на суму 2577,25грн.; №1034 від 04.10.2009р. на суму 2100,00грн.; №1035 від 05.10.2009р. на суму 1338,55грн.; №1036 від 06.10.2009р. на суму 1774,50грн.; №1037 від 07.10.2009р. на суму 1382,05грн.; №1038 від 08.10.2009р. на суму 1774,10грн.; №1039 від 09.10.2009р. на суму 2161,60грн.; №1040 від 10.10.2009р. на суму 2085,85грн.; №1041 від 11.10.2009р. на суму 2017,35грн.; №1042 від 12.10.2009р. на суму 1768,05грн.; №1043 від 13.10.2009р. на суму 1497,85грн.; №1044 від 14.10.2009р. на суму 1922,70грн.; №1045 від 15.10.2009р. на суму 1646,80грн.; №1046 від 16.10.2009р. на суму 1939,15грн.; №1047 від 17.10.2009р. на суму 2559,60грн.; №1048 від 18.10.2009р. на суму 2527,65грн.; №1049 від 19.10.2009р. на суму 1972,75грн.; №1050 від 20.10.2009р. на суму 1689,85грн.; №1051 від 21.10.2009р. на суму 2057,30грн.; №1052 від 22.10.2009р. на суму 2107,05грн.; №1053 від 23.10.2009р. на суму 1687,80грн.
Згідно ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» книга обліку розрахункових операцій - це прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів.
Порядок ведення Книг обліку розрахункових операцій визначений наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000р. №614 (z0105-01) «Про порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок», згідно п.7.5 якого використання книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на РРО, зокрема, передбачає: наявність книги обліку розрахункових операцій на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги обліку розрахункових операцій; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Судом встановлено, що готівка отримана позивачем за період з 29.09.2009р. до 23.10.2009р. на загальну суму 48874,65грн. відображена в книзі обліку розрахункових операцій, що підтверджується підклеєними фіскальними звітними чеками у відповідних розділах книги обліку розрахункових операцій.
Отже, оскільки зазначені вище порушення, що встановлені проведеною перевіркою, не знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи, застосування до ПП «Стройинтер» оскаржуваних штрафних (фінансових) санкцій є необґрунтованим.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.
Отже, судом апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька - залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст. 236- 238 КАС України.
Головуючий:
Судді:
___________________ Н.Є. Маринчак
___________________ М.І. Костенко
___________________ О.І. Степашко