ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" травня 2012 р. м. Київ К-26647/10
( Додатково див. ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду (rs10929769) )
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Степашка О.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м.Донецька
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2010 року
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2010 року
у справі №2а-1584/10/0570
за позовом суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (надалі -ФОП ОСОБА_2)
до Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м.Донецька (надалі -ДПІ у Будьонівському районі м.Донецька)
про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
У січні 2010р. позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому поставлено питання про визнання неправомірним рішення ДПІ у Будьонівському районі м.Донецька, викладене у листі від 16.12.2009р. №14278/К/17013 щодо відмови у видачі свідоцтва про сплату єдиного податку та зобов'язання відповідача видати відповідне свідоцтво позивачеві із строком дії з 01.01.2010р.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2010р. залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2010р., позовні вимоги були задоволені. Скасовано рішення ДПІ у Будьонівському районі м.Донецька, викладене у листі від 16.12.2009р. №14278/К/17013. Зобов'язано ДПІ у Будьонівському районі м.Донецька видати свідоцтво про сплату єдиного податку фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 з 01.01.2010р. Судові витрати стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача в сумі 2503,40грн.
Не погодившись з висновками попередніх судових інстанцій, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції та ухвали суду апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, 14.12.2009р. позивач звернулася до ДПІ у Будьонівському районі м.Донецька із заявою про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з 01.01.2010р. зі ставкою єдиного податку 200,00грн.
Листом від 16.12.2009р. №14278/К/17013 позивачеві було відмовлено у задоволенні зазначеної заяви із посиланням на ту обставину, що станом на час подання вказаної заяви у підприємця існує заборгованість в сумі 1543,93грн.
В ході судового розгляду справи судами встановлено, що 15.04.2009р. позивач подала до Калінінської філії АКБ «Національний кредит»платіжне доручення на суму 1600,00грн., в якому у графі «призначення платежу»вказано -«Єдиний податок за травень-грудень 2009р.».
Разом з тим, вказаний платіж банківською установою перерахований був лише 23.12.2009р.
Відповідно до абз.1 ч.2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (727/98) суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.
Згідно п.4 зазначеного Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (727/98) , заява про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності подається не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів за попередній звітний (податковий) період.
При цьому, п.2 Порядку видачі свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом ДПА від 29.10.1999р. №599 (z0752-99) , підставою для видачі Свідоцтва є подання суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою письмової заяви згідно з додатком 1 до цього Порядку та платіжного документа (квитанція, копія платіжного доручення з відміткою банківської установи) про сплату (перерахування) єдиного податку за період не менше ніж календарний місяць. Заява має бути подана не пізніше ніж за 15 днів до початку кварталу, з якого він обирає спосіб оподаткування доходів за єдиним податком за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів, термін сплати яких настав на дату подання заяви.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем були виконані умови передбачені законодавством для отримання свідоцтва про сплату єдиного податку на 2010 рік.
Відповідно до п.22.4 ст.22 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» при використанні розрахункового документу ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.
Відповідальність банків при здійсненні переказу визначається положеннями ст. 32 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні», якою, зокрема, передбачено право отримувача на відшкодування банком, що обслуговує платника, шкоди, заподіяної йому внаслідок порушення цим банком строків виконання документа на переказ. У разі порушення банком, що обслуговує отримувача, строків завершення переказу цей банк зобов'язаний сплатити отримувачу пеню. В цьому випадку платник не несе відповідальності за прострочення перед отримувачем.
За таких обставин, судова колегія касаційної інстанції погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, що за відсутності вини підприємця, щодо зарахування спірних платежів банківською установою до бюджету, платника податків необґрунтовано позбавлено права перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.
Отже, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м.Донецька -залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст. 236- 238 КАС України.
Головуючий:
Судді:
___________________ Н.Є. Маринчак
___________________ М.І. Костенко
___________________ О.І. Степашко