ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" квітня 2012 р. м. Київ К-21716/09-С
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Усенко Є.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим
на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12 листопада 2008 року
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2009 року
по справі №2а-888/08
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрлідер»(надалі -ТОВ «Укрлідер»)
до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим (надалі -Сакська ОДПІ в АРК)
про скасування рішення, -
встановив:
У липні 2008р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив скасувати рішення Сакської ОДПІ в АРК про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003482330 від 11.07.2008р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.11.2008р. прийнято часткову відмову від позову до Сакської ОДПІ в частині позовних вимог про визнання недійсним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №0003482330 від 11.07.08р. щодо застосування фінансових санкцій за порушення порядку опломбування РРО у розмір 340грн. та провадження в цій частині закрито.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.11.2008р. залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29.04.2009р., позовні вимоги задоволено. Визнано частково протиправним та скасовано рішення Сакської ОДПІ №0003482330 від 11.07.08р. про застосування фінансових санкцій до ТОВ «Укрлідер»в частині застосування фінансових санкцій у розмірі 590,00грн. Стягнуто на користь ТОВ «Укрлідер»з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 03,40грн.
Не погоджуючись з рішеннями попередніх судових інстанцій, Сакська ОДПІ в АРК звернулась із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати судові рішення та постановити нове -про відмову у задоволені позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанції норм матеріального права.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Відповідно до п.2 ч.1 ст. 222 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанції, ДПІ у м.Ялта була здійснена перевірка господарської одиниці - зали гральних автоматів, яка розташована за адресою: вул. К. Маркса/Ігнатенко, 4/2 у м.Ялта, що належить ТОВ "Укрлідер" (та яке зареєстровано в Сакській ОДПІ в АРК), з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового і безготівкового обігу, за результатами якої складено акт перевірки №000380 від 21.06.2008.
В згаданому акті, на думку податкового органу, встановлені порушення позивачем п.п.1, 4, 9 ч.1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме, проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій при покупці кредитів на суму 50,00грн., нероздрукування та невидача касового чеку; незабезпечення цілісності пломби на реєстраторі розрахункових операцій; незбереження фіскального звітного чеку №0209 за 27.12.2007 у Книзі обліку розрахункових операцій.
На підставі зазначеного акта відповідачем прийняте рішення №0003482330 від 11.07.2008р. про застосування до позивача фінансових санкцій в розмірі 930,00грн.
Розглядаючи справу по суті, судами враховано, що позивач відмовився в частині позовних вимог про оскарження рішення №0003482330 від 11.07.2008 щодо застосування фінансових санкцій за непроведення розрахункової операції на суму 50,00грн. через реєстратор розрахункових операцій при покупці кредитів на гральному автоматі з можливістю грошового виграшу в п`ятикратному розмірі (50,00грн. х 5 = 250,00грн.), а також за незабезпечення зберігання фіскального звітного чеку №0209 за 27.12.2007 в Книзі обліку розрахункових операцій в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17,00грн. х 20 = 340,00грн.).
Задовольняючи позовні вимоги та скасовуючи частково спірне рішення, суди попередніх інстанції цілком правильно та обгрунтовано виходили з наступного.
Так, судами встановлено, що в залі гральних автоматів по вул. К. Маркса/Ігнатенко, 4/2 у місті Ялта, встановлений зареєстрований та опломбований у встановленому порядку реєстратор розрахункових операцій Datekc МР-5000і (заводський номер Д1009000927, фіскальний номер 0108002025), який належить позивачу та підтверджується реєстраційним посвідченням №0108002025, виданим відповідачем 15.05.2007.
Позивач використовує гральні автомати типу "Smart Games", які приводяться до гри без відповідних дій працівників позивача шляхом отримання коштів за гру через купюроприймач. Структурною схемою грального автомату, що міститься в технічному паспорті до зазначеного грального автомату, підтверджується наявність купюроприймача.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Одним із видів автоматів з продажу послуг є гральний автомат. Однак Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР)
вимагає застосування реєстраторів розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування (пункт 3 статті 3 Закону), відповідно гральні автомати, які не забезпечують реалізації фіскальних функцій не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. Постановою Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб`єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" від 07.02.2001 №121 (121-2001-п)
встановлені терміни переведення суб`єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, у тому числі для гральних автоматів - 31.12.2006.
Пунктом 2 зазначеної постанови Міністерство економіки зобов`язано забезпечити розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть встановленим вимогам, а також запам`ятовуючих пристроїв (фіскальної пам`яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
На момент винесення відповідачем спірного рішення про застосування фінансових санкцій не розроблені автомати з продажу товарів (послуг), які будуть відповідати встановленим вимогам, а також не розроблені запам`ятовуючі пристрої (фіскальна пам`ять) для оснащення автоматів, що вже діють.
З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з судами про те, що станом на дату прийняття відповідачем спірного рішення вимоги постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб`єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" (121-2001-п)
відносно гральних автоматів з надання послуг не розроблені, організація розроблення автоматів з надання послуг, які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам`ятовуючих пристроїв (фіскальної пам`яті) для оснащення автоматів, що вже діють, не здійснена, тому викладені обставини не можуть позбавити можливості позивача використовувати такі гральні автомати в господарській діяльності.
У гральному залі, якій перевірявся, позивачем розміщено 48 гральних автоматів типу "Smart Games", які не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, в них не реалізована фіскальна функція.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на території України у сферах, визначених цим Законом (265/95-ВР)
, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
За таких обставин, гральні автомати типу "Smart Games", які були об`єктом перевірки, не є реєстраторами розрахункових операцій в розумінні ст.2 вказаного Закону, тому у податкового органу відсутні правові підстави для застосування штрафних санкцій в розмірі 590,00грн. до позивача за недотримання норм Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР)
.
Щодо застосування фінансових санкцій до позивача за незабезпечення зберігання фіскального звітного чеку №0209 за 27.12.2007 у Книзі обліку розрахункових операцій, то судами попередніх інстанції цілком обгрунтовано зазначено, що відповідачем в супереч ст. 71 КАС України не надано жодних належних та допустимих доказів.
Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.
Отже, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12 листопада 2008 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2009 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст. 236- 238 КАС України.
Головуючий:
Судді:
|
___________________ Н.Є. Маринчак
___________________ М.І. Костенко
___________________ Є.А. Усенко
|