ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" квітня 2012 р. м. Київ К-26673/10
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Усенко Є.А.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державного підприємства «Харківський машинобудівний завод «ФЕД»
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2010 року
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2010 року
у справі №2а-39392/09/2070
за позовом Державного підприємства «Харківський машинобудівний завод «ФЕД» (надалі -ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД»)
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові (надалі -СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові)
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому поставлено питання про скасування податкових повідомлень-рішень СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові: №000006841/0 від 10.03.2009р., №000006841/1 від 03.04.2009р., №000006841/2 від 05.06.2009р., №000007841/0 від 10.03.2009р., №000007841/1 від 03.04.2009р., №000007841/2 від 05.06.2009р.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2010р. залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2010р., у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погодившись з висновками попередніх судових інстанцій, позивач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції та ухвали суду апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, контролюючим органом було здійснено невиїзну документальну перевірку ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД»з питань дотримання строків погашення податкового зобов'язання з податку на прибуток, визначеного у декларації з податку на прибуток за 11 місяців 2008р., про що складено акт №533/41-019/14310052 від 25.02.2009р.
Висновками зазначеного акта перевірки встановлено, що у платника податків - ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД»виник обов'язок із сплати податкового зобов'язання, самостійно визначеного в декларації з податку на прибуток за результатами 11 місяців 2008р., протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, для подання податкової декларації (тобто до 30.12.2008р.). Таким чином, податковим органом встановлено порушення підприємством п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Зокрема, в ході перевірки встановлено, що сплату узгоджених сум податкових зобов'язань позивач здійснив наступним чином:
- платіжним дорученням №5194 від 28.01.2009р. на суму 200000,00грн., чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток на 29 днів.
- платіжним дорученням №443 від 03.02.2009р. на суму 89000,00грн., чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток на 35 днів;
- платіжним дорученням №5214 від 03.02.2009р. на суму 311000,00грн., чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток на 35 днів;
- платіжним дорученням №103 від 06.02.2009р. на суму 700000,00грн., чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток на 38 днів;
- платіжним дорученням №5279 від 11.02.2009р. на суму 463131,00грн., чим допущено затримку погашення узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток на 43 дні.
Згідно п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом (2181-14)
, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. - у розмірі 50% погашеної суми податкового боргу.
При цьому, відповідно до пункту 22.13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (334/94-ВР)
(у редакції чинній на час правовідносин), у 2008р. платники податку за результатами одинадцяти місяців 2008р. зобов'язані подати декларацію, складену за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2008р., суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали поточного року, та двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу цього року та сплатити податкове зобов'язання, нараховане згідно із зазначеною декларацією у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
За наслідком проведеної перевірки податковим органом було прийнято податкові повідомлення-рішення від 10.03.2009р.:
- №000006841/0, про визначення ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД»штрафної (фінансової) санкції за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на прибуток;
- №000007841/0, про визначення ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД»штрафної (фінансової) санкції за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на прибуток.
В порядку апеляційного узгодження, за наслідком розгляду скарг платника податку прийнято податкові повідомлення-рішення: від 03.04.2009р. №000006841/1 та №000007841/1; від 05.06.2009р. №000006841/2 та №000007841/2, в яких зобов'язання залишились незмінними.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.12.2008р. позивачем подано до контролюючого органу декларацію №24683 з податку на прибуток підприємства за 11 місяців 2008р., згідно з якою підприємством самостійно визначено податкове зобов'язання по сплаті до бюджету податку на прибуток. З урахуванням даних попередніх періодів, утворилась спірна сума податкового зобов'язання по сплаті до бюджету податку на прибуток. Останнім строком сплати зазначеного зобов'язання є 30.12.2008р.
Згідно листа ДПА України від 08.12.2008р. №25242/7/15-0217 (v2524225-08)
«Про надання роз'яснення (про термін подання декларації з податку на прибуток підприємств за 11 місяців поточного року)», згідно з пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами» податкова декларація за період 11 місяців 2008 року подається протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Проте, враховуючи, що останній день строку подання податкової декларації (20 грудня) припадає на вихідний день, то останнім днем такого подання вважається 22 грудня 2008р. Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами», платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації, тобто не пізніше 30 грудня поточного року.
При цьому, відповідно до абз. «г»пп.4.4.2 п.4.4 ст..4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції чинній на час правовідносин), податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обґрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Податковими роз'ясненнями вважаються будь-які відповіді контролюючого органу на запити зацікавлених осіб з питань оподаткування. Податкове роз'яснення, надане контролюючим органом вищого рівня, має пріоритет над податковими роз'ясненнями підпорядкованих йому контролюючих органів. Податкове роз'яснення центрального податкового органу має пріоритет над податковими роз'ясненнями, виданими іншими контролюючими органами. Податкове роз'яснення не має сили нормативно-правового акта.
Враховуючи викладене, суди погодились з висновками контролюючого органу, що у платника податків -ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД»виник обов'язок із сплати податкового зобов'язання, самостійно визначеного в Декларації з податку на прибуток за результатами 11 місяців 2008р., протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, для подання податкової декларації (тобто до 30.12.2008р.).
Крім цього, судами встановлено, що станом на 30.12.2008р. (дату, на яку припадає граничний строк сплати податку на прибуток по декларації за 11 місяців 2008р.) ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД»вказані суми сплачено не було та сума заборгованості склала 1737393,64грн. (з врахуванням переплати, що рахувалася на особовому рахунку платника у сумі 6530,36грн. і самостійно нарахованої суми штрафу по декларації за 11 місяців 2008р. у сумі 25,00грн.).
За таких обставин суди попередніх інстанції дійшли висновку про правомірне застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати узгодженого зобов'язання.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.
Отже, судом першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Державного підприємства «Харківський машинобудівний завод «ФЕД»-залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст. 236- 238 КАС України.
Головуючий:
Судді:
|
___________________ Н.Є. Маринчак
___________________ М.І. Костенко
___________________ Є.А. Усенко
|