ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2012 року м. Київ К-31817/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Бим М.Є.
Чалого С.Я.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної екологічної інспекції в Харківській області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2010 року у справі за позовом Закритого акціонерного товариства "Бел-Гер" до Державної екологічної інспекції в Харківській області про скасування рішення, -
в с т а н о в и л а:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 28 січня 2010 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2010 року апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Бел-Гер" задоволено. Рішення суду першої інстанції скасовано, ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги задоволено. Скасовано п.1 рішення заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції Харківської області Нерета А.К. №75/01-05 від 04.11.2009 року в частині тимчасової заборони (зупинення) забору води з підземних джерел (артсвердловини) ЗАТ АК «Бєл-Гєр»на території Харківської області, м. Купянськ, вул. Садова, 50, з 17 листопада 2009 року.
На рішення суду апеляційної інстанції надійшла касаційна скарга, у якій Державна екологічна інспекція в Харківській області просить постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2010 року скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду апеляційної інстанції залишенню без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, працівниками Державної екологічної інспекції в Харківській області було проведено перевірку ЗАТ Компанія «Бел-Гер», за наслідками якої було складено акт перевірки за № 00690 від 06-10,13-17, 20-24.10.2008 року у відповідності до якого було встановлено порушення позивачем ст.. 26-29 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст… 39 Закону України «Про екологічну експертизу»; ст.. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»; відсутність спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами (підземні води), що є порушенням ст.. 16, 19 Кодексу України «Про надра (132/94-ВР)
», а також відсутній дозвіл на ліміти на утворення і розміщення відходів на 2008 рік., що є порушенням ст.. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»та ст.. 17, 32 Закону України «Про відходи».
На підставі вище зазначеного акту перевірки керівником Державної екологічної інспекції у Харківській області, а також з підстав не виконання позивачем припису про усунення порушень, виявлених під час перевірки від 31.10.2008 року №04-14-151 було винесено рішення від 04.11.2009 року за № 75/01-05 п. 1 якого тимчасово заборонено діяльність по забору води з підземних джерел (артсвердловини) ЗАТ АК «Бел-Гер».
Згідно ст. 2 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»дія цього Закону поширюється на всі суб'єкти господарювання, що виробляють питну воду, забезпечують міста, інші населені пункти, окремо розташовані об'єкти питною водою шляхом централізованого питного водопостачання або за допомогою пунктів розливу води (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв), інших засобів нецентралізованого водопостачання, а також на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, що здійснюють регулювання, нагляд і контроль за якістю питної води, станом джерел та систем питного водопостачання, а також споживачів питної води.
Частиною 2 ст. 16 цього ж Закону встановлено, що підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність на підставі дозволу на спеціальне водокористування або дозволу на користування надрами (у разі використання підземних вод).
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»у разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержати згідно з законом дозвіл на користування надрами.
Так, статтею 21 Кодексу України про надра встановлено, що надра у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного комітету України по нагляду за охороною праці та Міністерства охорони здоров'я України на місцях. Процедуру надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони визначено Порядком надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 р. № 273 (273-2008-п)
.
Відповідно до вимог ст.. 48 Водного кодексу України (213/95-ВР)
спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб. Крім того, зазначена норма закону встановлює певні заборони, які передбачають, що не належать до спеціального водокористування:
- пропуск води через гідровузли (крім гідроенергетичних);
- подача (перекачування) води водокористувачам у маловодні регіони;
- усунення шкідливої дії вод (підтоплення, засолення, заболочення);
- використання підземних вод для вилучення корисних компонентів;
- вилучення води з надр разом з видобуванням корисних копалин;
- виконання будівельних, днопоглиблювальних і вибухових робіт;
- видобування корисних копалин і водних рослин;
- прокладання трубопроводів і кабелів;
- проведення бурових, геологорозвідувальних робіт;
- інші роботи, які виконуються без забору води та скидання зворотних вод.
Згідно ст.. 49 Водного кодексу України (213/95-ВР)
спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.
Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.
У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було отримано дозвіл Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області на спеціальне водокористування свердловиною, розташованою за адресою: Харківська обл.., м. Купянськ, вул. Садова, 50. Зазначений дозвіл видано на строк до 18.02.2011 року.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду апеляційної інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Державної екологічної інспекції в Харківській області відхилити, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України (2747-15)
.
Суддя В.В. Харченко