ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2012 року м. Київ К-17260/10
( Додатково див. постанову Донецького апеляційного адміністративного суду (rs8095460) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Бим М.Є.
Чалого С.Я.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Комунального підприємства "Горлівське трамвайно-тролейбусне управління" на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2010 року у справі за позовом Комунального підприємства "Горлівське трамвайно-тролейбусне управління" до головного контролера-ревізора Контрольно-ревізійного відділу м. Горлівки ОСОБА_4, Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и л а:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2009 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2010 року апеляційну скаргу Комунального підприємства "Горлівське трамвайно-тролейбусне управління" задоволено частково. Рішення суду першої інстанції скасовано, ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково. Скасовано вимогу Контрольно-ревізійного відділу м. Горлівки №17-13/2329 від 10 серпня 2009 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На рішення суду апеляційної інстанції надійшла касаційна скарга, у якій Комунальне підприємство "Горлівське трамвайно-тролейбусне управління" просить постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2010 року скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду апеляційної інстанції залишенню без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, на підставі звернення прокуратури Центрально-Міського району м. Горлівки, постанови Центрально-Міського районного суду м. Горлівки від 01.07.2009 року Контрольно-ревізійним відділом м. Горлівки, в особі головного контролера-ревізора ОСОБА_4 (керівник бригади) в період з 14.07.2009р. до 03.08.2009р. проведена позапланова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Горлівське трамвайно-тролейбусне управління»(далі КП «Горлівське ТТУ») за період з 01.04.2008р. до 30.06.2009р., за наслідками якої складений акт від 06.08.2009р. №17-24/32. Зазначений акт підписаний начальником та головним бухгалтером підприємства-позивача без заперечень.
На підставі зазначеного акту Контрольно-ревізійним відділом м. Горлівки винесена вимога від 10.08.2009р. №17-13/2329 про усунення порушень, відповідно до якої позивач повинен:
- відшкодувати повернення зайвих виплат коштів підприємства внаслідок завищення вартості виконаних ремонтних робіт контактної мережі за квітень 2009р. у сумі 354000,61 грн. шляхом повернення коштів підприємству підрядною організацією або в інші, визначений законодавством, спосіб;
- посилити контроль за фінансово-господарською діяльністю та дотриманням вимог нормативних актів щодо бухгалтерського обліку та привести бухгалтерський облік відповідність до діючого законодавства;
- провести нараду з працівниками підприємства по розгляду результатів ревізій;
- притягнути до відповідальності осіб, винних у допущенні порушень;
- надати інформацію щодо відшкодування встановлених сум порушень з додаванням завірених ксерокопій первинних документів, бухгалтерських довідок до 21.08.2009р., протоколу наради та наказ про притягнення до відповідальності осіб, винних у допущенні порушень, до КРВ в м. Горлівки в термін до 14.08.2009р.
Контрольно-ревізійний відділ м. Горлівки направив позивачеві лист-нагадування 09.09.2009р. №17-13/2688 щодо виконання вимог по усуненню порушень, викладених у вимозі.
05 серпня 2009 року ТОВ НВП «Стройресурс»передав позивачу простий не авальований вексель Серії АА 1689395 на суму 354690,40 грн. з строком платежу - за пред'явленням, але не раніше 05.08.2009р., про що укладений акт прийому-передачі векселя від 05.08.2009р.
Спірними у даній справі є правомірність дій головного контролера-ревізора Контрольно-ревізійного відділу м. Горлівки ОСОБА_4 щодо висновків, зазначених в пункті третьому акту ревізії від 06.08.2009р. №17-24/32 та правомірність винесення вимоги від 10.08.2009р. №17-13/2329 про усунення порушень, виявлених за результатами ревізії.
Щодо правомірності висновків, викладених в третьому пункті акту ревізії головним контролером-ревізором Контрольно-ревізійного відділу м. Горлівки ОСОБА_4
Перевірка є способом реалізації суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Дії першого відповідача щодо неправомірності можуть бути предметом розгляду при вирішенні питання по допущенню або недопущенню до перевірки. У даних спірних відносинах ОСОБА_4 діяла в межах компетенції. Обєктом порушеного права є прийняття за результатами перевірки вимоги. Сам по собі акт перевірки не створює певних правових наслідків для позивача, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Спірна вимога винесена за результатами позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Горлівське трамвайно-тролейбусне управління»за період з 01.04.2008 року до 30.06.2009 року. Зазначена ревізія проводилася відповідно до листів Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області від 14.07.2009 року №05-13-09-18/6076, Центрально-Міської прокуратури м. Горлівки від 03.07.2009 року №2601, постанови Центрально-Міського районного суду м. Горлівки від 01.07.2009 року, що підтверджено сторонами у справі при апеляційному розгляді справи.
В ст.11 Закону України «Про Державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року №2939-XII визначено, що позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи державної контрольно-ревізійної служби і зокрема, відносно суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені зазначеним Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державної контрольно-ревізійної служби за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Відповідно до п.48 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 20.04.2006р. №550 (550-2006-п) у разі проведення ревізії на підставі звернення правоохоронних органів виявлено порушення, за які передбачено кримінальну відповідальність, або які містять ознаки корупційних діянь, матеріали таких ревізій у визначені у пункті 46 цього Порядку строки передаються до правоохоронних органів.
Постановою Центрально-Міського районного суду м. Горлівки від 01.07.2009 року на підставі подання старшого слідчого прокуратури Центрально-Міського району м. Горлівки в межах кримінальної справи №14-43918 призначено проведення в період з 14.07.2009р. до 03.08.2009р. позапланової виїзної документальної ревізії контрольно-ревізійним відділом м. Горлівки за період з квітня 2008 року до 30.06.2009 року КП «Горлівське ТТУ», а також зустрічних звірок в НПП ТОВ «Стройресурс», ТОВ «Бізнес-Лікс Р.К.» та інших підприємствах, у звірках з якими виникне необхідність і перед ревізорами поставлено вісім запитань, які безпосередньо стосуються порушень використанні коштів.
Зазначена копія постанови суду листом прокуратури Центрально-Міського району м. Горлівки 03.07.2009 року за вихідним №2601 скерована начальнику Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області для виконання, а саме, проведення позапланової документальної ревізії КП «Горлівське ТТУ».
14.07.2009р. вих.№05-13-09-18/6076 начальником Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області начальнику контрольно-ревізійного відділу м. Горлівки направлено доручення на проведення позапланової ревізії, в якому зазначено, що КРУ в Донецькій області розглянуто звернення прокуратури Центрально-Міського району м. Горлівки від 03.07.2009р. №2601 і доручає КРВ м. Горлівки в термін з 14.07.2009 року до 03.08.2009 року провести позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності КП «Горлівське ТТУ»за участю ревізорів КРВ у м. Краматорську, досліджуючи при цьому питання в межах компетенції органів ДКРС, передбаченої ст.2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу», матеріали ревізії направити ініціатору і про стан виконання даного доручення проінформувати відділ контролю у сфері послуг та будівництва і відділ правової роботи управління.
Суд апеляційної інстанцій дійшов обґрунтованого висновку щодо безпідставного винесення спірної вимоги, оскільки контрольно-ревізійний відділ в м. Горлівці виконував доручення прокуратури в межах порушеної кримінальної справи і повинен був направити результати ревізії до прокуратури Центрально-Міського району м. Горлівки, а не вживати заходів щодо усунення виявлених порушень шляхом винесення вимоги.
Колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій щодо необґрунтованості вимог позову в частині визнання протиправною та недійсною вимоги Контрольно-ревізійного відділу м. Горлівки від 09.09.2009р. №17-13/2688, оскільки зазначений документ є нагадуванням про виконання вимоги №17-13/2329 від 10.08.2009р., а лист-нагадування не створює для позивача ніяких правових наслідків і тому не може бути предметом оскарження в порядку адміністративного судочинства.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду апеляційної інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Комунального підприємства "Горлівське трамвайно-тролейбусне управління" відхилити, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2010 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України (2747-15) .
Суддя
В.В. Харченко