ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" квітня 2012 р. м. Київ К-43038/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: судді Харченка В.В.
Суддів: Бим М.Є.
Чалого С.Я.
Секретар судового
засідання Лукяненко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за касаційною скаргою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року у справі за позовом Закритого акціонерного товариства "Індар" до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, треті особи: Фонд Державного майна України, Державна акціонерна компанія "Укрмедпром" про визнання протиправними та скасування актів,-
в с т а н о в и л а:
У листопаді 2009 року Закрите акціонерне товариство "Індар" звернулося з позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, треті особи: Фонд Державного майна України, Державна акціонерна компанія "Укрмедпром" про визнання протиправними та скасування актів.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року, позовні вимоги задоволено. Визнано незаконною та скасовано постанову №777-КП від 21.10.09 р. про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, що була складена за результатами перевірки діяльності Закритого акціонерного товариства по виробництву інсулінів «Індар»на ринку цінних паперів, що проводилася у період з 03 серпня 2009 року по 30 вересня 2009 року.
На судові рішення надійшла касаційна скарга, в якій Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, пояснення осіб, що беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, з 03 серпня 2009 року по 30 вересня 2009 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку проведено планову перевірку Закритого акціонерного товариства по виробництву інсулінів «Індар», за результатами якої складений акт.
На підставі акту перевірки уповноваженою особою Комісії складено акт № 81-КП від 30 вересня 2009 року про правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якого встановлено відсутність у статуті ЗАТ «Індар»відомостей, які повинні бути відображені в статуті акціонерного товариства, а саме: про порядок вступу до товариства та виходу з нього, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 88 ЦК України, про наслідки невиконання зобов'язань по викупу акцій, що є порушенням вимог ст. 37 Закону України «Про господарські товариства», ч. 3 ст. 82 ГК України, про порядок внесення змін до установчих документів, що є порушенням вимог ст. 4 Закону України «Про господарські товариства».
30 вересня 2009 року уповноваженою особою Комісії винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів за фактом виявленого порушення.
Постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 07 жовтня 2009 року розгляд справи призначено на 21 жовтня 2009 року.
Постановою № 777-КП від 21 жовтня 2009 року за наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів до ЗАТ «Індар»застосовано санкцію у вигляді попередження.
Компетенція Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначена Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (448/96-ВР) .
Відповідно до п. 4 ст. 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»одним з завдань Комісії є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів.
Відповідно до п. 5 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Комісії Комісія має право виносити попередження.
Колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що встановлювати факт правопорушення та накладати за нього санкції Комісія має право виключно щодо правопорушень на ринку цінних паперів.
В той же час, повноваження на встановлення порушень, які не мають безпосереднього відношення до ринку цінних паперів, у Комісії відсутні.
У даному випадку Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку надано оцінку положенням статуту ЗАТ «Індар», що не мають безпосереднього відношення до обігу акцій товариства, і не можуть призвести до порушення прав інвесторів.
Так, відомості про порядок вступу до товариства та виходу з нього передбачена ч. 1 ст. 88 ЦК України як загальна вимога до статутів господарських товариств, і з врахуванням статусу товариства як акціонерного, не може вважатися обов'язковою.
Єдиним способом вступу до акціонерного товариства та виходу з нього є набуття або відчуження його акцій. Підстави набуття та відчуження акцій визначені законодавством, і не можуть бути змінені товариством на власний розсуд шляхом окремого регулювання в статуті. Будь-які обмеження набуття та відчуження акцій, закріплені в статуті товариства, і не передбачені прямо законодавством, є незаконними.
За таких обставин, у статуті ЗАТ «Індар»не могло бути визначено порядку вступу до товариства та виходу з нього, відмінного від передбаченого законодавством.
Що стосується наслідків невиконання зобов'язань по викупу акцій згідно порушення вимог ст. 37 Закону України «Про господарські товариства», ч. 3 ст. 82 ГК України, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що положення вказаних статей свідчать про те, що вони стосується питання викупу акцій засновниками акціонерного товариства і не поширюються на подальші відчуження акцій.
Невиконання зобов'язань з викупу акцій у разі їх подальшого відчуження регулюється відповідним договором купівлі-продажу, а також положеннями законодавства про виконання зобов'язань.
ЗАТ «Індар»зареєстроване як юридична особа 31 жовтня 1997 року, а тому питання виконання зобов'язань засновниками товариства вирішувалися у первісній редакції статуту та не має зазначатись в останній діючій редакції статуту.
Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції щодо порядку внесення змін до установчих документів згідно вимог ст. 4 Закону України «Про господарські товариства»та вважає, що вказане положення стосується виключно діяльності органів управління товариством і не може бути предметом контролю з боку Комісії.
Крім того, статтями 7, 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлені загальні норми щодо завдань та компетенції Комісії, зокрема, щодо відповідальності за правопорушення на ринку цінних паперів.
Правопорушення як невідповідність положень статуту акціонерного товариства вимогам законодавства ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»взагалі не містить.
Положення п. 5 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», які передбачають можливість застосування такого заходу як попередження, переліку правопорушень, за які можна застосовувати такий захід, не містить.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що приймаючи постанову № 777-КП від 21 жовтня 2009 року, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку діяла не на підставі та не в межах повноважень, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України, у зв'язку з чим є незаконною.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 210, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України (2747-15) .
Суддя В.В. Харченко