ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2012 року м. Київ К/9991/26677/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Карася О.В.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради
на постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 26 березня 2009 року
та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2009 року
у справі № 2-а-4/2009
за позовом ОСОБА_3
до Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради,
Маріупольської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності
про стягнення недоотриманих виплат державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі -позивач) звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради (далі -відповідач-1) та Маріупольської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (далі -відповідач-2), в якому просила стягнути з відповідача-1 недоотримані виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з листопада 2007 року по вересень 2008 року в розмірі 4 287,66 грн., а також зобов'язати відповідача-1 здійснювати зазначені виплати надалі, згідно із змінами діючого законодавства.
Постановою Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 26 березня 2009 року позов задоволено частково. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради на користь ОСОБА_3 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 776,56 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради на користь ОСОБА_3 суми недоплаченої одноразової допомоги, пов'язаної з народженням дитини в розмірі 1 963,80 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради на користь ОСОБА_3 витрати по сплаті судового збору в розмірі 0,85 грн. та витрати на правову допомогу в розмірі 125,00 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач оскаржив її в апеляційному порядку.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2009 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено частково. Постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 26 березня 2009 року скасовано. Позовні вимоги задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради щодо призначення, нарахування та виплати сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради перерахувати та виплатити ОСОБА_3 недоотримані суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 26 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 779,56 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями у справі, відповідач-1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з підстав порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постановлені у справі судові рішення та прийняти нове -про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновку, що касаційну скаргу слід відхилити, виходячи з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_3 є матір'ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Задовольняючи позов частково, суд апеляційної інстанції, зокрема, виходив з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Згідно із статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років: з 01 січня -434,00 грн., з 01 квітня -463,00 грн., з 01 жовтня -470,00 грн.
Водночас, пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»зупинено дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (2811-12)
на 2007 рік.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»передбачено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (2811-12)
здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07)
визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними), положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (489-16)
, в тому числі пункт 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (2811-12)
щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у таких розмірах: з 01 січня - 526,00 грн., з 01 квітня -538,00 грн., з 01 липня -540,00 грн. та з 01 жовтня - 557,00 грн.
Також, пунктом 23 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17)
частину 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»викладено в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
Крім того, пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (2811-12)
викладено в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
При цьому, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року (v010p710-08)
положення пункту 23 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17)
щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (2811-12)
такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними) не визнавались.
З огляду на викладене, суди обґрунтовано виходили з того, що у 2008 році ОСОБА_3 не мала права на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в заявленому в позові розмірі.
Крім того, колегія суддів вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно, оцінивши фактичні обставини справи, з дотриманням норм матеріального та процесуального права дійшли вірного висновку щодо неможливості розгляду вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчиняти дії в майбутньому у зв'язку з вірогідним настанням певних наслідків з огляду на те, що у суду на час розгляду справи відсутні підстави для прийняття рішення стосовно законності таких дій.
За наведених обставин та з урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2009 року.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради відхилити, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановленими главою 3 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Головуючий Рибченко А.О.
Судді Карась О.В.
Федоров М.О.