ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" квітня 2012 р. м. Київ К/9991/21776/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Гашицького О.В., Малиніна В.В. (доповідач), Ситникова О.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Кіровського міського суду Луганської області від 23 грудня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 березня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2010 року ОСОБА_4 (далі -позивач) звернувся до Кіровського міського суду Луганської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області (далі -відповідач, УПФУ) про перерахунок пенсії.
Постановою Кіровського міського суду Луганської області від 23 грудня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 березня 2011 року, у задоволені позову відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить їх рішення скасувати та постановити нове про задоволення позову.
Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до статті 222 КАС України.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28 лютого 1991 року (796-12) , в редакції Закону України № 2001-ХІІ від 19 грудня 1991 року (2001-12) зі змінами та доповненнями, станом на час існування спірних правовідносин, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Позивач віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 та є інвалідом 2 групи, що підтверджено довідкою МСЕК (а.с.9-10).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач, на думку позивача, неправомірно відмовив позивачу в перерахунку пенсії згідно вимог статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 1293 від 27 грудня 2005 (1293-2005-п) року.
Право вибору пенсійних виплат пенсіонером передбачене статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 9 липня 2003 року і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Пунктом 13 розділу XV вказаного закону встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (796-12) , та цього Закону (796-12) , призначається одна пенсія за її вибором.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 894 від 13 липня 2004 року (894-2004-п) «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено про збільшення з 1 вересня 2004 року на 12 відсотків пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, державної допомоги та сум індексацій), призначені відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1293 від 27 грудня 2005 року (1293-2005-п) «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала законної сили 1 січня 2006 року, збільшено розмір пенсії, призначеної відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»: у 3,5 рази - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей, у 2,5 рази - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей.
Збільшення розміру пенсії здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.
Зазначеною постановою було встановлено, що мінімальний розмір пенсії, передбачений частиною четвертою статті 54 Закону, не може бути нижчим: для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 540 гривень, II групи - 500 гривень, III групи - 467 гривень; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 440 гривень, II групи - 400 гривень, III групи - 370 гривень.
Колегія суддів погоджується з висновком судів, що перерахунок призначеної пенсії за зазначеними постановами Кабінету Міністрів України носить разовий характер, тому пенсія позивачу виплачувалася з дотриманням норм законодавства, в розмірі, визначеному постановами Кабінету Міністрів України № 894 від 13 липня 2004 року (894-2004-п) та № 1293 від 27 грудня 2005 (1293-2005-п) року.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року (796-12) в редакції Закону України № 2001-ХІІ від 19 грудня 1991 року (2001-12) , зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року) визначено, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам 2 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року) передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по 2 групі інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, тільки Законом України визначається розмір пенсії, а порядок її обчислення регулюється відповідними постановами КМ України.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволені позову, судом апеляційної інстанції вірно було зазначено, що розрахунок пенсії за постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 року № 1293 (1293-2005-п) та від 13 липня 2004 року №894 (894-2004-п) є неправомірними, оскільки зазначеними нормативними актами передбачено збільшення пенсії, призначеної з дотриманням Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2002 року №1 (1-2002-п) , яким розрахунок пенсії здійснювався з мінімального розмірі пенсії 19,91 грн. Суд першої інстанції безпідставно застосував наведені постанови для визначення розміру пенсії позивача, в порушення положень принципу законності, зокрема пункту 2 частини 1 статті 9 КАС України. Вищенаведені постанови за своїм правовим навантаження не можуть регулювати умови пенсійного забезпечення, зокрема його розмір.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги, суди попередніх інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухвалені рішень, що є підставою для залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень без змін.
За правилами ч.1 ст. 224 КАС України, якщо відсутні підстави для скасування судових рішень, то суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_4, - залишити без задоволення.
Постанову Кіровського міського суду Луганської області від 23 грудня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 березня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.
Судді:
Суддя
В.В. Малинін