ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 березня 2012 року м. Київ К-29237/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Бим М.Є.
Чалого С.Я.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу виконавчого комітету Первомайської міської ради Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 травня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2010 року у справі за позовом виконавчого комітету Первомайської міської ради Луганської області до гаражного кооперативу "Крупський", третя особа -відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Первомайської міської ради про визнання недійсним статутних документів, визнання недійсною державної реєстрації, -
в с т а н о в и л а:
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 18 травня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2010 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
На рішення судів першої та апеляційної інстанцій надійшла касаційна скарга, у якій виконавчий комітет Первомайської міської ради Луганської області просить рішення судів скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишенню без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавчий комітет Первомайської міської ради є органом місцевого самоврядування, відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру зареєстрований в якості юридичної особи 13.10.2005 №1 388 120 0000 000239.
Гаражний кооператив «Крупський»зареєстрований в якості юридичної особи виконавчим комітетом Первомайської міської ради 15.10.2009 №13881020000000548, адреса місцезнаходження: Луганська область, м. Первомайськ, вул.. Макушкіна, буд.1 А.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (755-15)
від 15.05.2003 року (далі -Закон № 755), відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, регулюються Конституцією України (254к/96-ВР)
, цим Законом (755-15)
та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону (755-15)
.
Частина 2 ст.4 Закону №755 зазначає, що порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до Закону України «Про кооперацію» (1087-15)
від 10.07.2003 року (далі -Закон № 1087), кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Частина 3 ст.7 Закону №1087 зазначає, що рішення про створення кооперативу приймається його установчими зборами.
Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який підписують головуючий та секретар зборів. У протоколі зазначаються особи, які брали участь в установчих зборах: для фізичної особи - прізвище, ім'я та по батькові, паспортні дані (для осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, - дані документа, який його замінює); для юридичної особи - прізвище, ім'я та по батькові уповноваженого представника юридичної особи, дані про державну реєстрацію, що підтверджуються-свідоцтвом про державну реєстрацію або його нотаріально завіреною копією, документ, що підтверджує його повноваження. Дані про фізичну особу засвідчуються її особистим підписом, а про юридичну особу - підписом її уповноваженого представника.
Статтею 8 Закону №1087 встановлені вимоги до статуту кооперативу, а саме статут кооперативу повинен містити такі відомості: найменування кооперативу, його тип та місцезнаходження ;мета створення кооперативу і вичерпний перелік видів його діяльності;склад його засновників;умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього;права і обов'язки членів та асоційованих членів кооперативу;порядок внесення змін до статуту кооперативу; порядок встановлення розмірів і сплати внесків та паїв членами кооперативу та відповідальність за порушення зобов'язань щодо їх сплати; форми участі членів кооперативу в його діяльності;порядок формування, склад і компетенція органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу; порядок розподілу його доходу та покриття збитків; порядок обліку і звітності у кооперативі;порядок реорганізації і ліквідації кооперативу та вирішення пов'язаних з цим майнових питань;порядок скликання загальних зборів ;умови і порядок повернення паю.
Відповідно до ст.38 Закону №755 підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Як вбачається з матеріалів справи, фізичні особи -члени гаражного кооперативу «Крупський», нотаріально посвідченими заявами підтвердили проведення загальних зборів та свою участь в них із зазначенням вирішених під час зборів питань та затвердженням статуту.
Суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку щодо необґрунтованості доводів позивача про неможливість усунення порушень закону, допущених при створенні юридичної особи -гаражного кооперативу «Крупський».
Як встановлено судами попередніх інстанцій, гаражний кооператив є організацією громадян, які об»єдналися з метою будівництва гаражів для власного використання на спеціально виділеній для цієї мети земельній ділянці, будь-якою діяльністю, що суперечить законам чи установчим документам, не займаються, заборгованості по обов»язковим платежам перед бюджетом не мають.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про кооперацію», держава гарантує додержання прав і законних інтересів кооперативних організацій та їх членів, максимально сприяє розвитку і зміцненню їх господарської самостійності.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу виконавчого комітету Первомайської міської ради Луганської області відхилити, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 травня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України (2747-15)
.
Суддя В.В. Харченко