ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2012 року м. Київ К-28818/10
( Додатково див. постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (rs6849363) ) ( Додатково див. ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду (rs11520439) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Бим М.Є.
Чалого С.Я.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства палива та енергетики України на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06 березня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2010 року у справі за позовом Закритого акціонерного товариства "Східно-кримська енергетична компанія" до Міністерства палива та енергетики України про визнання нечинним та скасування наказу та зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и л а:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06 березня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2010 року, позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства палива та енергетики України від 22 липня 2008 року № 389 "Про виключення з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості"в частині виключення ЗАТ "Східно-Кримська енергетична компанія"з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15) . Міністерство палива та енергетики України зобов’язано відновити ЗАТ "Східно-Кримська енергетична компанія"в переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 (2711-15) "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
На рішення судів першої та апеляційної інстанцій надійшла касаційна скарга, у якій Міністерство палива та енергетики України просить рішення судів скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишенню без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, спірні правовідносини у справі виникли у зв’язку з виключенням відповідачем ЗАТ "Східно-Кримської енергетичної компанії"з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15) на підставі наказу від22 липня 2008 року № 389.
Згідно вказаного наказу та матеріалів справи слідує, що підставою для виключення ЗАТ "Східно-Кримська енергетична компанія"з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості сталося ненадання позивачем щомісячної звітності у відповідний строк, а саме –у строк, визначений пунктом 2 Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 22 грудня 2005 року № 612 (v0612558-05) , яким передбачено обов’язок вказаних підприємств щодо подання звітності до розрахункового центру до 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом. Згідно інформації, що надана Розрахунковим центром ДП "Енергоринок", ЗАИ "Східно-Кримська енергетична компанія"не надавала звітність за проведені взаєморозрахунки за період січень –травень 2008 року, а останні звіти позивачем було надано за червень, липень, серпень 2008 року за результатами проведеного взаєморозрахунку.
Факт включення позивача до переліку підприємств ПЕК під номером 0366 не спростовується.
Відповідно до пункту 3.3 статті 4 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"підприємства, що внесені до реєстру зобов’язані надавати звітність Міністерству палива та енергетики України, а відповідно до пункту 3.5 статті 3 Закону виключення з реєстру підприємств ПЕК здійснюється у випадках та в порядку, встановленому цим Законом (2711-15) .
Відповідно до підпункту 3.5.1 пункту 3.5 статті 3 Закону у разі, якщо протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики відповідного наказу підприємство ПЕК не надає звітність за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом (2711-15) , Міністерство палива та енергетики України приймає рішення про виключення підприємства з переліку підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Згідно до підпункту 3.5.4 пункту 3.5 статті 3 Закону підприємство вважається виключеним з переліку підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості з дня видання відповідного наказу Міністерством палива та енергетики України, про що робиться відповідний запис у Реєстрі.
Позивача було внесено до переліку підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості під номером 0366 на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України № 568 від 10 жовтня 2005 року. Порядок надання звітності підприємствами, внесеними до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості був затверджений наказом Міністерства палива та енергетики № 612 від 22 грудня 2005 року (v0612558-05) , тому суд першої інстанції правильно дійшов до висновку про те, що надання та складання звітності підприємствами ПЕК фактично та юридично стало можливим після прийняття відповідачем вказаного наказу, у зв’язку з чим судом правильно визначено, що тримісячний строк для позивача розраховувався з 22 грудня 2005 року по 22 березня 2006 року.
Однак, як вірно зазначено судами першої та апеляційної інстанцій, матеріалами справи повністю знайшло своє підтвердження надання позивачем звітів про обсяги та структуру заборгованості та звітів про стан погашення заборгованості за січень-червень 2008 року, про що свідчать відповідні супровідні листи. Вказані звіти наданні позивачем у строки та порядку, визначені пунктами 2.1, 2.2, 2.3 Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу (v0612558-05) . Відповідачем не надано доказів, які б спростовували вказані обставини.
Колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що наказ Міністерства палива та енергетики № 612 від 22 грудня 2005 року (v0612558-05) "Про затвердження Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України від 23 червня 2005 року № 2711 (2711-15) "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"є актом, оскільки вказаний наказ встановлює норми права, має не персоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Міністерства палива та енергетики України відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06 березня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2010 року –залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Суддя
В.В. Харченко