ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" березня 2012 р. м. Київ К-3173/09
( Додатково див. ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду (rs3003922) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С. Я.
Бим М.Є.
Харченка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу заступника прокурора Донецької області, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 липня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2008 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Славкерам" до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про скасування наказу, -
в с т а н о в и л а:
21 травня 2008 року товариство "Славкерам" звернулося до суду з адміністративним позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про визнання протиправним та скасування наказу №253 від 22 травня 2006 року в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування корисних копалин, виданого ТОВ "Славкерам" для видобування тугоплавких глин Никифорівського родовища від №2740 від 15 липня 2002 року та витребування вказаного наказу.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 липня 2008 року залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2008 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано вищевказаний наказ відповідача. В частині витребування наказу судом відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, заступник прокурора Донецької області та Міністерство охорони навколишнього природного середовища України звернулися з касаційними скаргами, в яких посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просять їх скасувати, в позові відмовити.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційні скарги задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Як встановлено судами, позивачем було отримано ліцензію (спеціальний дозвіл) на користування надрами № 2740 від 15 липня 2002 року, відповідно до якого йому було надано дозвіл на видобування тугоплавких глин на Никифорівському родовищі, що знаходиться в Артемівському районі Донецької області з прив'язкою по місцевості до північно-східної околиці с. Никифорівка.
Донецькою територіальною інспекцією державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр було проведено перевірку виконання ліцензійних умов на розробку ділянки надр, визначеною ліцензією, за результатами якої складений акт від 27.03.2006р., яким встановлено, що після отримання позивачем спеціального дозволу протягом більш ніж 3,5 роки він не почав експлуатацію родовища. Оформлення правоустановчих документів на землю по різним причинам було затягнуто на кілька років.
Вказаним актом також було встановлено, що за результатами акту попередньої
перевірки від 19.01.2006 року було встановлено факт непроведення експлуатації родовища, у зв'язку з відсутністю правоустановчих документів на землю та приписано в двомісячний термін закінчити оформлення договору оренди земельної ділянки, узгодити програму гірних робіт та почати експлуатацію родовища, та позивача було попереджено про можливе анулювання спеціального дозволу в разі невиконання вказаних приписів та подальшого затягування вводу в експлуатацію родовища.
В акті також зазначено, що вказані в акті перевірки від 19.01. 2006 року приписи надрокористувачем не виконані, договір оренди земельної ділянки не укладений, експлуатація родовища не розпочата. Підприємство ґірновидобувним обладнанням, спеціалістами для ведення гірних робіт та їх геолого-макшейдерського обслуговування не забезпечено.
Задовольняючи частково позовні вимоги та скасовуючи наказ відповідача, суди попередніх інстанцій виходили з того, що затримкою з початком експлуатації кар’єру стало оформлення земельного відводу, дії щодо оформлення якого розпочато позивачем 23 грудня 2002 року з моменту укладення договору між ТОВ "Славкерам"та ПП "Топограф"на виконання робіт з проекту відводу земельної ділянки під Никифорівським родовищем тугоплавких глин. У зв’язку з тим, що проведення робіт з оформлення земельного відводу затягнулось в 2006 році, Донецька територіальна інспекція геологічного контролю ініціювала розгляд питання про анулювання спеціального дозволу ТОВ "Славкерам"на розробку родовища. Поряд з цим, позивач після отримання ліцензії розпочав дії щодо оформлення документації для експлуатації кар’єру, а також придбав необхідну техніку –стаціонарні електричні екскаватори, бульдозери, автомобільні та залізно дорожні вагові, а також будівлі га споруди на кар’єрі та вантажній площі, необхідні для виконання комплексу робіт з експлуатації кар’єру та відвантаженню глини автомобільним та залізнодорожнім транспортом.
Колегія суддів приходить до висновку про правомірність та обґрунтованість рішень судів попередніх інстанцій, враховуючи таке.
У відповідності з п. 1 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (надалі Мінприроди) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 8 Положення про Мінприроду, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України у межах своїх повноважень на основі та на виконання актів законодавства видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Пунктами 14 та 15 зазначеного Положення встановлено, що Мінприроди видає дозволи на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднювальних речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів, транскордонне переміщення об'єктів рослинного та тваринного світу, а також контролює їх додержання та приймає відповідні рішення щодо зупинення їх дії або анулювання; видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр та у випадках, передбачених законодавством, проводить ліцензування відповідних видів господарської діяльності.
Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян здійснюється Кодексом України про надра (132/94-ВР) .
Згідно п.6 ч.1 ст. 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі якщо користувач без поважних причин протягом двох років не приступив до користування надрами.
Однак, як правильно зазначено судами попередніх інстанцій, позивач здійснював відповідні дії, спрямовані на користування надрами.
Так, позивач з метою експлуатації Никифорівського родовища звернувся до Артемівської районної державної адміністрації з листом № 7/33 від 25.04.2003 року про надання дозволу на погодження місця розташування кар'єру Никифорівського родовища тугоплавких глин з доданням матеріалів та розрахунків, що підтверджують необхідну площу, розміри та обґрунтовують місце розташування об'єкта.
Згідно розпорядження голови Артемівської районної державної адміністрації № 386 від 21.05.2003року позивачу було надано дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки загальною площею 7га Никифорівської сільської ради для надання її в оренду терміном на 5 років для розробки родовищ тугоплавких глин.
26.05.2003р. було складено акт вибору земельної ділянки, який було погоджено з постійною діючою районною комісією з питань вибору земельних ділянок, представниками органів земельних ресурсів природоохоронним органом, санітарно –епідеміологічною службою, органами містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини з метою його подання до Никифорівської сільської ради для прийняття відповідного рішення. Метою отримання вказаної земельної ділянки в оренду є розміщення кар'єру Никифорівського родовища тугоплавких глин позивача.
Рішенням Никифорівської сільської Ради від 25.08.2003р. № IV/9-81 позивачеві було погоджено місце розташування кар'єру Никифорівського родовища тугоплавких глин та виробничих об'єктів до нього загальною площею 7,0 га. Матеріали погодження місця розташування кар'єру по видобуванню тугоплавких глин Никифорівського родовища також було направлено на розгляд до Артемівської районної державної адміністрації та Донецької обласної державної адміністрації.
За наслідками розгляду матеріалів погодження місця розташування кар'єру по
видобуванню тугоплавких глин Никифорівського родовища та виробничих об'єктів до нього (склад паливно-мастильних матеріалів, підстанція та під'їздна технологічна автодорога) з урахуванням позитивних висновків уповноважених державних органів, Никифорівської сільської ради Артемівського району згідно розпорядження голови обласної державної адміністрації від 08.02.2002 № 55 "Про схвалення Методичних рекомендацій про порядок оформлення документів щодо вилучення (викупу), надання, передачі місцевими державними адміністраціями земельних ділянок юридичним особам та громадянам на території Донецької області", ст.ст. 17, 151, п, 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14) , ст.ст. 13, 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", Артемівською районною державною адміністрацією було видано розпорядження №726 від 08.09.2004, яким погоджено позивачу місце розташування кар'єру по видобуванню тугоплавких глин Никифорівського родовища та виробничих об'єктів до нього на земельних ділянках загальною площею 7,0 га на території Никифорівської сільської ради Артемівського району за межами населенного пункту, в оренду строком на 10 років (але не більше терміну дії ліцензії).
Розпорядженням Донецької обласної державної адміністрації № 399 від 28.09.2004 року також було погоджено позивачу місце розташування кар'єру по видобуванню тугоплавких глин Никифорівського родовища.
На виконання вказаних рішень позивач звернувся до Артемівської районної державної адміністрації з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для видобування тугоплавких глин Никифорівського родовища та обслуговування виробничих об'єктів до нього.
За результатами розгляду клопотання позивача Артемівською районною державною адміністрацією було видано розпорядження № 882 від 08.11.2004 року, яким позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту земелеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 7,0 га в межах території Никифорівської сільської ради в оренду для видобування тугоплавких глин Никифорівського родовища та обслуговування виробничих об'єктів до нього та рекомендовано позивачу оформити через землевпорядну організацію виготовлення такого проекту в тримісячний термін та надати на затвердження у встановленому законом порядку.
Згідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. № 677 (677-2004-п) , ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" позивачем було укладено договір з ПП "Топограф"за № 45/12/01 про виконання робіт з виготовлення проекту відводу земельної ділянки для видобування тугоплавких глин Никифорівського родовища та обслуговування виробничих і об'єктів до нього.
За результатами виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачем було отримано висновки Артемівського районного відділу земельних ресурсів, Артемівської міжрайонної санітарно-епідеміологічної станції, відділу архітектури та містобудування Артемівської райдержадміністрації, відділу культури Артемівської райдержадміністрації та природоохоронного органу.
Крім того, було отримано акт про надання гірничого відводу № 774 від 28 жовтня 2003 року Державного комітету України з нагляду за охороною праці.
Таким чином, є вірним висновок судів попередніх інстанцій про те, що позивачем здійснено необхідні дії, встановлені законом, для початку діяльності, пов'язаної з користуванням надрами.
Крім цього, колегія суддів погоджує висновок суду першої та апеляційної інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову в частині зобов’язання видати вказаний наказ позивачу.
Виходячи з вищенаведеного колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли вірних та обґрунтованих висновків, а тому підстав для зміни або скасування зазначених судових рішень колегія суддів не вбачає.
Відповідно до ст. 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Керуючись статтею 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , колегія суддів -
ухвалила:
Касаційні скарги заступника прокурора Донецької області та Міністерства охорони навколишнього природного середовища України залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 липня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2008 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку ст.ст. 235- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: