ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" лютого 2012 р. м. Київ К/9991/29802/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Весельської Т.Ф.,
Малиніна В.В.,
Ситникова О.Ф.,
провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи
за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2011 року, -
в с т а н о в и л а:
У грудні 2010 року ОСОБА_4 пред’явила в суді позов до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради Донецької області (далі - УПСЗН) про визнання дій неправомірними, зобов’язання призначити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не меншому прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років та виплатити недоотриману допомогу.
Вимоги обґрунтовувала тим, що як мати малолітньої дитини, доньки ОСОБА_5, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року, у відповідності до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не меншому прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Згідно з Законами України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" (835-17) та "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (2154-17) прожитковий мінімум для дітей віком до шести років складає: з 1 січня 2009 року – 557 гривень, з 1 листопада 2009 року –632 гривні, з 1 січня 2010 року – 755 гривень, з 1 квітня –767 гривень, з 1 липня –771 гривню, з 1 жовтня –787 гривень, з 1 грудня –799 гривень. Однак, відповідач призначив та виплачує їй таку допомогу в значно меншому розмірі.
Посилаючись на неправомірність таких дій УПСЗН та наявність права на отримання недоплаченої в період з травня 2009 року по грудень 2010 року допомоги, звернулася до суду за даним позовом.
Постановою Сніжнянського міського суду Донецької області від 28 січня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково. Визнано неправомірними виплати УПСЗН, проведені ОСОБА_4, в період з 1 травня 2009 року по 14 листопада 2010 року, з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Стягнуто з УПСЗН на користь ОСОБА_4 донараховані за цей період суми допомоги в розмірі 4511 гривень. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2011 року постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення, про відмову ОСОБА_4 в задоволенні позовних вимог.
У поданій касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, ставить питання про скасування ухваленої ним постанови та залишення в силі постанови суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та рішення, що приймалися в процесі її розгляду, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на таке.
Як установлено судами під час розгляду справи, ОСОБА_4 є особою, застрахованою в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. У зв’язку з народженням ІНФОРМАЦІЯ_1 року доньки ОСОБА_5 та здійсненням догляду за нею, ОСОБА_4 перебуває на обліку в УПСЗН та з 2 січня 2008 року по 14 листопада 2010 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
ОСОБА_4 заявлені вимоги щодо зобов’язання УПСЗН нарахувати та виплати їй, починаючи з травня 2009 року, щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи із розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років, на підставі статті 15 "Про державну допомогу сім’ям з дітьми".
Однак, підпунктом 7 пункту 23 Розділу ІІ цього Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) було викладено в новій редакції статтю 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зміни набрали чинності 1 січня 2008 року), згідно з якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Також, із зазначеного Закону (2811-12) були виключені норми, відповідно до яких право на отримання допомоги мали лише особи незастраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Підпунктом же 12 пункту 25 Розділу ІІ цього Закону (2811-12) , стаття 43, яка встановлювала розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для осіб, застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, була виключена із Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". (2240-14) Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року (v010p710-08) положення пункту 25 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) щодо внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (2240-14) були визнані неконституційними. Однак, положення підпункту 7 пункту 23 Розділу ІІ цього Закону (2240-14) , якими внесено зміни до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", що регулює питання розміру допомоги, неконституційними не визнавалися.
Таким чином, починаючи з 22 травня 2008 року розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для осіб, застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулювався двома правовими нормами, а саме: статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" і статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Однак, у наступних роках, статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 року № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26 грудня 2008 року та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (2240-14) призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року за № 1751 (1751-2001-п) , встановлено, що відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Враховуючи те, що положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) , якими в новій редакції викладено статтю 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", а також положення статті 46 Закону України від 26 грудня 2008 року № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статті 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" неконституційними не визнані, й УПСЗН у 2009 та 2010 році виплатило ОСОБА_4 допомогу у розмірі, встановленому новою редакцією статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", апеляційний суд дійшов вірного висновку щодо правомірності дій відповідача.
За обставин, коли апеляційний суд всебічно і повно встановив всі фактичні обставини справи на підставі об'єктивної оцінки наявних в ній доказів, з'ясував дійсні права і обов'язки сторін та правильно застосував норми матеріального права, що регулюють спірні відносини, а доводи касаційної скарги його висновків не спростовують, ухвалена ним постанова підлягає залишенню в силі.
Керуючись статтями 222, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2011 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Судді Т. Ф.Весельська В.В.Малинін О.Ф.Ситников