ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2012 року м. Київ К-30735/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Весельської Т.Ф.,
Малиніна В.В.,
Ситникова О.Ф.,
провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи
за позовом ОСОБА_4 до Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на постанови Франківського районного суду міста Львова від 1 квітня 2009 року та Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 вересня 2010 року, -
в с т а н о в и л а:
У червні 2008 року ОСОБА_4 пред’явила в суді позов до Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що як мати малолітньої дитини –доньки ОСОБА_5, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року, має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, не меншому прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленому статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Однак, відповідач призначив та виплачує їй таку допомогу в значно меншому розмірі.
Посилаючись на наведені обставини, ОСОБА_4 просила суд стягнути з Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради недоотриману нею в 2007 та 2008 роках допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у розмірі 2347 гривень 38 копійок та зобов’язати його надалі щомісяця виплачувати їй таку допомогу в розмірі, визначеному Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) , –прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Постановою Франківського районного суду міста Львова від 1 квітня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково. Зобов’язано Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради провести нарахування та виплату ОСОБА_4 недоотриманої нею в період з 1 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2010 року постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нову, про часткове задоволення позовних вимог. Визнано протиправними дії Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_4 недоотриманої нею щомісячної державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" у розмірі, визначеному статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", за період з 23 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, із врахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, відповідно до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік". Зобов’язано Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради провести нарахування та виплату ОСОБА_4 недотриманої щомісячної державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" у розмірі, визначеному статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", за період з 23 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, із врахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, відповідно до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та проведених виплат за вказаний період. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У поданій касаційній скарзі Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, ставить питання про скасування ухвалених ними рішень в частині задоволених позовних вимог та прийняття нового рішення у справі про відмову ОСОБА_4 в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та рішення, що приймалися в процесі її розгляду, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на таке.
Оскільки судові рішення оскаржуються відповідачем в частині задоволених позовних вимог, а в іншій частині судові рішення сторонами не оскаржуються, то колегія суддів перевіряє їх законність та обґрунтованість лише в цій частині.
Вирішуючи спір в частині позовних вимог ОСОБА_4 про зобов’язання Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради нарахувати та виплатити недотриману лише за 2007 рік щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд першої інстанції виходив з того, що позивач, відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", в період з 1 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року мала право на отримання такої допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, що встановлений статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", у зв’язку з тим, що рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07) визнані неконституційними окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) , які зменшували розмір зазначеної допомоги.
Скасовуючи постанову, суд апеляційної інстанції зазначив, що правові висновки суду першої інстанції лише частково узгоджуються з матеріальним правом та відповідають фактичним обставин справи. Так, судом першої інстанції при ухваленні постанови не було враховано, що право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виникло у ОСОБА_4 не раніше 23 листопада 2007 року, тобто дня надання їй відпустки по догляду за дитиною.
Окрім того, оскільки позивач є застрахованою особою, допомога призначена їй у розмірі, встановленому статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", - у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Однак, у зв’язку з тим, що зазначений Закон (2240-14) не визначає, відповідно до прожиткового мінімуму якої категорії осіб така допомога повинна призначатися позивачу, то, на думку апеляційного суду, до спірних правовідносин підлягає застосуванню частина перша статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", яка врегульовує подібні правовідносини. Відповідно до зазначеної правової норми, відповідач зобов’язаний виплатити позивачу допомогу в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Втім, обґрунтування правових висновків, як суду першої інстанції, так і апеляційного суду, не повною мірою узгоджується з нормами законодавства, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Під час розгляду справи судами встановлено, що ОСОБА_4 є особою, застрахованою в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Після народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року доньки ОСОБА_5, з 23 вересня 2007 року по 11 вересня 2010 року їй надана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У зв’язку із здійсненням догляду за дитиною, вона перебуває на обліку в Франківському відділі соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та отримує відповідну допомогу.
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", у відповідності до якої (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку мала застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки.
Пунктом 8 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 (13-2007-п) , чинної на момент виникнення спірних правовідносин, було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується застрахованій особі щомісяця з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення, але не пізніше ніж по день досягнення дитиною зазначеного віку включно.
Статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) визначалося, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалася у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму в розрахунку на місяць: з 1 січня –492,00 гривні, з 1 квітня –525,00 гривень, з 1 жовтня –532,00 гривні.
Однак, пунктом 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", дію статей 41 та 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" на 2007 рік було зупинено, а частиною другою статті 56 цього ж Закону було визначено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (2240-14) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року (v0a6p710-07) пункт 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано неконституційним, у зв'язку з чим він втратив чинність.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 23 листопада 2007 року і до 31 грудня 2007 року, оскільки Закон України "Про Державний бюджет на 2007 рік" (489-16) діяв до указаної дати, відповідач повинен був нараховувати та виплачувати позивачу, як особі, застрахованій в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", - у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відтак, висновок судів попередніх інстанцій щодо застосування до спірних правовідносин статті 15 Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", яка визначала розмір допомоги для осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є помилковим.
Оскільки у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а ухвалене апеляційним судом рішення є помилковим лише в частині, колегія суддів вважає можливим його змінити, із виключенням з резолютивної частини рішення суду посилання на статтю 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
З огляду на викладене та, керуючись статтями 222, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 вересня 2010 року змінити.
Абзаци третій та четвертий резолютивної частини постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 вересня 2010 року викласти в такій редакції:
"Визнати протиправними дії Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_4 в період з 23 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", - прожиткового мінімуму, встановленого законом, що визначений статтею 62 Закону України України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Зобов’язати Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради нарахувати і виплатити ОСОБА_4 недоотриману в період з 23 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" із урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму, що визначений статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", та проведених виплат."
В іншій частині постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 вересня 2010 року залишити без змін.
постанова набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Судді Т.Ф.Весельська В.В.Малинін О.Ф.Ситников