ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2012 року м. Київ К/9991/34535/11
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Весельської Т.Ф.,
Малиніна В.В.,
Ситникова О.Ф.
провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи
за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області про перерахунок розміру допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення заборгованості з цих виплат,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2011 року, -
в с т а н о в и л а:
У травні 2009 року ОСОБА_4 пред’явила в суді позов до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області (далі - УПСЗН) про перерахунок розміру допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення заборгованості з цих виплат.
Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що у зв’язку з народженням ІНФОРМАЦІЯ_1 року сина ОСОБА_5 та здійсненням догляду за ним, перебуває на обліку у відповідача, а з 12 грудня 2007 року перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", вона має право на одержання допомоги при народженні дитини у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, а також щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, не меншому прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Посилаючись, що відповідач нарахував та виплатив їй в менших, ніж встановлено Законом (2240-14)
, розмірах, допомогу при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, просила суд зобов’язати відповідача перерахувати розмір раніше призначеної допомоги при народженні дитини та виплатити заборгованість з цієї допомоги в розмірі 2122 гривні; стягнути з відповідача на її користь недоотриману в 2007-2008 роках допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 4964 гривні 07 копійок.
Постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 9 червня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково. Зобов’язано УПСЗН перерахувати та виплатити ОСОБА_4 допомогу при народженні дитини у розмірі, кратному 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Зобов’язано УПСЗН перерахувати та виплатити ОСОБА_4 недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2011 року постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нову, якою позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково. Визнано протиправною відмову УПСЗН щодо нарахування та виплати ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, меншому, ніж встановлений законом прожитковий мінімум для дітей віком до шести років. Зобов’язано УПСЗН перерахувати та виплатити ОСОБА_4 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з дня призначення в 2007 році по 31 грудня 2007 року в розмірі, встановленому статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям дітьми", тобто у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У поданій касаційній скарзі УПСЗН, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалену ним постанову та прийняти нове рішення у справі, яким відмовити ОСОБА_4 в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та рішення, що приймалися в процесі її розгляду, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Оскільки рішення суду апеляційної інстанції оскаржується відповідачем в частині задоволених позовних вимог, а в іншій частині судові рішення сторонами не оскаржуються, то колегія суддів перевіряє його законність та обґрунтованість лише в цій частині.
Під час розгляду справи судами встановлено, і ці обставини ніким не оспорюються, що ОСОБА_4 є особою, застрахованою в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Після народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року сина ОСОБА_5, з 12 грудня 2007 року їй надана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У зв’язку із здійсненням догляду за дитиною, вона перебуває на обліку в УПСЗН та отримує відповідну допомогу.
Вирішуючи спір в частині позовних вимог ОСОБА_4 щодо зобов’язання УПСЗН нарахувати та виплатити недоотриману у 2007 році щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд першої інстанції виходив з того, що позивач, як особа, застрахована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року мала право на отримання такої допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, що встановлений статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", у зв’язку з тим, що рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07)
визнані неконституційними окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
, які зменшували розмір зазначеної допомоги.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції, апеляційний суд виходив з принципу превалювання спеціальної норми над загальною та застосував до спірних правовідносин положення Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
, які вважав спеціальними нормами, а положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (2240-14)
–загальними, щодо відносин, пов’язаних із призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Крім того, на думку апеляційного суду, стаття 14 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", якою встановлені умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не розподіляє осіб, що мають право на отримання такої допомоги, на застрахованих чи незастрахованих у системі загальнобов’язкового державного соціального страхування.
Втім, такі висновки апеляційного суду є помилковими з огляду на таке.
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", у відповідності до якої (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку мала застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки.
Пунктом 8 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 (13-2007-п)
, чинної на момент виникнення спірних правовідносин, було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується застрахованій особі щомісяця з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення, але не пізніше ніж по день досягнення дитиною зазначеного віку включно.
Статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) визначалося, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалася у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму в розрахунку на місяць: з 1 січня –492,00 гривень, з 1 квітня –525,00 гривень, з 1 жовтня –532,00 гривень.
Однак, пунктом 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", дію статей 41 та 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" на 2007 рік було зупинено, а частиною другою статті 56 цього ж Закону було визначено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (2240-14)
здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року (v0a6p710-07)
пункт 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано неконституційним, у зв'язку з чим він втратив чинність.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 9 липня 2007 року і до 31 грудня 2007 року, оскільки Закон України "Про Державний бюджет на 2007 рік" (489-16)
діяв до указаної дати, відповідач повинен був нараховувати та виплачувати позивачу, як особі, застрахованій в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", - у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Апеляційний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції, помилково застосував до зазначених правовідносин частину першу статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", згідно з якою право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною, а її розмір дорівнює встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, замість статті 43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Статтею 225 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Оскільки у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а ухвалене апеляційним судом рішення є помилковим лише в частині, колегія суддів вважає можливим його змінити, із виключенням з резолютивної частини рішення суду посилання на статтю 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", а також уточненням дня початку виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яким є 12 грудня 2007 року.
З огляду на викладене та, керуючись статтями 222, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області задовольнити частково.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2011 року змінити.
Абзаци третій та четвертий резолютивної частини постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2011 року викласти в такій редакції:
"Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_4 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому, ніж встановлений статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області перерахувати та виплатити ОСОБА_4 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" за період з 12 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з урахуванням проведених їй виплат".
В іншій частині постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2011 року залишити без змін.
постанова набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Судді Т. Ф.Весельська
В.В.Малинін
О.Ф.Ситников