ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" лютого 2012 р. м. КиївК-22220/10-С
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого:Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Лосєва А.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного підприємця ОСОБА_1
на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2008р.
та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2010р.
у справі №2а-589/08
за позовом Приватного підприємця ОСОБА_1 (надалі ПП ОСОБА_1.)
до Великолепетиської міжрайонної податкової інспекції у Херсонській області (надалі Великолепетиська МДПІ у Херсонській області)
про визнання неправомірним та скасування рішення, -
встановив:
Позивач звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом, в якому поставлено питання про та визнання протиправними рішення Великолепетиської МДПІу Херсонській області: від 27.03.2008р. №0000282310 та №0000292310 від 27.03.2008р.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2008р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2010р., у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з висновками попередніх судових інстанцій позивач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції та ухвали суду апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, контролюючим органом було проведено перевірку господарської одиниці АЗС №1, розташованої у смт. Верхній Рогачик, Херсонської області, що належить субєкту підприємницької діяльності ПП ОСОБА_1, про що складено відповідний акт від 10.03.2008р.
Висновками зазначеного акта перевірки встановлено порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та п.2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» (z0040-05)
, а саме, встановлено не забезпечення відповідності суми наявних готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО у розмірі 1280,30грн., та не оприбутковано готівкові кошти в сумі 5372,54грн.
За наслідками перевірки Великолепетиською МДПІ прийнято оскаржувані рішення від 27.03.2008р.:
-№0000282310 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкції у розмірі 6401,50грн.;
- №0000292310 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкції у розмірі 28662,70грн.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону (265/95-ВР)
здійснюють органи державної податкової служби в Україні шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Пунктом 4 ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»на органи державної податкової служби України покладено право здійснення контролю за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.
Відповідно до п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Як вбачається з матеріалів справи, в ході проведеної перевірки встановлено, що позивачем не забезпечено відповідність суми наявних готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО у розмірі 1280,30грн.
Отже, застосування податковим органом штрафних санкцій за не забезпечення відповідності сум наявних готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО, є правомірним, їх нарахування відповідає вимогам закону.
Згідно п.2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою КМУ №637 від 15.12.2004р. (z0040-05)
уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 зазначеного Положення (z0040-05)
, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 3 цього Положення (z0040-05)
, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО.
Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (436/95)
, в редакції чинній на час правовідносин, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюється Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
Проведеною перевіркою виявлено факт не оприбуткування готівкових коштів, тобто відсутній облік готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО у КОРО у розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків»записи про суми проведених розрахунків згідно даних Z-звітів №1476 та №1477 за 08-09 березня 2008 року відсутні, останній запис про облік готівки виконано 07.03.2008р. згідно даних Z-звіту №1475. Загальна сума готівки, що не оприбуткована, складає згідно даних вказаних звітів 5732,54 грн.
Таким чином, судова колегія касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо безпідставності позовних вимог.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.
Отже, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Приватного підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2008 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст. 236- 238 КАС України.
Головуючий: Н.Є. Маринчак
Судді: М.І. Костенко
А.М. Лосєв