ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"31" травня 2012 р. м. Київ К/9991/34841/11
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: судді-доповідача Бим М.Є.
суддів: Харченка В.В., Чалого С.Я.
при секретарі: Тімановській О.М.
за участю представників:
Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку -Лісовського А.А.
ЗАТ «Енергія-Т»-Бородкіна Д.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 4 лютого 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2011 року у справі №2а-17991/10/2670 за позовом закритого акціонерного товариства «Енергія-Т»до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування розпорядження та постанови, -
ВСТАНОВИЛА:
8 грудня 2010 року ЗАТ «Енергія-Т»звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просить визнати протиправними та скасувати розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18 грудня 2009 року №1051-КФ та постанову про накладення санкцій в сумі 17000грн. за правопорушення на ринку цінних паперів від 24 листопада 2010 року №776-КФ.
Свої вимоги обґрунтовувало тим, що Статут ЗАТ "Енергія-Т" містить всі необхідні відомості, які передбачені чинним законодавством, та повністю відповідає нормам Закону України "Про господарські товариства" (1576-12)
; державний реєстратор підтвердив відповідність статуту вимогам чинного законодавства шляхом проставляння відмітки про реєстрацію установчих документів позивача. Крім того, позивач зазначає, що розпорядження про усунення порушень не направлялося йому у встановленому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 4 лютого 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2011 року, позов задоволено в повному обсязі.
В касаційній скарзі Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку просить скасувати зазначені вище судові рішення як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нове судове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В запереченнях на касаційну скаргу ЗАТ «Енергія-Т»просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а ухвалені у справі судові рішення, як законні та обґрунтовані, залишити без змін.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Задовольняючи позов суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, мотивував своє рішення тим, що Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку не встановлено порушень ЗАТ "Енергія-Т" законодавства про цінні папери.
Однак, з такими висновками судів попередніх інстанцій погодитись не можна з огляду на нижченаведене.
Як вставлено судом та вбачається з матеріалів справи, ЗАТ "Енергія-Т" листами від 02 листопада 2009 року №02-11/09-1 та від 23 листопада 2009 року №23/11-09 направило до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку пакет документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з прийняттям рішення про переведення випуску іменних акцій, випущених у документарній формі, у бездокументарну форму .
Пункти 8.4, 8.5 та 8.6 розділу "Акції і інші цінні папери" статуту ЗАТ "Енергія-Т" викладені в наступній редакції:
при розміщенні додатково випущених акцій акціонери до дня реєстрації змін статуту товариства, пов'язаних із збільшенням розміру статутного фонду товариства, оплачують не менше 50 відсотків номінальної вартості акцій. Кожний з акціонерів повинен сплатити повну вартість розподілених йому акцій. Кожний з акціонерів повинен сплатити повну вартість розподілених йому акцій в термін не пізніше одного року з дати державної реєстрації змін до статуту товариства, пов'язаних із відповідним збільшенням розміру статутного фонду товариства;
у разі несплати додатково випущених акцій у встановлені законодавством та/або умовам виписку акцій строки, такий акціонер сплачує за час прострочення 10 відсотків річних від суми простроченого платежу;
при несплаті акціонером додатково випущених акцій протягом трьох місяців з моменту закінчення встановленого для здійснення платежу терміну товариство має право реалізувати несплачені акції. Рішення про порядок реалізації цих акцій приймається загальними зборами акціонерів товариства, при цьому інші акціонери мають переважне право на придбання зазначених акцій, які реалізуються товариством за номінальною вартістю.
Розпорядженням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18 грудня 2009 року №1051-КФ, було встановлено порушення вимог чинного законодавства про цінні папери, а саме зазначено: підпункти 8.4, 8.5, 8.6 статуту ЗАТ "Енергія-Т" не відповідають вимогам частини другої статті 28 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 3.9 розділу ІІ глави 2 Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства (z0280-07)
.
Враховуючи наведене та на підставі пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" зазначеним розпорядженням відповідача у термін до 15 червня 2010 року зобов'язано позивача усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, та до 5 липня 2010 року письмово проінформувати Комісію про виконання цього розпорядження.
До дати, вказаної в розпорядженні про усунення порушень, ЗАТ "Енергія-Т" встановлені відповідачем порушення не усунуло.
Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 22 липня 2010 року №11/03/12469 порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ "Енергія-Т".
Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 24 листопада 2010 року №776-КФ на підставі пункту 8 частини першої статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", пункту 2 розділу ХІV, пунктів 1, 3 розділу VІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року №2272 (z0120-08)
, за несвоєчасне виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери застосовано у відношенні до ЗАТ "Енергія-Т" санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17000,00грн.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 3 статті 2 цього Кодексу встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст..2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (448/96-ВР)
державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою:
реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних;
створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства;
одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів;
забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів;
гарантування прав власності на цінні папери;
захисту прав учасників фондового ринку;
інтеграція в європейський та світовий фондові ринки;
дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства;
запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної
конкуренції на ринку цінних паперів;
контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.
Частиною 2 статті 28 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" встановлено, що приватне (закрите) розміщення цінних паперів - розміщення цінних паперів шляхом їх безпосередньої пропозиції заздалегідь визначеному колу осіб, кількість яких не перевищує 100.
Приватне (закрите) розміщення акцій публічного акціонерного товариства - розміщення акцій шляхом їх безпосередньої пропозиції акціонерам такого товариства та заздалегідь визначеному колу осіб, кількість яких не перевищує 100.
У разі закритого (приватного) розміщення цінних паперів серед заздалегідь визначеного кола осіб емісія здійснюється за такими етапами:
1) прийняття рішення про закрите (приватне) розміщення цінних паперів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення;
2) у разі відмови власника акцій від використання свого переважного права на придбання акцій, якщо це передбачено умовами закритого (приватного) розміщення цінних паперів, - отримання від нього письмового підтвердження про відмову;
3) подання заяви та всіх необхідних документів на реєстрацію випуску та проспекту емісії цінних паперів;
4) реєстрація Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку випуску та проспекту емісії цінних паперів;
5) присвоєння цінним паперам міжнародного ідентифікаційного номера;
6) укладення з депозитарієм договору про обслуговування емісії цінних паперів або з реєстратором - про ведення реєстру власників іменних цінних паперів, крім випадків, коли облік прав за цінними паперами веде емітент відповідно до законодавства або цінні папери розміщуються на пред'явника;
7) виготовлення сертифікатів цінних паперів у разі розміщення цінних паперів у документарній формі;
8) закрите (приватне) розміщення цінних паперів;
9) затвердження результатів розміщення цінних паперів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення;
10) затвердження змін до статуту, пов'язаних із збільшенням статутного капіталу акціонерного товариства з урахуванням результатів розміщення акцій;
11) реєстрація змін до статуту в органах державної реєстрації;
12) подання Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів;
13) реєстрація Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів;
14) отримання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів.
Відповідно до пункту 3.9 глави 2 розділу ІІ Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 лютого 2007 року №387 (z0280-07)
, порядок збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства за рахунок додаткових внесків у разі закритого (приватного) розміщення акцій існуючої номінальної вартості включає таку послідовність дій, зокрема, закрите розміщення акцій, яке здійснюється у два етапи:
1-й етап - реалізація акціонерами свого переважного права на придбання акцій, відповідно до яких прийнято рішення про розміщення, у строки та порядку, передбачені в рішенні про розміщення акцій (закрите розміщення акцій серед акціонерів товариства, які реалізовують своє переважене право на придбання акцій, що випускаються додатково). Протягом установленого в рішенні про розміщення акцій строку акціонером подається заява, укладається договір купівлі-продажу акцій. Акціонер здійснює сплату акцій відповідно до умов емісії за ціною не нижче номінальної вартості, не пізніше дня затвердження уповноваженим органом емітента результатів закритого (приватного) розміщення акцій та звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій;
2-й етап - закрите (приватне) розміщення акцій серед інших інвесторів, перелік яких затверджено загальними зборами акціонерів товариства, та існуючих акціонерів у кількості, що перевищує кількість акцій, на яку акціонер реалізував своє переважне право. Протягом установленого в рішенні про розміщення акцій строку першим власником подається заява, укладається договір купівлі-продажу акцій. Перший власник здійснює сплату акцій відповідно до умов емісії за ціною не нижче номінальної вартості, не пізніше дня затвердження уповноваженим органом емітента результатів закритого (приватного) розміщення акцій та звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій.
Згідно ч.2 ст. 154 Цивільного кодексу України статут акціонерного товариства крім відомостей, передбачених статтею 88 цього Кодексу, має містити відомості про: розмір статутного капіталу; умови про категорії акцій, що випускаються товариством, та їхню номінальну вартість і кількість; права акціонерів; склад і компетенцію органів управління товариством та про порядок ухвалення ними рішень. У статуті акціонерного товариства мають також міститися інші відомості, передбачені законом.
Оскільки Товариство є емітентом простих іменних акцій, тому воно повинно здійснювати свою діяльність на підставі статуту, який повинен відповідати вимогам, встановленим Цивільним кодексом України (435-15)
, Господарським кодексом України (436-15)
, Законами України «Про господарські товариства» (1576-12)
, «Про цінні папери та фондовий ринок» (3480-15)
.
Оскільки пункти 8.4, 8.5 та 8.6 розділу "Акції і інші цінні папери" статуту ЗАТ "Енергія-Т" не відповідали вимогам ст. 28 "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 3.9 глави 2 розділу ІІ Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 лютого 2007 року №387 (z0280-07)
, тому відповідачем було видано спірне розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, яке було направлено позивачу, про що свідчить реєстр відправки кореспонденції та про яке він знав, оскільки направляв лист від 01.04.2010 до Держкомісії з проханням продовжити термін його виконання.
Відповідно до пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Оскільки оскаржуваним розпорядженням було встановлено строк для усунення порушень до 15.06.2010, а порушення було усунуто 04.11.2010, тому у Держкомісії були наявні підстави для накладення штрафних санкцій.
Враховуючи вищенаведене, хибними є висновки судів про протиправність оскаржуваних розпорядження та постанови відповідача.
Оскільки судами попередніх інстанцій обставини справи встановлені, але неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, то зазначена обставина відповідно до ст. 229 КАС України є підставою для скасування ухвалених у справі судових рішень та ухвалення нового судового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 4 лютого 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2011 року -скасувати, та ухвалити у справі №2а-17991/10/2670 нове рішення, яким відмовити закритому акціонерному товариству «Енергія-Т» в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.