ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" лютого 2012 р. м. Київ К-31454/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Суддів:
Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
Гордійчук М.П.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Новоселицької районної державної адміністрації Чернівецької області та Драницької сільської ради Новоселицького району Чернівецької області про зобов’язання вчинити певні дії -
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_4 звернулася до Новоселицького районного суду Чернівецької області з позовом до Новоселицької районної державної адміністрації Чернівецької області та Драницької сільської ради Новоселицького району Чернівецької області про зобов’язання вчинити певні дії.
Постановою Новоселицького районного суду Чернівецької області від 17 березня 2009 року адміністративний позов задоволено. Скасовано пункт 4 рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Новоселицької районної державної адміністрації Чернівецької області у частині відмови про включення ОСОБА_4 в реєстр постраждалих осіб першої категорії. Зобов’язано Новоселицьку районну державну адміністрацію Чернівецької області повторно розглянути матеріали стосовно ОСОБА_4 з врахуванням актів обстеження від 01 серпня 2008 року та 24 вересня 2008 року для включення останньої в реєстр відповідної категорії постраждалих від стихійного лиха для виплати грошової компенсації.
Не погоджуючись з постановою Новоселицького районного суду Чернівецької області від 17 березня 2009 року, Новоселицька районна державна адміністрація Чернівецької області звернулась до Львівського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати постанову Новоселицького районного суду Чернівецької області від 17 березня 2009 року та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити за безпідставністю.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2010 року апеляційну скаргу Новоселицької районної державної адміністрації Чернівецької області задоволено.
Постанову Новоселицького районного суду Чернівецької області від 17 березня 2009 року скасовано та прийнято нову постанову, якою в позові ОСОБА_4 відмовлено.
Не погоджуючись з ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2010 року, ОСОБА_4 подала касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України, у якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, домоволодіння по АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_4. Зазначений будинок постраждав внаслідок стихійного лиха (повені), що сталося 23 27 липня 2008 року. Постановою Кабінету Міністрів від 02 серпня 2008 року № 689 (689-2008-п) затверджено Порядок використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23 - 27 липня 2008 року (далі –"Порядок").
Відповідно до вказаного Порядку (689-2008-п) при визначенні категорії враховуються характер та ступінь пошкоджень, які були спричинені саме повінню. До першої категорії постраждалих сімей відносяться, особи в яких житловий будинок (квартиру) зруйновано або він не підлягає відновленню, чи сім'я підлягає відселенню із житлового будинку (квартири) у зв'язку з тим, що він розташований у зоні підвищеного ризику (пошкоджений житловий будинок (квартира), який може бути протягом найближчого часу підтоплений, або житловий будинок (квартира), який протягом найближчого часу може бути пошкоджений внаслідок зсуву). До другої категорії відносяться особи, в яких пошкоджений житловий будинок (квартира) підлягає капітальному ремонту або має істотні пошкодження (непридатні для експлуатації підлога, віконні та дверні блоки, внутрішньобудинкові мережі газо-, водо-, електропостачання, має місце відшарування зовнішньої або внутрішньої штукатурки).
Відповідно до Порядку обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23 - 27 липня 2008 року, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 2008 року № 688 (688-2008-п) , до компетенції районної державної адміністрації віднесено складання зведеного реєстру постраждалих по району на підставі поданих в одноденний строк органами місцевого самоврядування затверджених актів обстеження. Постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року № 840 "Про внесення змін до пункту 5 Порядку обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23 - 27 липня 2008 року" (840-2008-п) визначено, що заявник ознайомлюється з актом обстеження та дефектним актом і в разі згоди підписує його. У разі незгоди заявник може оскаржити акт обстеження та/або дефектний акт до відповідної райдержадміністрації (у містах обласного підпорядкування –облдержадміністрації), яка утворює комісію для визначення обґрунтованості вимог заявника.
Відповідно до Акту обстеження житлового будинку від 01 серпня 2008 року (далі –"Акт від 01 серпня 2008 року") комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Драницької сільської ради житловий будинок ОСОБА_4 потребує капітального ремонту; ОСОБА_4 віднесено до 2 категорії постраждалих від стихійного лиха.
З даним Актом від 01 серпня 2008 року ОСОБА_4 ознайомилась та підписала його.
Відповідно до Довідки Новоселицької районної державної адміністрації № 547 від 09 лютого 2009 року ОСОБА_4, як особа, віднесена до 2 категорії постраждалих від стихійного лиха, отримала авансову грошову допомогу у розмірі 34000 грн.
Таким чином, як вірно зазначено судом апеляційної інстанції, підписавши вищевказаний Акт, та отримавши відшкодування в сумі 34000 гривень, позивач фактично погодилась з рішенням Новоселицької районної державної адміністрації про компенсацію, яку їй надала держава як особі, яка постраждала від повені 23-27 липня 2008 року та відноситься до другої категорії постраждалих.
Відповідно до Акту повторного обстеження житлового будинку від 24 вересня 2008 року житловий будинок ОСОБА_4 підлягає зносу.
Як підтверджується матеріалами справи, за результатами повторного обстеження Драницька сільська рада звернулася до Новоселицької райдержадміністрації з клопотанням про переведення позивачки в першу категорію постраждалих.
Пунктом 4 рішення районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Новоселицької районної державної адміністрації Чернівецької області від 30 жовтня 2008 ОСОБА_4 залишено у ІІ категорії Реєстру постраждалих від наслідків стихії громадян.
Механізм використання субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року визначено Порядком використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23 - 27 липня 2008 року (далі –"Субвенція").
Рішенням обласного штабу з ліквідації надзвичайної ситуації природного характеру в Чернівецькій області від 09 жовтня 2008 року №47 визначено, що вносити зміни і доповнення до списків сімей, постраждалих від стихійного лиха і здійснювати перегляд категорій сімей можна лише за рішенням суду.
Відповідно до пункту 2 розпорядження Чернівецької державної обласної адміністрації від 06 жовтня 2008 року № 558-р "Про завершення роботи зі складання реєстру громадян, які постраждали внаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року", головам районних державних адміністрацій рекомендувати Чернівецькому міському голові та головам сільських рад питання щодо виплати допомог, які не включені в реєстр, вирішувати в судах у встановленому законодавством порядку.
В той же час, як вірно звернув увагу суд апеляційної інстанції на те, що пунктом 5 частини 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 липня 2008 року №688 (688-2008-п) передбачено, що заявник ознайомлюється з актом обстеження та дефектним актом і в разі згоди підписує його. У разі не згоди заявник може оскаржити акт обстеження та дефектний акт до відповідної райдержадміністрації.
Проте, позивачка, яка є потерпілою від стихійного лиха, наданим правом не скористалася та скаргу на Акт не подала.
Крім того, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції стосовно обставини, яка свідчить про неправильне вирішення справи судом першої інстанції, а саме щодо неврахування судом першої інстанції того факту, що на підставі Протоколу засідання штабу з організації проведення відповідних робіт з ліквідації наслідків стихійного лиха від 22 вересня 2008 року та розпорядження голови Чернівецької державної обласної адміністрації від 06 жовтня 2008 року № 552-р складання реєстрів постраждалих від стихійного лиха завершено 26 вересня 2008 року.
До того ж, судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до Акту "Обстеження житлових будинків громадян, які постраждали від стихії 25-28 липня 2008 року"від 30 жовтня 2008 року №06 будинок має незначні пошкодження, які не пов’язані з повінню, і підлягають своєчасному ремонту.
Таким чином, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що позивача було правомірно віднесено до другої категорії постраждалих від стихійного лиха (відповідно до Акту обстеження житлового будинку від 01 серпня 2008 року комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Драницької сільської ради), та, в свою чергу, правомірно виплачено 34 000 гривень для проведення капітального ремонту (відповідно до розпорядження Новоселицької районної державної адміністрації).
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло привезти до неправильного вирішення справи.
Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права судом апеляційної інстанції, які потягли б за собою скасування чи зміну прийнятого у справі судового рішення, судовою колегією не встановлено.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 211, 2201 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2010 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку ст.ст. 235- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
Суддя
Л.Я. Гончар