ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" лютого 2012 р. м. Київ К/9991/33981/11
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Конюшка К.В.,
Гордійчук М.П.
при секретарі: Домбровському І.В.
з участю представника
відповідача Шепіль В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_5 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_5 до Луганської митниці про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до Луганської митниці про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначала, що у період з березня 2008 по листопад 2010 року постійно проживала у Придністровській Молдавській республіці. У цей період позивачка придбала та зареєструвала за адресою місця проживання автомобіль PORSHE CAYENNE, 2008 року випуску. У зв'язку з виїздом на постійне місце проживання в Україну в жовтні 2010 року автомобіль зняла з обліку. 08.12.2010 позивачка через представника звернулась до Луганської митниці з заявою про прийняття митної декларації та митне оформлення вказаного транспортного засобу на пільгових умовах. Проте, відповідач відмовив у здійсненні зазначеного митного оформлення автомобіля склавши про це картку відмови за №702000013/00118 від 08.12.2010. Вказану відмову відповідач мотивував тим, що позивач порушила ст. 8 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" в частині перебування транспортного засобу на обліку в країні постійного попереднього місця проживання не менше року. Також, відповідач вказав про необхідність надання документів уповноваженого органу на підтвердження факту перебування транспортного засобу на обліку в Республіці Молдова. Позивачка просила суд визнати протиправними дії щодо відмови у здійсненні митного оформлення легкового автомобіля PORSHE CAYENNE, 2008 року випуску, з наданням пільг в оподаткуванні відповідно до ст. 8 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України", визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленню чи пропуску товарів через митний кордон України Луганської митниці № 702000013/0/0018 від 08 грудня 2010 року, зобов'язання здійснити митне оформлення вказаного автомобіля.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 2 березня 2011 року позов задоволено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2011 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нову постанову про відмову у задоволенні позову.
У поданій касаційній скарзі ОСОБА_5, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2011 року та залишити в силі постанову Луганського окружного адміністративного суду від 2 березня 2011 року.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_5 з 3 березня 2008 року по 6 жовтня 2010 року перебувала на консульському обліку як громадянка України в Посольстві України в Республіці Молдова.
7 березня 2008 року позивачці Управлінням у справах міграції Міністерства внутрішніх справ Придністровської Молдавської Республіки було надано Посвідку на проживання в Придністровській Молдавській Республіці за № 008551, та зареєстровано адресу проживання. Позивача знято з реєстрації 20.09.2010р.
18.03.2008 року ОСОБА_5 МРЕВ УДАІ МВС ПМР видано свідоцтво про реєстрацію легкового автомобіля PORSHE CAYENNE, 2008 року випуску, двигун № НОМЕР_5, кузов № НОМЕР_3, колір чорний, державний номер НОМЕР_4. Транспортний засіб знято з реєстрації 14.10.2010р. у зв'язку з вибуттям позивача на постійне місце проживання в Україну.
24.11.2010 Краснодонським МВ ГУМВС України в Луганській області зареєстровано постійне місце проживання позивачки за адресою Луганська область, сел. Ізварине, вул. Клубна,11.
8 грудня 2010 року представник позивачки звернувся до відповідача з питанням про прийняття митної декларації та пільгового оформлення вказаного автомобіля відповідно до ст. 8 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України". Декларування автомобіля здійснено за вантажною митною декларацією №702000013/2010/000243 (ВМД) від 08.12.2010.
За результатами комісійного розгляду документів, поданих до оформлення, відповідачем було прийнято рішення про неможливість надання пільг при митному оформленні вказаного автомобіля, про що відповідачем 8 грудня 2010 року складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленню чи пропуску товарів через митний кордон України Луганської митниці № 702000013/0/0018.
У картці як причину відмови зазначено, що митна декларація не може бути прийнята у зв'язку з порушенням ст. 8 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" в частині перебування транспортного засобу на обліку в країні постійного місця попереднього проживання його власника не менше одного року. Вимогами, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України вказано необхідність надання документів уповноваженого органу Республіки Молдова щодо підтвердження факту перебування транспортного засобу на обліку у відповідний термін.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що на ОСОБА_5 поширюються пільги, встановлені ст. 8 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України", а тому висновки відповідача про відмову у митному оформленні автомобіля на пільгових умовах є протиправними.
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове про відмову у задоволенні позову виходив з того, що за період з січня 2008 року по листопад 2010 року ОСОБА_5 проживала на території Придністровської Республіки не більше двох місяців, тобто позивачкою не дотримані умови для надання пільг при оподаткуванні автомобіля, а тому дії відповідача є правомірними.
Згідно зі ст. 8 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" звільняється від оподаткування у разі переселення на постійне місце проживання на кожного повнолітнього громадянина один механічний транспортний засіб за кодами 87,01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за умови, що він є власником такого транспортного засобу не менше року та за умови перебування такого транспортного засобу на обліку в країні постійного місця попереднього проживання не менше року.
Пунктом 4.3 Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затвердженими наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 р. № 1118 (z1428-05)
встановлюється перелік документів, які є підтвердженням права на надання пільг в оподаткуванні, передбачених статтею 8 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України".
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання зазначених вимог позивачем митному органу були надані в числі інших довідка УДАІ МВС Придністровської Молдавської Республіки, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу якими підтверджується, що автомобіль перебував на обліку в органах ДАІ Придністровської Молдавської Республіки більше, ніж один рік.
Таким чином, оскільки у позивачки не виникло умов для надання податкових пільг, передбачених ст. 8 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України", вона не набула права на митне оформлення автомобіля із звільненням від оподаткування.
Колегія суддів зазначає, що виходячи із приписів ст. 8 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України", яка регулює спірні правовідносини, автомобіль повинен перебувати на обліку не менше року в країні постійного місця попереднього проживання особи.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" місце проживання - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачка за період з січня 2008р. по листопад 2010 року проживала в Придністровській республіці не більше двох місяців, тобто не постійно, і протягом останнього року перед переселенням до України приїздила до зазначеної республіки 9 разів і лише на 17 днів.
З наведеного вбачається, що позивачкою не дотримані умови для надання пільг при оподаткуванні вказаного автомобіля, а тому дії та рішення відповідача є правомірними, а вимоги ОСОБА_5 є безпідставними.
На підставі викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що правова оцінка встановлених обставин справи дана вірно, порушень норм матеріального чи процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення судом апеляційної інстанцій не допущено.
Доводи касаційної скарги висновки суду апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2011 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.