ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" лютого 2012 р. м. Київ К-7450/09
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Бим М.Є.
Харченка В.В.
Чалого С. Я.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2009 року у справі за позовом закритого акціонерного товариства "Аграрно-переробне підприємство "Редан" до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування економічних санкцій, -
в с т а н о в и л а:
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2008 року залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2009 року позовні вимоги закритого акціонерного товариства "Аграрно-переробне підприємство "Редан" до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування економічних санкцій задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 2 липня 2008 року №157 "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін", яким передбачено вилучити у товариства в доход Державного бюджету 28953 грн. 58 коп. необґрунтовано отриманої виручки та стягнути штраф у сумі 57907грн.16 коп., з мотивів відсутності складу правопорушення, яке призвело до прийняття спірного рішення, та протиправності його прийняття.
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати, в позові відмовити.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як встановлено судами, за результатами перевірки закритого акціонерного товариства "Аграрно-переробне підприємство "Редан", відповідачем як суб’єктом владних повноважень 2 липня 2008 року прийнято рішення №157 "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін", на підставі якого було складено акт перевірки від 23 червня 2008 року №23.
Правовою підставою прийняття спірного рішення визначено Постанову Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року №1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів), із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2007 року №1161 " (1548-96-п)
Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року №1548 (1548-96-п)
, та постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року №1222 "Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" (1222-2007-п)
.
Підставою застосування санкцій наведені норми статті 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення"від 3 грудня 1990 року №507-12.
Правопорушення полягало у тому, що у період з 26 листопада 2007 року по 22 травня 2008 року позивач здійснював реалізацію молока пастеризованого жирністю 2,5 відсотків, сиру "Адигейський"та "Бринзи", масла вершкового, сметани жирністю 20,0 відсотків із застосуванням оптових - відпускних цін, зміна яких не задекларована. Сума необґрунтовано одержаної виручки за висновками, викладеними в акті склала 28953 грн. 58 коп. В акті перевірки вказано, що зазначене порушення полягає у тому, що позивачем здійснена зміна рівнів оптових відпускних цін (у межах спірних відносин відбулося зменшення), без декларування їх змін.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій посилались на пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року №1222 (1222-2007-п)
, відповідно до якого декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього порядку (1222-2007-п)
, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток (в редакції постанови КМУ від 6 серпня 2008 року №709 (709-2008-п)
), існуюча до цього редакція передбачала обов’язковість декларування змін оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку (1222-2007-п)
, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця на 1 відсоток.
Суди вказали, що матеріалами перевірки не встановлено наявності обставин за весь період перевірки з 26 листопада 2007 року по 22 травня 2008 року при яких позивач зобов’язаний здійснювати декларування. Жодного факту збільшення ціни відповідачем не встановлено. Таким чином порушення державної дисципліни цін місця не має.
Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій з огляду на їх правомірність та обґрунтованість та зазначає наступне.
Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організація контролю за їх дотриманням на території республіки здійснюється відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення" (507-12)
, відповідно до його преамбули.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про ціни і ціноутворення"державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України. Постановою Кабінету Міністрів України № 1222 від 17.10.2007 року (1222-2007-п)
затверджено Порядок декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, відповідно до пункту 2 якого декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку (1222-2007-п)
, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш к на 1 відсоток.
Згідно п. 9 вказаного Порядку (1222-2007-п)
оптово-відпускні ціни на продовольчі товари вважаються декларованими на день набрання чинності розпорядженням (рішенням) уповноваженого органу, прийнятого на виконання Порядку №1222 (1222-2007-п)
.
Розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації "Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари"№ 1351 було прийнято 25 жовтня 2007 року.
Отже, є вірним висновок судів попередніх інстанцій про те, що оптово-відпускні ціни на продовольчі товари, які були встановлені на ЗАТ "АПП Редан"станом 25.10.2007 року вважаються задекларованими та подальшого декларування не потребували.
Відповідальність за порушення державної дисципліни цін визначається статтею 14 зазначеного Закону, відповідно до частини першої якої, зокрема, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації.
Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Аналіз зазначеної норми посвідчує необхідність причинного зв’язку між отриманою виручкою та порушенням державної дисципліни цін.
Колегія суддів погоджує висновок судів попередніх інстанцій про те, що в даному випадку об’єкт для застосування штрафу до позивача –відсутній.
Виходячи з вищенаведеного колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли вірних та обґрунтованих висновків, а тому підстав для зміни або скасування зазначених судових рішень колегія суддів не вбачає.
Керуючись статтею 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2009 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку ст.ст. 235- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.