ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2012 року м. Київ К-38584/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Островича С.Е., Костенко М.І., Маринчак Н.Є., Степашка О.І., Усенко Є.А.
розглянувши у порядку попереднього провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 15 червня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2010 року у справі за позовом Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_6 про продовження застосування умовного арешту активів,
ВСТАНОВИЛА:
Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція в Полтавській області звернулась до суду з позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_6 в якому просила суд продовжити термін дії умовного адміністративного арешту активів платника податків СПД ОСОБА_6 на 8760 годин.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 червня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2010 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановленими у справі рішеннями судів позивач звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України. У касаційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права скаржник ставить питання про скасування рішення судів першої та апеляційної інстанцій, та просить прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Рішенням начальника Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції від 10 червня 2010 року застосовано умовний адміністративний арешт активів приватного підприємця ОСОБА_6, що перебувають за юридичною адресою приватного підприємця: АДРЕСА_1, станом на момент накладення адміністративного арешту строком на 96 годин. Підставою для прийняття зазначеного рішення стало подання в.о. заступника начальника відділу податкової міліції Кременчуцької ОДПІ Яковенко В.В. про застосування адміністративного арешту активів платника податків від 10 червня 2010 року, обґрунтоване вчиненням приватним підприємцем ОСОБА_6 дій по не допуску співробітників Кременчуцької ОДПІ до проведення планової перевірки фінансово-господарської діяльності даного суб'єкта господарської діяльності.
Відповідно до абз. «г»п.п. 9.1.2 п. 9.1 ст. 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» арешт активів може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.
Причиною неможливості проведення перевірки була відсутність ПП ОСОБА_6 24 червня 2009 р. за адресою місця знаходження, що стверджується актом №440 «Про перевірку місцезнаходження платника податків» складеним інспектором Кременчуцької ОДПІ від 24 червня 2009 року. Наказом Державної податкової адміністрації України від 25 вересня 2001 року N 386 (z0865-01)
з метою забезпечення практичного впровадження пункту 9.1 статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» затверджено Порядок застосування адміністративного арешту активів платників податків (далі - Порядок), який визначає процедуру адміністративного арешту активів платника податків.
Згідно з абз.1,2 п. 5.4 Порядку (z0865-01)
у разі виникнення такої обставини, як відмова платника податків від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, слід установити факт відмови платника податку від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення, зафіксувати його Актом відмови, який складається оперативним працівником податкової міліції за місцезнаходженням такого платника податку, підписується працівником податкової інспекції, який повинен проводити перевірку, та понятими особами, а в разі незнайдення платника податку обов'язково скласти акт про факт його незнайдення
Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), відповідно до яких право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, Кременчуцькою ОДПІ не надано доказів, що відповідач був повідомлений про проведення перевірки період з 24 червня 2009 року по 8 липня 2009 року в порядку, визначеному законодавством України та відмовився від проведення перевірки у вказаний період.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджує висновок судів попередніх інстанцій про відсутність доказів вчинення відповідачем незаконних дій по не допуску працівників Кременчуцької ОДПІ до проведення перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарської діяльності ОСОБА_6
Відповідно до ч. 2 п.п.9.3.3 п. 9.3 ст. 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» керівник відповідного податкового органу (його заступник) має право звернутися до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням, а суд повинен прийняти відповідне рішення протягом 48 годин від моменту отримання зазначеного звернення.
Приписами п.п. 9.1.1 п. 9 ст.9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу.
Враховуючи вищевикладене суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про відсутність законних підстав для застосування та продовження умовного арешту активів.
Керуючись статтями 220, 220-1, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції відхилити, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 15 червня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2010 року - залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді С.Е. Острович
Н.Є. Маринчак
М.І. Костенко
О.І. Степашко
Є.А. Усенко