ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" грудня 2011 р. м. Київ К-41728/10
( Додатково див. постанову Донецького апеляційного адміністративного суду (rs12245772) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого Конюшка К.В.
суддів: Бим М.Є.
Гончар Л.Я.
Гордійчук М.П.
Харченка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 року
у справі № 2а-11033/10/0570
за позовом Державного підприємства "Добропіллявугілля"
до Контрольно –ревізійного управління в Донецькій області
про визнання частково протиправною та скасування вимоги
В С Т А Н О В И В :
У квітні 2010 року Державне підприємство "Добропіллявугілля"звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Контрольно –ревізійного управління в Донецькій області про скасування в частині приписів вимоги № 05-05-2-10-14/5823.
В обґрунтування позовних вимог (у частині, що оскаржується до суду касаційної інстанції) позивач зазначив про правомірність виплати премії працівникам апарату управління за виконання плану продуктивності праці працівника з видобутку вугілля можливість виплати якої, передбачена пунктом 3.2.3 Додатку № 26 до Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками, що діють в вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001 року. Також така премія визначена Положенням про преміювання апарату управління ДП "Добропіллявугілля".
У частині, що стосується порушення позивачем чинного законодавства, що призвело до втрат 960,51 тис. грн. внаслідок проведення виплати одноразової допомоги працівникам, які мають право на пенсію за віком без першого їх звільнення за період з 01.01.2008 року по 28.02.2009 року, позивач зазначив, що таку допомогу ним було виплачено на підставі пункту 12.9 Колективного договору по тарифам, трудовим і соціальним гарантіям між ДП "Добропіллявугілля"та профспілками на 2007 –2010 роки. Виплата такої одноразової допомоги пенсіонерам відбувалась за рахунок собівартості вугільної продукції
Що стосується доводів відповідача у частині неефективних управлінських дій, що призвели до втрат 170,99 тис.грн. по ВП "Добропільска база", а саме: оплата вимушеного простою водіїв через невжиття заходів по ремонту транспорту та не запропонування переведення на іншу роботу позивач зазначив про те, що рішенням Добропільської міської ради від 21.09.2007 року № 5/23-62 була надана згода на передачу до спільної власності територіальних громад міст та селищ, яка знаходиться в управлінні Добропільської міської ради об’єктів соціальної інфраструктури права державної власності по тролейбусному депо ВП "Добропільска база". Із вересня 2007 року по квітень 2009 року позивач фактично зберігав тролейбусний парк та працівників для подальшої передачі місту у зв’язку з розпочатою процедурою передачі майна. Кількість необхідних працівників розрахована, виходячи з нормативів обслуговування шести тролейбусів, які були в наявності на час ревізії, чисельність розрахована відповідно до Єдиних галузевих нормативів чисельності почасово оплачуваних працівників автобаз, і складала 6 чоловік ІТР та 36 робітників при плані 37. У зв’язку з прийнятим рішенням про передачу рухомого складу депо до комунальної власності кошти на ремонт тролейбусів не виділялись, вакансій у ВП "Добропільська автобаза", на які можливо б було перевести незайнятих працівників в ревізуємому періоді не було. Пунктом 9.10. Галузевої угоди визначено, що за вимушені простої, що виникли не з вини працівника (через відсутність обсягів робіт, постачання матеріальними ресурсами тощо), нарахована заробітна плата для робітників не може бути нижче встановленої тарифної ставки за відпрацьований час з віднесенням витрат на основну діяльність Підприємства". Отже, позивачем, на його думку, у даному випадку не було допущено порушень чинного законодавства.
За посиланням відповідача, позивачем у порушення пункту 12.15 Галузевої угоди, яка передбачає виплату одноразової допомоги при першому звільненні Колективним договором було розширено гарантії до застосування цієї соціальної пільги за рахунок виключення необхідності при виході на пенсію, було здійснено виплату вихідної допомоги без відповідного першого звільнення. Також, позивачем було допущено факти неефективних управлінських дій, що призвели до втрат в розмірі 170,99 тис. грн. внаслідок оплати вимушеного простою водіїв протягом тривалого періоду через невжиття заходів по ремонту транспорту та не переведення на іншу роботу.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30.09.2010 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною вимогу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області № 05-05-2-10-14/5823 від 06.07.2009 року у частині встановлення наступних порушень законодавства державним підприємством "Добропіллявугілля": недоотримання доходів працівниками відокремлених підрозділів ДП "Добропіллявугілля"у сумі 998,19 тис. грн. внаслідок заниження мінімальної заробітної плати при розрахунку тарифної ставки робітника 1 розряду (без застосування 120%) працівникам відокремлених підрозділів: по ВП "ДШБУ № 5"- 787 тис. грн., по ВП "ДШБУ"- 90,01 тис. грн., по ВП "УМТП"- 109,0 тис.грн., ВП "Управління по гасінню, профілактиці породних відвалів та рекультивації земель"- 10,53 тис.грн., по ВП "Шахта "Новодонецька"- 1,14 тис. грн.; порушення чинного законодавства, що призвели до втрат внаслідок завищення розміру преміювання – 1,1 тис.грн.: по ВП "Шахта "Новодонецька" - 0,5 тис.грн., ВП "Добропільська автобаза"- 0,6 тис.грн.; при наявності догани по ВП "Шахта "Новодонецька"- 3,21 тис.грн.; незаконні витрати державних коштів, що не призвели до збитків 1019,11 тис.грн. –витрати коштів на утримання понаднормативних одиниць в межах фонду оплати праці за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року, з них: по апарату управління –233,02 тис.грн. –по 3 одиницям: заступник технічного директора з виробництва, заступник директора з комп’ютерного забезпечення, заступник директора з кадрів та соціальних питань; по ВП "Шахта "Білозерська"- 786,09 тис.грн. –по 5 одиницям спеціалістів (економіст бухгалтерії, гірничий інженер з гірничих робіт, технік-технолог, інженер відділу МТЗ, заступник головного механіка) та працівників. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30.09.2010 року скасовано в частині відмови в позові та прийнято у названій частині нове рішення про задоволення позову.
Не погоджуючись зі вказаним рішенням суду апеляційної інстанції, Контрольно - ревізійне управління в Донецькій області оскаржило його в касаційному порядку.
У касаційній скарзі скаржник просить скасувати вказаний судовий акт з мотивів порушення названим судом норм матеріального та процесуального права та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що контролюючим органом було проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ДП "Добропіллявугілля"за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року, за результатами якої складено Акт від 29.05.2009 року № 054-17/10.
06.07.2009 року відповідачем прийнято вимогу № 05-05-2-10-14/5823 про усунення порушень, яку позивач вважає частково протиправною.
За даними Акта ревізії позивачем у періоді, що перевірявся, січень-грудень 2008 року працівникам апарату було безпідставно нараховано та виплачено премію за виконання плану продуктивності праці робітника з видобутку вугілля, оскільки така премія не передбачена Положенням про преміювання, яке є Додатком № 5 до колективного договору № 22 від 18.07.2007 року.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, премія апарату управління у січні-грудні 2008 року виплачувалась на підставі розпоряджень від 17.12.2008 року № 159, від 26.11.2008 року № 141, від 23.10.2008 року № 128, від 19.09.2008 року № 119, від 20.08.2008 року № 109, від 21.07.2008 року № 102, від 23.06.2008 року № 96, від 22.05.2008 року № 88, від 17.04.2008 року № 75, від 28.03.2008 року № 59, від 29.02.2008 року № 40).
Відповідно до пункту 7.3 Статуту підприємства, ДП "Добропіллявугілля"самостійно встановлює штатний розпис, форми, системи, розміри оплати праці, а також інші види доходів працівників в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених чинним законодавством України, генеральною та галузевою угодами.
Пунктом 9.5 Галузевої угоди між Mіністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками, що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001 року визначено, що "форми і системи оплати праці: норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюються Підприємствами в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та цією Угодами.
Для підприємств можлива самостійна розробка системи оплати праці, преміювання та пільг, заснована на досвіді праці прогресивних вітчизняних і зарубіжних компаній, за умови збереження гарантій передбачених законодавством, Генеральною і цією угодами.
Можливість встановлення та виплати премії за виконання та перевиконання плану по продуктивності праці для працівників апарату управління передбачена підпунктом 3.2.3 Додатку № 26 до Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками, що діють в вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001 року.
Виплата премії здійснювалась на підставі розпорядження генерального директора "Про преміювання", відповідно до "Положення про преміювання апарату управління ДП "Добропіллявугілля", яке є додатком до "Положення з організації оплати праці працівників апарату ДП "Добропіллявугілля". Положенням про преміювання встановлені конкретні розміри преміювання керівників, фахівців та службовців апарату управління за виконання та перевиконання наступних показників: плану видобутку вугілля, виконання передбаченого програмою обсягу проведення розкривних та підготовчих виробок.
Пунктом 2.6 вказаного Положення передбачено додаткове преміювання керівників, фахівців та службовців за виконання плану продуктивності праці робітника з видобутку вугілля за місяць.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про колективні договори та угоди", положення генеральної, галузевої, регіональної угод діють безпосередньо і є обов'язковими для вcіx суб'єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.
На підставі норм даного додатку до Галузевої угоди було прийнято на загальних зборах трудового колективу ДП "Добропілляугілля" 19.04.2006 року і закріплено в пункті 2.6 додатку № 2 "Положення про преміювання працівників апарату управління ДП "Добропіллявугілля"до Колективного договору між адміністрацією ДП "Добропіллявугілля"і профспілковим комітетом апарату управління, зареєстрованого виконкомом Добропільської міської ради за № 46 від 12.07.2006 року, згідно з яким "додаткове преміювання керівників, фахівців та службовців може проводитися на виконання плану продуктивності праці робітника з видобутку вугілля за місяць. Розмір премії визначається сумою отриманої економіки фонду оплати праці з початку року, діленої на фонд оплати праці, на який нараховується премія за поточний місяць за умови не перевищення загальних витрат кошторису з початку року. Преміювання проводиться: в межах планового фонду оплати праці з початку року".
Можливість укладання колективного договору між роботодавцем та структурним підрозділом підприємства, передбачена приписами статті 2 Закону України "Про колективні договори та угоди". Відповідно до структури ДП "Добропіллявугілля"на 2008 pік, погодженої з Mіністерством вугільної промисловості 22.11.2007 року та 03.03.2008 року, спецапарат управління є структурним підрозділом підприємства для якого складається і затверджується окремий штатний розпис, він зареєстрований у фондах соціального страхування як самостійний платник.
За вказаних обставин суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про те, що встановлений порядок нарахування премії за виконання плану по підвищенню продуктивності праці позивачем було дотримано. А отже, виплата премій працівникам апарату управління за виконання продуктивності праці працівника з видобутку вугілля у розмірі 1599,55 тис. грн. є правомірною.
Як встановлено контролюючим органом при проведенні ревізії, позивачем було порушено вимоги чинного законодавства, що призвело до втрат 960,51 тис. грн. внаслідок проведення виплати одноразової допомоги працівникам, які мають право на пенсію за віком, без першого їх звільнення за період з 01.01.2008 року по 28.02.2009 року.
Згідно з пунктом 12.9 Колективного договору по тарифам, трудовим і соціальним гарантіям між ДП "Добропіллявугілля"та профспілками на 2007 - 2010 роки "робітнику підприємства, який має право на пенсію за віком чи по інвалідності, по його заяві виплачується одноразова допомога, розмір якої залежить від стажу роботи в галузі і середнього заробітку, але не менше: при стажі роботи в галузі більше (років)
для жінок для чоловіків
7,5 років 10 років середній заробіток
12,5 років 15 років двохмісячний заробіток
17 років 20 років трьохмісячний заробіток
Витрати на виплату одноразової допомоги відносяться на валові витрати підприємства.
Галузева угода передбачає мінімальні соціальні гapaнтії працівникам.
Статтею 13 Кодексу законів про працю України визначено, що колективним договором соціальні гapaнтії можуть покращуватись та розширюватись.
Відповідно до статті 18 вказаного Кодексу положення колективного договору поширюються на вcіx працівників підприємства і є обов’язковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників підприємства.
Відповідно до розділу 3 Галузевих методичних рекомендацій з обліку витрат на виробництво готової вугільної продукції, затверджених наказом Mіністерством вугільної промисловості від 31.01.208 року N 48 (v0048644-08) до складу прямих виробничих витрат відносяться прямі витрати, які включають у собі гapaнтії та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством.
Тобто, виплата одноразової допомоги пенсіонера відбувається за рахунок собівартості вугільної продукції, а не за рахунок прибутку підприємства.
Крім того, за даними Акта ревізії також встановлено факти неефективних управлінських дій, що призвели до втрат 170,99 тис. грн. по ВП "Добропільська автобаза"у зв’язку з оплатою вимушеного простою водіїв через невжиття керівником заходів по ремонту транспорту та не запропоновано переведення на іншу роботу.
Вказане порушення відбулось у період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року по тролейбусному депо, яке відносилося до складу ВП "Добропільска автобаза"ДП "Добропіллявугілля".
Рішенням Добропільської міської ради від 21.09.2007 року № 5/23-62 було надано згоду на передачу до спільної власності територіальних громад міст та селищ, яка знаходиться в управлінні Добропільської міської ради, об’єктів соціальної інфраструктури права державної власності по тролейбусному депо ВП "Добропільська автобаза"ДП "Добропіллявугілля". Також вказаним рішенням було створено комісію з питань передачі зазначеного тролейбусного депо до спільної власності територіальних громад міст та селищ, яка знаходиться в управлінні Добропільської міської ради.
Згідно з наказом Міністерства вугільної промисловості України від 09.02.2009 року № 43 (v0043644-09) здійснено безоплатну передачу у комунальну власність територіальних громад міст та селищ, яка знаходиться в управлінні Добропільської міської ради Донецької області, державного майна, що обліковується на балансі Відокремленого підрозділу "Добропільска автобаза"ДП "Добропіллявугілля"- тролейбусного депо та індивідуально визначене майно, яке передається разом з ним, розташованого за адресою: м. Добропілля Донецької області, вул. Гагаріна, 1 залишковою балансовою вартістю 337780,55 грн. станом на 01.01.2009 року.
Здійснення передачі тролейбусного депо у комунальну власність здійснювалось 01.04.2009 року відповідно до рішення Добропільської міської ради від 18.03.2009 року №5/44-59, наказу генерального директора ДП "Добропіллявугілля"від 17.02.2009 року №27 та наказу директора ВП "Добропільська автобаза"від 01.04.2009 року № 105 за Актом прийому-передачі.
Згідно з частиною 6 статті 7 Закону України "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності"право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Отже, з 01.04.2009 року право власності на тролейбусне депо перейшло до територіальної громади.
Проте, починаючи з 21.09.2007 року та до часу передачі тролейбусного депо територіальній громаді 01.04.2009 року позивачем не було вчинено жодних ефективних управлінських дій спрямованих на ремонт транспорту. Позивачем було допущено витрачання коштів на трудові ресурси, що не використовувались, економічний результат від таких дій відсутній.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що вакансій в ВП "Добропільська автобаза", на які можливо б було перевести незайнятих працівників в періоді, що перевірявся не було.
З урахуванням вищевикладеного колегія суддів погоджується з правильністю висновків суду першої інстанції у частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування вимоги Контрольно –ревізійного управління в Донецькій області про усунення порушень №05-05-2-10-14/5823 щодо встановлення факту неефективних управлінських дій, які виразились в оплаті вимушеного простою водіїв через невжиття керівником заходів по ремонту транспорту.
Відповідно до частини першої статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , суд касаційної інстанції, -
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області задовольнити частково.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 року в даній справі скасувати у частині задоволення позовних вимог про скасування вимоги Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області №05-05-2-10-14/5823 від 06.07.2009 року щодо встановлення факту неефективних управлінських дій по ВП "Добропільська автобаза", які виразились в оплаті вимушеного простою водіїв через невжиття керівником заходів по ремонту транспорту, та залишити у вказаній частині в силі постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30.09.2010 року.
В решті постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.11.2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеними статтями 237 –2391 КАС України (2747-15) .