ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" грудня 2011 р. м. Київ К-16744/09
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: судді Харченка В.В.
Суддів: Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
Бим М.Є.
Гордійчук М.П.
Секретар судового
засідання Ніколенко Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за касаційною скаргою Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах Управління з контролю за використанням та охороною земель в Кіровоградській області на постанову Господарського суду Кiровоградської областi від 16 вересня 2008 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2009 року у справі за позовом Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах Управління з контролю за використанням та охороною земель в Кіровоградській області до Кіровоградської міської ради, третя особа - Приватне підприємство "Татіус" про визнання незаконним та скасування п. 8.89 рішення №405 від 28.12.07 року,-
в с т а н о в и л а:
У квітні 2008 року Кіровоградський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах Управління з контролю за використанням та охороною земель в Кіровоградській області звернувся з позовом до Кіровоградської міської ради, третя особа - Приватне підприємство "Татіус" про визнання незаконним та скасування п. 8.89 рішення №405 від 28.12.07 року.
Постановою Господарського суду Кiровоградської областi від 16 вересня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2009 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Кіровоградський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах Управління з контролю за використанням та охороною земель в Кіровоградській області в касаційній скарзі просить їх скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 28.12.2007р. Кіровоградською міською радою було прийнято рішення № 405 "Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб з питань регулювання земельних відносин", пунктом 8.89 якого надано згоду приватному підприємству "Татіус"на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 25 років площею 1, 17 га. по вул. Київській, 48-а для розміщення торгово-побутового комплексу та автозаправної станції за рахунок земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Підставою для прийняття відповідачем такого рішення є звернення юридичних та фізичних осіб з питань регулювання земельних відносин, розроблені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, експертні грошові оцінки для продажу земельних ділянок, технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі, матеріали вибору земельних ділянок, ст.ст. 3, 4, 12 Європейської хартії місцевого самоврядування, ст.ст. 1, 3, 7, 8, 9, 13, 22, 48, 64, 140, 142, 144, 146 Конституції України, ст.ст. 4, 5, 12, 19, 20, 40, 41, 58, 59, 93, 99, 107, 118, 119, 121, 123, 124, 126, 128, 140, 141, 149, 151, 186, 202, 204 Земельного кодексу України, ст. 15 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 2, 3, 4, 24, 25, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Кіровоградською міжрайонною природоохоронною прокуратурою при здійсненні нагляду за додержанням та застосуванням законів у діяльності Кіровоградської міської ради проведено перевірку законності розгляду земельних питань сесією міської ради 28.12.2007р. В свою чергу, прокурором м.Кіровограда внесено протест від 18.01.2008р. № 179-вих на рішення сесії Кіровоградської міської ради № 405 від 28.12.2007р., в якому поставлено вимогу скасувати вказане рішення як незаконне.
Вказаний протест отриманий відповідачем 21.01.2008р. за вх. № 340/1503, але залишений ним без розгляду.
Частинами 1, 3 статті 124 Земельного кодексу України (в редакції, яка була чинна на момент прийняття оскаржуваного рішення) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Згідно ч.6 ст. 123 ЗК України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
У відповідності до ч.4 ст.123 ЗК України до клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування, які повинні включати: викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити. Зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення.
Порядок вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затверджений Постановою КМ України від 31.03.2004 № 427 (427-2004-п)
, визначає механізм вибору юридичними особами земельних ділянок для розміщення об'єктів.
Пунктом 3 Порядку (427-2004-п)
встановлено, що юридична особа, заінтересована у відведенні земельної ділянки, звертається з клопотанням до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень якої належить вирішення питання про вибір земельної ділянки. У клопотанні зазначаються:
- обґрунтування необхідності відведення земельної ділянки;
- орієнтовний розмір земельної ділянки;
- бажане місце розташування об'єктів із зазначенням їх на відповідному планово-картографічному матеріалі (за наявності);
- умови вилучення (викупу) земельної ділянки.
До клопотання додаються копії установчого документа та свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, а також у разі наявності - копії матеріалів проектів будівництва об'єктів (типових проектів або проектів повторного застосування), містобудівного обґрунтування розташування об'єкта на території кварталу існуючої забудови, інших проектних матеріалів щодо умов забудови земельної ділянки.
Згідно пунктів 4,5 Порядку (427-2004-п)
сільська, селищна, міська рада, районна, Київська чи Севастопольська міська держадміністрація реєструє клопотання в день його подання з присвоєнням реєстраційного номера, розглядає клопотання і в п'ятиденний строк після реєстрації надсилає постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів (далі - комісія), утвореній відповідною радою або держадміністрацією. До складу комісії включаються заступник голови сільської, селищної, міської ради або заступник голови місцевої держадміністрації (голова комісії), а також представники районного (міського) органу земельних ресурсів, природоохоронного органу, санітарно-епідеміологічної служби, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. До роботи в комісії також залучаються власники та користувачі земельних ділянок, які пропонуються до вибору, представник заявника. У разі відведення земельної ділянки для розробки корисних копалин або забудови території на площах їх залягання комісія може залучати до роботи в ній представників органів державного геологічного контролю та органів державного гірничого нагляду для отримання додаткової інформації щодо можливості вибору земельної ділянки для розміщення об'єкта.
Комісія протягом двох тижнів після отримання матеріалів:
обстежує бажане місце розташування об'єктів, погоджує орієнтовний розмір земельної ділянки, умови її вилучення або зміни цільового призначення з урахуванням містобудівної документації, місцевих правил забудови та комплексного розвитку території;
вивчає питання щодо запобігання негативному впливу на навколишнє природне середовище, забезпечення формування екологічної мережі, поліпшення малопродуктивних угідь шляхом нанесення родючого шару ґрунту, знятого під час будівництва об'єктів, тощо;
пропонує інші земельні ділянки для можливого розміщення об'єктів насамперед з малопродуктивних земель та земель несільськогосподарського призначення.
Пунктом 7 Порядку встановлено, що акт вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовувалися під час його складання, передається юридичній особі, для подання до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.
В матеріалах справи відсутні будь-які відомості, які б свідчили про проведення ПП "Татіус" дій, спрямованих на попереднє погодження матеріалів, необхідних для відведення земельної ділянки.
Так, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області від 02 березня 2008 року № 505-07/03-1 на запит щодо надання інформації прокурору міста Кіровограда повідомило, що погодження матеріалів землестрою, надання земельних ділянок згідно рішення Кіровоградської міської ради від 28 грудня 2007 року № 405 від суб’єктів господарювання, юридичних та фізичних осіб не надходило.
Управління культури та туризму Кіровоградської обласної державної адміністрації від 13 березня 2008 року № 01-26-182/1 на звернення прокуратури міста Кіровограда щодо погодження Управлінням актів вибору земельних ділянок підприємствам, зазначених у рішенні Кіровоградської міської рад № 405 зазначило перелік підприємств, серед яких ПП "Татіус"відсутнє.
Крім того, Кіровоградська міська санітарно –епідеміологічна станція від 12 березня 2008 року № 816/03-1 на запит прокуратури міста Кіровограда № 1150-вих від 27.08.2008 року повідомила, що міською СЕС були погоджені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок лише ТОВ "Українська аграрна спілка"та ПП "Агропромсервіс".
З матеріалів справи, а саме з довідки Компаніївського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель у Кіровоградській області щодо відповідності вимогам земельного законодавства п. 8.89 рішення Кіровоградської міської ради від 28.12.2007 року № 405, вбачається, що при винесенні оскаржуваного пункту рішення було порушено п.3 порядку вибору земельних ділянок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 року №427 (427-2004-п)
, яким передбачено, що акт вибору земельної ділянки повинен бути погоджений представниками органу земельних ресурсів, природоохоронного органу, санітарно-епідеміологічної служби, органу містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 210, 221, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
п ос т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах Управління з контролю за використанням та охороною земель в Кіровоградській області задовольнити.
Постанову Господарського суду Кiровоградської областi від 16 вересня 2008 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2009 року скасувати.
Позовні вимоги Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах Управління з контролю за використанням та охороною земель в Кіровоградській області задовольнити. Визнати незаконним та скасувати п. 8.89 рішення Кіровоградської міської ради №405 від 28.12.07 року.
постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України (2747-15)
.