ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" грудня 2011 р. м. Київ К/9991/71027/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Рибченка А.О.
Костенка М.І.
секретар судового засідання Сесемко А.О.
за участю представників згідно журналу судового засіданні від 13.12.2011 (в матеріалах справи)
розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсам" на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2010
у справі № 2а-873/09/2470
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсам"
до Державної податкової інспекції у м. Чернівці
про визнання нечинним рішення про застосування штрафних
(фінансових) санкцій
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Універсам" звернулось до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Чернівці про визнання нечинним та скасування рішення № 0009340234/0 від 02.06.2009 в частині застосування фінансових санкцій у розмірі 305896,67 грн..
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.08.2009 позовні вимоги задоволено повністю, визнано нечинним та скасовано рішення №0009340234/0 від 02.06.2009 року в частині застосування до позивача фінансових санкцій у розмірі 305896,67 грн.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2010 постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.08.2009 скасовано, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судом апеляційної інстанції при вирішенні спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, відповідачем проведено перевірку позивача з питань дотриманням суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій –господарської одиниці –магазину, що розташований за адресою: м. Чернівці, пр-т Незалежності, 78, що належить позивачу та складено акт №2056/24/12/23/22838372 від 28.05.2009.
За результатами перевірки відповідачем прийняте рішення № 0009310234/0 від 02.06.2009, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 307051, 90 грн.
Перевіркою встановлено порушення п. 1, 2, 9, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", статті 8 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 грудня 2000 року №614 (z0105-01) , яке полягало у невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 27,05 грн.; не роздрукуванні фіскальних звітних чеків: реєстратор розрахункових операцій № 2412007391 –14 вересня 2008 року, реєстратор розрахункових операцій № 2412004389 –03 листопада 2008 року, реєстратор розрахункових операцій № 2412009150 –09 грудня 2008 року; проведенні розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, що використовуються в магазині, за період з 01 січня 2008 року по 20 травня 2009 року з видачею розрахункових документів невстановленої форми, що підтверджують виконання розрахункових операцій, а саме в чеках реєстратора розрахункових операцій не зазначено назви та адреси розташування господарської одиниці, виторги по даних реєстраторів розрахункових документів за 19 травня 2009 року склали 38916,67 грн., за 20 травня 2009 року (до 17 год. 24 хв.) склали 22262,66 грн.
Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи, розрахункові документи, роздруковані на реєстраторі розрахункових операцій, що належить позивачу, зазначено податковий номер ТОВ "Універсам" та фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій - унікальний номер реєстратора розрахункових операцій, який надається органом державної податкової служби при реєстрації реєстратора розрахункових операцій, за яким можна ідентифікувати суб’єкта господарювання та відповідний засіб обліку розрахункових операцій.
Відповідно до довідки № 14 від 14.04.2010 ТОВ "ІнТех" надану відповідачу щодо надання інформації про те, коли і ким було внесено зміни до форми та змісту розрахункових документів, які видавалися у магазині за адресою: м. Чернівці, пр-т Незалежності, 78, що належить ТОВ "Універсам", в якій податковий орган повідомлено, що вказані зміни могли бути здійснені співробітником ТОВ "Інтех" 20.05.2009 згідно реєстраційних посвідчень на реєстраторі розрахункових операцій при проведенні сервісного обслуговування.
Реєстраторі розрахункових операцій DATECS FP-353OT заголовок чека (назва та адреса господарської одиниці) не є фіскальною інформацією і його зміна не вимагає розпломбування реєстратора розрахункових операцій та проводиться при допомозі програмного забезпечення з персонального комп’ютера, до якого підключено реєстратор розрахункових операцій DATECS FP-353OT, тому довідки про опломбування не складалися.
Розрахункові документи, роздруковані на реєстраторі розрахункових операцій, що належить позивачу, зазначено податковий номер ТОВ "Універсам" та фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій - унікальний номер реєстратора розрахункових операцій, який надається органом державної податкової служби при реєстрації реєстратора розрахункових операцій, за яким можна ідентифікувати суб’єкта господарювання та відповідний засіб обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону (265/95-ВР) до суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки. Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР) не передбачено застосування до господарюючого суб’єкта штрафних санкцій у разі невідповідності розрахункового документа вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 614 від 01.12.2000 (z0105-01) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України № 105/5296 від 05.02.2001 (z0105-01) .
Та обставина, що касові чеки за відсутності обов’язкового реквізиту щодо зазначення адреси господарської одиниці, назви населеного пункту, де проводяться (здійснюються) розрахункові операції, не відповідали вимогам Положення не є підставою відповідальності за п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" .
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що "розрахунковий документ" –це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом (265/95-ВР) , і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком, суду першої інстанції стосовно того, що ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не передбачає застосування до суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) штрафних санкцій за невідповідність розрахункового документа вимогам ст. 8 цього Закону України.
В розрахункових документах надрукованих позивачем на реєстраторі розрахункових операцій відображено його індивідуальний податковий номер та фіскальний номер касового апарату, що дозволяє ідентифікувати суб’єкта господарювання.
З огляду на вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Універсам" на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2010 задовольнити, постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.08.2009 залишити в силі.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , суд –
УХВАЛИВ :
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Універсам" задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2010 у справі № 2а-873/09/2470 скасувати.
Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.08.2009 № 2а-873/09/2470 залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але можу бути переглянута Верховним Судом України з підстав та порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .
Головуючий
М.О. Федоров
Судді
Г.К. Голубєва
О.В. Карась
А.О. Рибченко
М.І. Костенко