ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" грудня 2011 р. м. Київ К/9991/8473/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого Конюшка К.В.
суддів: Бим М.Є.
Гончар Л.Я.
Гордійчук М.П.
Харченка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу відділу освіти Корюківської районної державної адміністрації на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.05.2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2010 року
у справі № 2а-1451/10/2570
за позовом Контрольно-ревізійного управління в Чернігівській області
до відділу освіти Корюківської районної державної адміністрації
треті особи Міністерство праці та соціальної політики України
Державного підприємства Міністерства оборони України "Білоцерківський військовий торг"
про зобов’язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В :
У березні 2010 року Контрольно-ревізійне управління в Чернігівській області звернулось до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до відділу освіти Корюківської районної державної адміністрації про зобов’язання виконати приписи вимоги № 25-03-18-17/2180 від 08.04.2009 року.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.05.2010 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2010 року, позовні вимоги задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись зі вказаними рішеннями судів попередніх інстанцій, відділ освіти Корюківської районної державної адміністрації оскаржив їх в касаційному порядку.
У касаційній скарзі скаржник просить скасувати вказані судові акти з мотивів порушення названими судами норм матеріального та процесуального права та направити матеріали справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження, установленому пунктом 1 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності установ освіти, які обслуговує ЦБ при відділі освіти Корюківської РДА за період з 01.01.2006 року по 31.03.2009 року, за результатами якої складено Акт № 03-21/010 від 03.04.2009 року (далі –Акт перевірки.
За даними Акта перевірки встановлено, що відділ освіти станом на 01.03.2009 року надавав безоплатно приміщення загальною площею 1442,08 кв. м. для забезпечення харчування учнів, які мають статус постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, Державному підприємству Міністерства оборони України "Білоцерківський Військовий Торг". Крім того, вказане підприємство безоплатно користувалося торгово-технологічним, холодильним устаткуванням, меблями і кухонним інвентарем.
Відділом освіти, як балансоутримувачем, не були укладені договори оренди з вищезазначеним підприємством. Орендна плата протягом ревізійного періоду не розраховувалась та не сплачувалась.
Таким чином, відділом освіти за період з 01.09.2008 року по 28.02.2009 року було недоотримано орендної плати за приміщення шкільних їдалень на загальну суму 28,3 тис. грн., в тому числі: за 2008 рік - 16,5 тис. грн., за 2009 рік - 11,8 тис. грн. Крім того, відділом освіти за період з 01.09.2008 року по 28.02.2009 року недоотримано орендної плати за індивідуально визначене майно на загальну суму 9,4 тис. грн., в тому числі: за 2008 рік - 6,3 тис. грн., за 2009 рік - 3,1 тис. грн., що підтверджується відомістю нарахування орендної плати за орендування приміщень кухні та залу та відомістю розрахунку недоотриманої орендної плати за індивідуально визначене майно від Державного підприємства Міністерства оборони України "Білоцерківський Військовий Торг" за період з 01.09.2008 року по 28.02.2009 року.
В порушення пункту 10 "Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад міста, селища та сіл Корюківського району", затвердженої рішенням районної ради від 10.08.2007 року Державним підприємством Міністерства оборони України "Білоцерківський Військовий Торг"не відшкодовано спожиті ним за період з 01.09.2008 року по 28.02.2009 року послуги водопостачання та теплопостачання на загальну суму 49,1 тис. грн., в тому числі: за 2008 рік - 21,7 тис. грн., за 2009 рік -27,4 тис. грн., що підтверджується відомістю спожитих, але не відшкодованих комунальних послуг Державним підприємством Міністерства оборони України "Білоцерківський Військовий Торг"за період з 01.09.2008 року по 28.02.2009 року.
В порушення частини 1 статті 2 Закону України "Про плату за землю"відділом освіти за період з 01.09.2008 року по 28.02.2009 року не перераховано до бюджету плати за землю на загальну суму 0,3 тис. грн., в тому числі: за 2008 рік - 0,15 тис. грн., за 2009 рік - 0,15 тис. грн.
Дані порушення призвели до завищення касових та фактичних видатків.
Пунктом 7 статті 10 Закону України від 26.01.1993 року №2939-ХІІ "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні"(далі - Закон України від 26.01.1993 року №2939-ХІІ (2939-12)
) передбачено право органів державної контрольно-ревізійної служби пред’являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
08.04.2009 року листом № 25-03-18-17/2180-2009 контролюючим органом було надіслано відповідачу обов’язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень.
Відповідачем листом від 06.05.2009 року № 09-17/375 було повідомлено Контрольно-ревізійного управління в Чернігівській області про часткове виконання вимог.
Невиконаними залишились вимоги Контрольно-ревізійного управління в Чернігівській області щодо прийняття заходів по надходженню недоотриманої орендної плати в сумі 37,7 тис. грн.; відшкодування спожитої Державним підприємством Міністерства оборони України "Білоцерківський Військовий Торг"послуг з водопостачання та теплопостачання на загальну сум 49,1 тис. грн.; перерахування до державного бюджету плату за землю на загальну суму 0,3 тис. грн.
Пунктом 10 статті 10 Закону України від 26.01.1993 року № 2939-ХІІ передбачено право органів КРУ звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
На виконання вимог припису відповідачем було надіслано лише лист Державному підприємству Міністерства оборони України "Білоцерківський Військовий Торг"про відшкодування коштів за спожиті комунальні послуги за період з 01.09.2008 року по 13.04.2009 року.
Проте, Державним підприємством Міністерства оборони України "Білоцерківський Військовий Торг"листом № 359 від 24.04.2009 року було відмовлено у відшкодуванні коштів за спожиті комунальні послуги та повернуто рахунки.
Будь-яких інших дієвих заходів на виконання вимог припису контролюючого органом відповідачем вжито не було.
За вказаних обставин суди дійшли правильного висновку про те, що відповідачем не було вжито вичерпних заходів щодо виконання вимог припису № 25-03-18-17/2180 від 08.04.2009 року.
Доводи касаційної скарги не відповідають фактичним обставинам та спростовуються вище переліченими нормами права, у зв’язку з чим відсутні підстави для її задоволення та скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень.
Згідно з частиною першою статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, суд касаційної інстанції, -
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу відділу освіти Корюківської районної державної адміністрації залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.05.2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2010 року в даній справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеними статтями 237 –2391 КАС України (2747-15)
.