ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" листопада 2011 р. м. Київ К-35918/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
суддів: Васильченко Н.В., Розваляєвої Т.С., Леонтович К.Г., Чалого С.Я.,
Калашнікової О.В.
при секретарі Стасюк Р.О.
за участі представників позивача –Гуйван П.Д., Токаря Є.А.
розглянувши в судовому засіданні касаційну скаргу ВАТ "Полтаваобленерго" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2010 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2010 р. у справі за позовом ВАТ "Полтаваобленерго" до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області про скасування рішення, -
в с т а н о в и л а:
В червні 2009 року Відкрите акціонерне товариство "Полтаваобленерго" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області про визнання незаконними дій відповідача щодо призначення перевірки.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2010 р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2010 р. відмовлено в позові.
Відмовляючи в позові, суди виходили з того, що перевірка проведена Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області у відповідності із вимогами законодавства України, у межах наданих повноважень, у зв’язку із чим, підстави для визнання протиправним таких дій відсутні.
Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, ВАТ "Полтаваобленерго" подало касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову з мотивів порушення судами норм матеріального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судами та обґрунтованості застосування норм матеріального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав до її задоволення.
Судами встановлено, що планом роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області на ІІ квартал 2009 року, затвердженим наказом від 18.03.2009 року № 18, було передбачено проведення контрольних заходів, зокрема, проведення перевірок дотримання порядку формування та застосування тарифів на електричну енергію за складовими в енергопостачальних компаніях, узагальнення інформації за наслідками перевірок ВАТ "Полтаваобленерго"та його філій: Полтавська, Гадяцька, Хорольська, Глобинська, Карлівська, Миргородська, Лубенська, Гребінківська (п.2.1.1. Плану).
На виконання вказаного Плану Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області було надіслано ВАТ "Полтаваобленерго"повідомлення № 188 від 14.05.2009 року (отримано останнім 19.05.2009 року вх. № 3434), яким було проінформовано про проведення перевірки товариства та його філій з 01.06.2009 року по 19.06.2009 року.
01.06.2009 року видано наказ Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області № 51 "Про проведення планової перевірки", яким відповідно до п. 1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"та на підставі п. 2.1.1. Плану на ІІ квартал 2009 року було доручено здійснити планову перевірку ВАТ "Полтаваобленерго"з 01.06.2009 року по 15.06.2009 року начальнику відділу контролю цін на ринках монопольних утворень та послуг ОСОБА_4 та головному державному інспектору відділу ОСОБА_5 На виконання наказу від 01.06.2009 року № 51 інспекцією оформлено посвідчення на перевірку від 01.06.2009 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 Як встановлено судами, планову перевірку ВАТ "Полтаваобленерго"фактично не було проведено.
Відмовляючи в позові суди правильно виходили з того, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення"від 3 грудня 1990 року № 507-XII державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819 (1819-2000-п) затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, згідно п. 1 якого Державна інспекція з контролю за цінами (надалі –Держцінінспекція) є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки. Пунктом 4 Положення (1819-2000-п) передбачено, що Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"від 5 квітня 2007 року № 877-V (877-16) , який поширюється також на перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування. Відповідно до ч. 1 ст. 5 вказаного Закону планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності. З урахуванням значення прийнятного ризику для життєдіяльності всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним . Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю ). Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю) (ч. 2 ст. 5 Закону). Пунктом 3 постанови визначено, що до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику можуть бути віднесені, зокрема, ті, що є суб'єктами природних монополій.
При цьому пунктом 5 постанови встановлено, що планові заходи, пов'язані з державним наглядом (контролем) за додержанням суб'єктами господарювання порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), здійснюються з такою періодичністю: з високим ступенем ризику - один раз на рік ; з середнім ступенем ризику - один раз на два роки.
Судом встановлено, що ВАТ "Полтаваобленерго"(код ЄДРПОУ 00131819) належить до суб'єктів природних монополій у сфері передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, що підтверджується Переліком суб'єктів природних монополій Полтавської області, наданим Полтавським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України 20.07.2009 року за вих. № 2/2609.
За таких обставин, виходячи із положень ч. 2 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", постанови КМУ від 21.05.2008 року № 483 (483-2008-п) , ВАТ "Полтаваобленерго"є суб'єктом господарювання із високим ступенем ризику, у зв'язку з чим планові заходи, пов'язані з державним наглядом (контролем) щодо нього могли здійснюватися із періодичністю один раз на рік.
Під час призначення планової перевірки ВАТ "Полтаваобленерго"у 2009 році Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області було дотримано вимоги щодо періодичності здійснення перевірок суб'єктів із високим ступенем ризику, а також вимоги ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"щодо передбачення перевірки у квартальному плані роботи на ІІ квартал 2009 року. У відповідності до положень ч. 4 ст. 5 вказаного Закону позивачу було направлено письмове повідомлення від 14.05.2009 року № 188 про проведення планової перевірки.
Отже, відповідач під час призначення планової перевірки ВАТ "Полтаваобленерго"з 01.06.2009 року по 15.06.2009 року діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, які встановлені чинним законодавством. На момент призначення перевірки позивача постанова Кабінету Міністрів України від 21.05.2008 року № 483 (483-2008-п) була чинною, відповідач правомірно керувався її положеннями.
З огляду на викладене, р ішення судів про відмову в позові ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні усіх обставин справи в їх сукупності. Судами вірно встановлено характер спірних взаємовідносин та обґрунтовано застосовано норми матеріального права до їх вирішення. Порушень норм процесуального закону, які б могли призвести до прийняття невірного рішення, не встановлено. Твердження касаційних скарг зазначений висновок суду не спростовують.
Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 221, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ВАТ "Полтаваобленерго" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2010 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2010 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 – 239-1 КАС України (2747-15) .
Судді: /підписи/
З оригіналом згідно
суддя Н.В.Васильченко
Суддя Н.В. Васильченко