ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" вересня 2011 р. м. Київ К-9376/09
колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
суддів: Амєліна С.Є., Кобилянського М.Г., Стародуба О.П., Тракало В.В..,
секретар судового засідання Сіпаренко С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку касаційного письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного військового комісаріату, третя особа – Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов’язання видати довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Личаківського районного суду м. Львова від 24 січня 2008 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2009 року,
в с т а н о в и л а:
У вересні 2007 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що він є інвалідом війни ІІІ групи, отримує пенсію військовослужбовця. 6 серпня 2007 року позивач звернувся до Львівського обласного військового комісаріату із заявою щодо видачі йому довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії. Відповідач листом від 15 серпня 2007 року відмовив у видачі зазначеної довідки, посилаючись на лист Міністерства праці та соціальної політики України від 27 квітня 2007 року щодо питання перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням з 1 квітня 2007 року граничних розмірів премій військовослужбовцям. Просив встановити відсутність повноважень відповідача у відмові видати довідку про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії для Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області; зобов’язати відповідача видати позивачу зазначену довідку; встановити порушення відповідачем права позивача на отримання інформації.
Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 25 жовтня 2007 року залучено до участі у справі Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якості третьої особи.
Постановою Личаківського районного суду м. Львова від 24 січня 2008 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов’язано Львівський обласний військовий комісаріат видати позивачу довідку про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії для Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2009 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, а постанову Личаківського районного суду м. Львова від 24 січня 2008 року –без змін.
Вказуючи на допущені, на думку Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, судами неповне з’ясування обставин, які мають значення у справі, та порушення норм чинного матеріального законодавства, що призвело до неправильного вирішення даного спору, третя особа просить скасувати постановлені судами першої та апеляційної інстанцій рішення та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Під час розгляду справи по суті судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом війни ІІІ групи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, виданим Львівським обласним військовим комісаріатом 24 жовтня 2006 року.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що твердження відповідача та третьої особи про те, що позивач не має права на перерахунок пенсії, не стосується предмету позову. Відповідач зобов’язаний видати позивачу довідку про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії, оскільки на нього покладений такий обов’язок на підставі Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1235 (1235-2001-п)
, та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (z0135-07)
.
Проте з таким висновком судів першої та апеляційної інстанцій погодитись не можна.
Позивач 6 серпня 2007 року звернувся до Львівського обласного військового комісаріату із заявою щодо видачі йому довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року № 594 (594-2007-п)
та наказу Міністра оборони України від 14 квітня 2007 року № 175 (а.с.2), на яку отримав відмову Львівського обласного військового комісаріату через відсутність підстав для перерахунку пенсії.
Відповідно до положень пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (z0135-07)
( зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (z0135-07)
), про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом (2262-12)
пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (2262-12)
, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" від 28 березня 2007 року № 594 (594-2007-п)
Міністерству оборони України дозволено здійснювати у поточному році з 1 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад установлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказом "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України"від 14 квітня 2007 року № 175 встановив граничні розміри премії, яка може бути виплачена військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
Аналіз змісту вищезазначених норм права свідчить про те, що зазначена премія носить тимчасовий характер, виплата її, у понад установлений законодавством розмір, дозволена за наявності передбачених підстав лише в межах видатків, встановлених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців у 2007 році, конкретні розміри премії зазначеною постановою встановлені не були, а тому постанова Кабінету Міністрів України № 594 (594-2007-п)
та наказ Міністра оборони України № 175 не можуть були підставою для перерахунку пенсії.
Позивач заявив вимогу до Львівського обласного військового комісаріату щодо видачі йому довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року № 594 (594-2007-п)
та наказу Міністра оборони України від 14 квітня 2007 року № 175 за умов, при яких права на перерахунок пенсії відповідно до зазначених постанови Кабінету Міністрів України та наказу Міністра оборони України не має.
За таких обставин суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до помилкового висновку щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про зобов’язання Львівського обласного військового комісаріату видати позивачу довідку про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії.
Відповідно до положень частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 225 КАС України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задовольнити частково.
Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2009 року скасувати.
Постанову Личаківського районного суду м. Львова від 24 січня 2008 року змінити. В частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про зобов’язання Львівського обласного військового комісаріату видати позивачу довідку про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії для Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області скасувати. В задоволенні позову ОСОБА_1 в цій частині відмовити.
В решті постанову Личаківського районного суду м. Львова від 24 січня 2008 року залишити без змін.
постанова набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Головуючий Юрченко В.В.
Судді Амєлін С.Є.
Кобилянський М.Г.
Стародуб О.П.
Тракало В.В.