ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" вересня 2011 р. м. Київ К-20842/09-С
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Амєліна С.Є. –головуючий,
Кобилянського М.Г.,
Стародуба О.П.,
Тракало В.В.,
Юрченка В.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2009 року в справі за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а :
У серпні 2007 року ОСОБА_6 та ОСОБА_7 звернулися в суд з адміністративними позовами й зазначали, що з 01 квітня 2007 року мають право на перерахунок пенсії згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року № 594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" (594-2007-п)
Міністерству оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців понад встановлені законодавством розміри. Проте Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відмовило в проведенні перерахунку пенсії з урахування премії, встановленої наказом Міністра оборони України від 14 квітня 2007 року №175 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України"на підставі зазначеної постанови Кабінету Міністрів України.
Просили зобов’язати відповідача перерахувати пенсію з 01 квітня 2007 року з урахуванням зміни розміру щомісячної премії та стягнути заборгованість з урахуванням компенсації за її несвоєчасну виплату.
Постановою Ленінського районного суду міста Луганська від 25 червня 2008 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2009 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове, яким позов задоволено частково: зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати пенсію ОСОБА_6 з 01 квітня 2007 року з урахуванням щомісячної премії у розмірі 69 % від грошового забезпечення, ОСОБА_7 з 01 квітня 2007 року з урахуванням щомісячної премії у розмірі 65% відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007року №594 (594-2007-п)
"Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році", відповідно до статті 105 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"та Наказу Міністра оборони України №175 від 14 квітня 2007 року "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України"і виплатити заборгованість яка виникла у зв’язку із цим перерахунком.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачі перебувають на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та їм призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
.
Позивачі неодноразово, зокрема, у липні 2007 року, зверталися до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року №594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" (594-2007-п)
та виданого на її виконання наказу Міністра оборони України від 14 квітня 2007 року №175 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України", у задоволенні яких було відмовлено.
Вирішуючи спір та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що на час набрання чинності наказу Міністра оборони України від 14 квітня 2007 року №175 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України"були відсутні підстави для передання уповноваженими структурними підрозділами Міністерства оборони України до Луганського обласного військового комісаріату списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, оскільки станом на 01 квітня 2007 року не було затверджено відповідного порядку здійснення перерахунку пенсій. На час розгляду справи також відсутні підстави для задоволення позовних вимог, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року №594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" (594-2007-п)
втратила чинність.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та частково задовольняючи позовні вимоги, апеляційний суд виходив з того, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року №594 (594-2007-п)
були введені з 01 квітня 2007 року нові розміри премій, таким чином змінився розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців і у зв’язку з цим виникло право на перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом (2262-12)
пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (2262-12)
, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" від 28 березня 2007 року № 594 (594-2007-п)
, Міністерству оборони України дозволено здійснювати у поточному році з 01 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад установлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказом від 14 квітня 2007 року №175 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України"встановив граничні розміри премії, яка може бути виплачена військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
Зміст вищезазначених норм права свідчить про те, що премія, яку позивачі просили врахувати для обчислення розміру пенсії, носить тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності передбачених підстав лише в межах видатків, встановлених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців у 2007 році, конкретні розміри премії зазначеною постановою встановлені не були, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.
З урахуванням наведеного, відповідач правомірно відмовив у перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України на наказу Міністра оборони України.
Суди попередніх інстанцій не звернули уваги на приведені вимоги законодавства, а вирішуючи справу помилково посилалися на норми закону, які регулюють порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, до яких позивачі не належали.
Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини справи судами встановлені повно й правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції, згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України, скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалює нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області задовольнити частково.
Постанову Ленінського районного суду міста Луганська від 25 червня 2008 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2009 року скасувати й ухвалити нове рішення, яким ОСОБА_6 та ОСОБА_7 відмовити у задоволенні позову.
постанова набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає.
Судді:
|
С.Є. Амєлін
М.Г. Кобилянський
О.П. Стародуб
В.В. Тракало
В.В. Юрченко
|