ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" вересня 2011 р. м. Київ К-38876/09
( Додатково див. постанову Київського апеляційного адміністративного суду (rs4418188) )
колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого-судді: Юрченка В.В.,
суддів: Амєліна С.Є., Гаманка О.І., Кобилянського М.Г., Стародуба О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку касаційного письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за касаційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 28 травня 2008 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2009 року,
в с т а н о в и л а:
У березні 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом.
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що є матір’ю малолітньої дитини та відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Проте управління праці та соціального захисту населення Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області проводило нарахування та виплату вказаної допомоги в меншому розмірі. Позивач просила визнати неправомірними дії відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"; стягнути з відповідача недоплачену суму допомоги за період з 1 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 3264,24 грн.; зобов’язати відповідача в подальшому виплачувати допомогу відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 28 травня 2008 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у меншому розмірі. Стягнуто з відповідача на користь ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року в розмірі 2171,25 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 51 грн.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2009 року апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області задоволено частково. Абзац 3 резолютивної частини постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 28 травня 2008 року викладено у новій редакції. Зобов’язано управління праці та соціального захисту населення Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"з 9 липня 2007 року по 28 грудня 2007 року з урахуванням розміру прожиткового мінімуму, встановленого статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік"на відповідні місяці. В решті постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 28 травня 2008 року залишено без змін.
Вказуючи на допущені, на думку управління праці та соціального захисту населення Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області, судами неповне з’ясування обставин, які мають значення у справі, та порушення норм чинного матеріального законодавства, що призвело до неправильного вирішення даного спору, відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Під час розгляду справи по суті судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є матір’ю малолітньої дитини та відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" має право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"в редакції, чинній на час виникнення правовідносин, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно з пунктом 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року – 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Пунктом 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік"дію частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) було зупинено на 2007 рік. Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07) визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) , пункт 14 статті 71 "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідач був зобов’язаний нараховувати та сплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому статтею 15 та пунктом 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) .
Суд апеляційної інстанції, змінюючи рішення суду першої інстанції та обмежуючи період виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", датою 28 грудня 2007 року, виходив з того, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28 грудня 2007 року № 107-VI (107-17) змінено статтю 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми".
Проте з таким висновком апеляційного суду погодитись не можна. Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28 грудня 2007 року № 107-VI (107-17) відповідно до положень пункту 2 Прикінцевих положень цього Закону (107-17) набрав чинності не з дня його прийняття, а з 1 січня 2008 року, тому посилання суду апеляційної інстанції на 28 грудня 2007 року, дату прийняття Закону (107-17) , як на дату закінчення платежів, безпідставне.
Статтею 225 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2009 року змінити. В абзаці 2 резолютивної частини постанови замість цифр "28.12.2007"зазначити цифри "31.12.2007".
В решті постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2009 року залишити без змін.
постанова набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді
Юрченко В.В.
Амєлін С.Є.
Гаманко О.І.
Кобилянський М.Г.
Стародуб О.П.