ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
"21" вересня 2011 р. м. Київ К-43304/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: судді Харченка В.В.
Суддів: Конюшко К.В.
Бим М.Є.
Гончар Л.Я.
Сіроша М.В.
Секретар судового
засідання Ніколенко Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року у справі за позовом Об'єднання власників квартир житлового будинку АДРЕСА_1 до Севастопольської міської державної адміністрації, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в м. Севастополі, третя особа - ОСОБА_1 про скасування розпорядження,-
в с т а н о в и л а:
У листопаді 2008 року Об'єднання власників квартир житлового будинку АДРЕСА_1 звернулося з позовом до Севастопольської міської державної адміністрації, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в м. Севастополі, третя особа - ОСОБА_1 про скасування розпорядження.
Постановою Господарського суду міста Севастополя від 14 травня 2009 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року апеляційну скаргу Об'єднання власників квартир житлового будинку АДРЕСА_1 задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано, ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано Розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 707р від 10.09.2008р. "Про надання ОСОБА_1. дозволу на реконструкцію магазину товарів народного споживання з надбудовою житлового поверху по АДРЕСА_1". Визнано протиправним та скасовано Дозвіл на виконання будівельних робіт Інспекції державного архітектурно –будівельного контролю у місті Севастополі № 401 від 11.09.2008 року, виданий ОСОБА_1.
На рішення суду апеляційної інстанції надійшла касаційна скарга, в якій ОСОБА_1 просить скасувати рішення Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року та залишити в силі постанову Господарського суду міста Севастополя від 14 травня 2009 року, при цьому посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 13.09.2006 Севастопольської міської радою прийнято рішення № 731 "Про надання згоди громадської організації "Об’єднання власників квартир жилого будинку АДРЕСА_1", гр.. ОСОБА_2, Севастопольському відділенню Сімферопольською державного університету ім.. Фрунзе, гр.. ОСОБА_3.. ОСОБА_1., ОСОБА_4., ОСОБА_5., ОСОБА_6. на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянці по АДРЕСА_1 для обслуговування багатоквартирного жилого будинку, приміщень будівель та споруд".
10.07.2007 Севастопольською міською радою на VІІ сесії V-го скликання прийняте рішення №2309 "Про передання в оренду Громадської організації "Об’єднання власників квартир жилого будинку АДРЕСА_1", гр. ОСОБА_2, Севастопольському відділу Таврійського національного університету імені Вернадського, гр.ОСОБА_3., ОСОБА_1., ОСОБА_4., ОСОБА_5., ОСОБА_6. земельної ділянки по АДРЕСА_1, для обслуговування багатоквартирного жилого будинку, приміщень та споруд".
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1. належать на праві власності господарські приміщення, що підтверджується свідоцтвом про право власності від 09.09.1999р.
Відповідно до рішення VІ сесії V скликання Севастопольської міської ради від 12.06.2007 № 2083 "Про делегування Севастопольській міській державній адміністрації повноважень щодо видачі дозволів на будівництво об’єктів містобудування" Севастопольській міській державній адміністрації делеговані повноваження щодо видачі дозволів на будівництво об’єктів містобудування на земельних ділянках, які належать заявникам на праві власності або користування.
Відповідно до положень статті 375 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі. Право власності на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил.
На час прийняття спірного Розпорядження №707р від 10.09.2008 "Про надання ОСОБА_1. дозволу на реконструкцію магазину товарів народного споживання з надбудовою житлового поверху по АДРЕСА_1" та Дозволу на виконання будівельних робіт Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Севастополі № 401 від 11.09.2008, виданий ОСОБА_1., вона не оформила у встановленому законом порядку земельну ділянку під будівництво.
Згідно з поясненнями старшого інспектора Управління містобудування і архітектури Севастопольської державної міської адміністрації Головашкіною Л.К. неможливо видати дозвіл громадянці ОСОБА_1. без оформлення у становленому законом порядку земельної ділянки під будівництво, що повністю узгоджується з вимогами статей 24 і 26 Закону України "Про планування і забудову територій", згідно яким право фізичним особам на отримання дозвілу на будівництво об’єктів містобудування надається тільки на земельних ділянках, які належать їм на праві власності або користування, тобто, при наявності документу про право власності або користування земельною ділянкою, а також нотаріально завіреної згоди власника і користувача земельною ділянкою на його забудову.
Суб’єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
До повноважень Севастопольської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Земельного Кодексу України (2768-14) ; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного Кодексу України (2768-14) ; інформування населення щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (стаття 9 Земельного кодексу України).
Відповідно до статті 40 Земельного Кодексу України, громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частин першої та другої статті 116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до частин шостої та сьомої статті 118 Земельного Кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у тому числі для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (приусадебна ділянка) подають заяву до відповідної Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.
Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву і у разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
Таким чином, уповноваженим органом у місті Севастополі щодо надання громадянам земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських будівель на території міста Севастополь є Севастопольська міська рада.
Севастопольська міська рада рішенням ХІ сесії від 14.10.2003 № 1342 затвердила Положення про порядок розгляду питань у галузі регулювання земельних відносин у місті Севастополі, відповідно до пункту 4 якого заяви громадян про безоплатну передачу у власність чи надання у користування (на умовах оренди) земельних ділянок відповідно до вимог статей 118 та 119 Земельного Кодексу України, розглядаються міською Радою після попереднього розгляду її міською державною адміністрацією у порядку, визначеному пунктом 3.2 цього Положення.
Згідно до пунктів 3.1 та 3.2 Положення, особа, зацікавлена в отриманні земельної ділянки у оренду, звертається до міської державної адміністрації з заявою на ім’я голови про надання необхідних документів і висновку міської державної адміністрації про надання ділянки, із зазначенням її розмірів, місця розташування, мети та терміну використання, ескізного проекту об’єкту.
Міська державна адміністрація на протязі 30 днів розглядає заяву та додані до неї матеріали, а після цього направляє свій висновок до міської Ради.
У випадку відсутності на протязі 45 календарних дні висновку Севастопольської міської державної адміністрації з вказаного питання, міська Рада розглядає питання про надання земельної ділянки відповідно до вимог Земельного Кодексу України (2768-14) .
Зокрема, статтею 27 Закону України "Про архітектурну діяльність" №687-ХІV від 20.05.1999 передбачено, що під час організації та виконання будівельних робіт зі створення об’єкта архітектури не повинні бути порушені права та інтереси суміжних землекористувачів прилеглих земельних ділянок, власників розташованих на них будинків і споруд.
Згідно висновку Управління містобудування і архітектури Севастопольської державної міської адміністрації, Управління узгоджує робочий проект реконструкції з розширенням підсобних приміщень магазину товарів народного споживання з надбудовою житлового поверху по АДРЕСА_1 за умови оформлення землевідвіду у встановленому законом порядку згідно з цільовим призначенням.
Статтями 24, 29 Закону України "Про планування і забудову територій" №1699-ІІІ від 20.04.2000 передбачено, що такими доказами є дозвіл виконавчого органу на будівництво та дозвіл від інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на початок будівництва.
Згідно з пунктом 2 Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженому наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 №273 (z0945-00) ( зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.12.2000 за №945/5166 (z0945-00) для одержання дозволу на виконання будівельних робіт забудовник (замовник) повинен подати до інспекції держархбудконтролю наступні документи:
- заяву забудовника (замовника);
- рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об’єкта містобудування;
-документ, що посвідчує право власності забудовника (замовника) чи право користування (у тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою, на якій буде розміщено об’єкт містобудування;
- комплексний висновок державної інвестиційної експертизи;
- документи про призначення відповідальних виконавців робіт;
- затверджену в установленому порядку проектну документацію (будівельний генеральний план та паспорт фасаду в двох примірниках, пояснювальна записка для реєстрації).
У разі проведення реконструкції, реставрації, капітального ремонту та технічного переоснащення Дозвіл інспекції видається при наявності документу, що посвідчує право на землю.
Колегія суддів зазначає, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування Розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації №707р від 10.09.2008 "Про надання ОСОБА_1. дозволу на реконструкцію магазину товарів народного споживання з надбудовою житлового поверху по АДРЕСА_1" та Дозволу на виконання будівельних робіт Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Севастополі №401 від 11.09.2008, виданий ОСОБА_1.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 17, пунктом 1 частини третьої статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень.
Адміністративний позов може містити вимоги про скасування рішення відповідача - суб’єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
Відповідно до вимог пункту 1 частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд у разі задоволення адміністративного позову приймає постанову про визнання протиправним і одночасно про скасування рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень.
Системний аналіз статей 105 та 162 Кодексу адміністративного судочинства України включає наявність підстав для задоволення позовних вимог стосовно актів індивідуальної дії.
Відповідно до частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб.
Приймаючи до уваги, що позивач просив суд скасувати Розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації №707р від 10.09.2008 та Дозвіл на виконання будівельних робіт Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Севастополі №401 від 11.09.2008, суд апеляційної інстанції, враховуючи викладене вище, вважав за можливе в цій частині вийти за межі позовних вимог, оскільки це було необхідно для повного захисту прав та інтересів сторін у справі, і визнати протиправним і скасувати Розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації №707р від 10.09.2008 "Про надання ОСОБА_1. дозволу на реконструкцію магазину товарів народного споживання з надбудовою житлового поверху по АДРЕСА_1" та Дозволу на виконання будівельних робіт Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Севастополі №401 від 11.09.2008, виданий ОСОБА_1.
Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що вихід за межи позовних вимог у такий спосіб також не суперечить правилу, визначеному пунктом 1 частини третьої статті 105, пунктом 1 частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, та не порушує принципи змагальності та диспозитивності в адміністративному процесі, а застосовуються виключно з метою реалізації завдань адміністративного судочинства, визначених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи допущено неправильне застосування чи порушення норм матеріального та процесуального права, які передбачені ст.ст. 225- 229 КАС України як підстави для зміни, скасування судових рішень, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими.
Керуючись ст. ст. 210, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України (2747-15) .
Суддя В.В. Харченко