ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2011 року м. Київ К-23283/09
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Гончар Л.Я.
Сіроша М.В.
Конюшка К.В.
Черпіцької Л.Т.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Територіального управління Держпромгірнагляду по Луганській області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2009 року у справі за позовом Акціонерного товариства "Український інноваційний банк" в особі Луганської філії до Територіального управління Держпромгірнагляду по Луганській області, Державної інспекції державного технічного нагляду Міловської районної державної адміністрації, треті особи: Приватний підприємець ОСОБА_1., Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Промінь" визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и л а:
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2009 року апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Український інноваційний банк" задоволено. Постанову суду першої інстанції скасовано, позовні вимоги задоволено. Визнано недійсними свідоцтва про реєстрацію технологічного транспортного засобу, видані Територіальним управлінням Держпромгірнагляду по Луганській області, на ім’я приватного підприємця ОСОБА_1 Зобов’язано Міловську районну інспекцію державного технічного нагляду Міловської райдержадміністрації поновити за СТОВ "Промінь" реєстрацію техніки.
На рішення суду апеляційної інстанції надійшла касаційна скарга Територіального управління Держпромгірнагляду по Луганській області, у якій просить постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2009 року скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 34 Закону України "Про дорожній рух" (в редакції до вересня 2008р.) встановлено, що державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи та мотоколяски.
Державна реєстрація і облік здійснюються органами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, а їх порядок установлюється Кабінетом Міністрів України.
Усі інші механічні транспортні засоби підлягають відомчій реєстрації та обліку, порядок яких установлюється:
великотоннажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів незалежно від форм власності, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, - Державним комітетом України по нагляду за охороною праці;
тракторів, самохідних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів незалежно від форм власності, що підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, - Міністерством сільського господарства і продовольства України.
Після вересня 2008р. і на цей час діє ця сттаття у такій редакції (ч.5,6) "Відомчу реєстрацію та облік транспортних засобів Збройних Сил України, житлово-комунального господарства, а також тих, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, здійснюють:
великотоннажних транспортних засобів та інших технологічних транспортних засобів - уповноважений орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці;
тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів - уповноважений орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань аграрної політики.
Порядок здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів визначається Кабінетом Міністрів України.
Тобто Законом передбачено різна відомча реєстрація та облік великотоннажних транспортних засобів та інших технологічних транспортних засобів і сільськогосподарської техніки.
На виконання вимог ст. 34 Закону "Про дорожній рух" були прийняті діючі на час виникнення спірних правовідносин і на цей час, Наказ Міністерства аграрної політики України від 11.06.2004р. № 221 (z0772-04)
( зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 червня 2004р. за № 772/9371 (z0772-04)
) Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку тракторів, сомохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, та Наказ Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 01.07.2004 р. № 163 (z0888-04)
( зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 липня 2004р. за № 888/9487 (z0888-04)
) Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку великотонажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування.
Пунктом 5 Правил державної реєстрації та обліку великотонажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування (z0888-04)
встановлено, що технологічний транспортний засіб-великотонажні й інші технологічні автомобілі, гусеничні і колісні трактори, у тому числі з навісним обладнянням, інші машини і механізми на їхньому шасі, автотракторні причіпи і напівпричіпи, причипні механізми, скрепери самохідні і причіпні, вантажопідйомні та інші машини на спеціальному самохідному шасі, самохідна дорожньо-будівельна техніка, навантажувачі всіх типів, авто-електрокари, електровізки та інші, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування.
Згідно додатку 1 цих Правил (z0888-04)
встановлений Перелік типів технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації та обліку територіальними органами Держнаглядохоронпраці.
До цього переліку включені: великотоннажні та інші технологічні автомобілі; трактори колісні і гусеничні, у тому числі з навісним обладнанням; інші машини і механізми на їх шасі- бульдозери бурові машини, бурові установки снігонавантажувачі, снігоочисники, машини, що прибирають тротуари, машини, що розкидають щебінь, трубоукладачі, тягачі, дорожня фреза, копер палебійний; екскаватори колісні і гусеничні; вантажопідйомні установки на спеціальному самохідному шасі; інші машини на спеціальному самохідному шасі; навантажувачі всіх типів, у тому числі електронавантажувачі, електрокари, електровізки; самохідна дорожньо-будівельна техніка- котки дорожні самохідні, віброкатки, пневмокатки, асфальтоукладачі, автоскрепери, автогрейдери; спецмашини- самохідні, на базі автомобілів, машини маркувальні, машини для ломки-футировки; причіпні пристрої- автотракторні причепи і напівпричепи, ваговози, розкидачі, грейдери причіпні, скрепери причіпні, пневмонагнітачі, вагони-гуртожитки, електростанції причіпні, дизель-генератори причіпні. цистерни причіпні, зварювальні агрегати причіпні, компресори причіпні, причіпна спецтехніка.
Два комбайни та три трактори, які є предметом застави не входять до зазначеного переліку. Ці транспортні засоби підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування і є сільськогосподарською технікою.
Комбайн марки "Енисей" КЗС -95, двигун № НОМЕР_1, кузов № зав. НОМЕР_2, комбайн марки "Енисей" КЗС -95, двигун № НОМЕР_3, кузов № зав. НОМЕР_4, трактор К-700А, заводський номер НОМЕР_5, двигун № НОМЕР_6, трактор Т-150Г, заводський номер НОМЕР_7, трактор Т-150К, заводський номер НОМЕР_8, не є великотонажними автомобілями та іншими технологічними транспортними засобами, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, а тому Територіальне управління державного промислового гірничого нагляду в Луганській області не мало повноважень реєструвати цю техніку, видавати свідоцтва про реєстрацію і присвоювати нові реєстраційні номери.
Вказані комбайни та трактори правильно були зареєстровані в Міловській районній інспекції державного технічного нагляду Мілоської райдержадміністрації.
Відповідно до п.п. 7.4 п.7 Правил державної реєстрації та обліку тракторів, сомохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (z0772-04)
, не допускається знімати з обліку машини, на які накладено арешт чи заборону на зняття їх з обліку, та в інших випадках, передбачених законодавством.
Комбайн марки "Енисей" КЗС -95, двигун № НОМЕР_1, кузов № зав. НОМЕР_2, комбайн марки "Енисей" КЗС -95, двигун № НОМЕР_3, кузов № зав. НОМЕР_4, трактор К-700А, заводський номер НОМЕР_5, двигун № НОМЕР_6, трактор Т-150Г, заводський номер НОМЕР_7, трактор Т-150К, заводський номер НОМЕР_8 є предметами застави за кредитними договорами і ця інформація надана до Державного реєстру обтяжень рухомого майна.
Враховуючи вказані приписи Правил (z0772-04)
, які є обов’язковими для Мілоської районної державної адміністрації, Міловська районна інспекція державного технічного нагляду Міловської райдержадміністрації, зобов’язана була перевірити вказані обставини і не мала права знімати комбайни та трактори з обліку.
Таким чином 1 відповідач не мав права знімати спірну техніку з обліку, а 2 відповідач не мав права її реєструвати.
Тобто відповідачі вчинили оскаржувані дії не в межах повноважень і не у спосіб передбачений законом.
Внаслідок зняття сільськогосподарської техніки з обліку та постановлення її на облік із зазначенням власника –ОСОБА_1. були порушені права позивача на звернення стягнення за боргами СТОВ "Промінь" на заставлене майно і враховуючи, що предметом спору є реєстрація техніки, що не є встановленням права власності, відновлення порушеного права банку необхідно здійснити шляхом забов"язання відповідачів вчинити дії та прийняти рішення на яких наголошував позивач у своїй заяві.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 2201, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Територіального управління Держпромгірнагляду по Луганській області відхилити, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.