ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" вересня 2011 р. м. Київ К-20791/09
( Додатково див. ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду (rs3645282) ) ( Додатково див. постанову Окружного адміністративного суду міста Києва (rs1347499) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Конюшка К.В.,
Сіроша М.В.
Харченка В.В.
Черпіцької Л.Т.
при секретарі: Домбровському І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 січня 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2009 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва до державної наукової установи "Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості" про стягнення коштів,
в с т а н о в и л а:
Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва (далі за текстом - позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення з державної наукової установи "Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості" коштів у розмірі 299 430,67 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що державною науковою установою "Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості" в порушення вимог частини дев’ятої статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 №372 "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України " (372-2004-п) Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" (далі за текстом –Порядок) станом на 23.07.2007 не відшкодовано Управлінню Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва витрати на виплату пенсії, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної згідно з Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльнсть" (1977-12) та пенсією, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 січня 2008 року у задоволенні позову Управління відмовлено повністю.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2009 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва залишено без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 січня 2008 року залишено без змін.
У поданій касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва з посиланням на порушення судами норм матеріального права просило скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва про стягнення з Українського науково-дослідного інституту цукрової промисловості коштів у розмірі 299 430,67 грн. задовольнити повністю.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду в Печерському районі міста Києва проведено перевірку державної наукової установи "Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості", якою встановлено факт невідшкодування відповідачем різниці фактичних витрат на виплату пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" (1977-12) , і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів на суму 299 430,67 грн. Так, станом на 23.07.2007 сума, що належала до сплати, згідно із розрахунками Управління Пенсійного фонду України в Печерськом районі міста Києва становила 361 810,50 грн., в той час як відповідачем фактично сплачено 62 379,83 грн.
Суди першої та апеляційної інстанції, відмовляючи Управлінню Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва у задоволенні позову, виходили з того, що оскільки згідно з установчими документами державної наукової установи "Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості" останній є державною бюджетною установою, різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" (1977-12) , та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, для наукових (науково-педагогічних) працівників державної наукової установи "Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості" в силу положень абзацу першого частини дев’ятої статті 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" має фінансуватися за рахунок коштів державного бюджету.
Разом з тим, з вказаними висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів не погоджується з огляду на наступне.
Згідно з частиною дев’ятою статті 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом (1977-12) , та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України 2001 року, який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, бюджетна установа - орган, установа чи організація, визначена Конституцією України (254к/96-ВР) , а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів.
Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що необхідною умовою для висновку про наявність підстав для фінансування різниці пенсій між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за рахунок державного бюджету, є наявність факту повного утримання установи за рахунок відповідно державного чи місцевих бюджетів.
В той же час, положення пункту 3.1 Статуту Українського науково-дослідного інституту цукрової промисловості, відповідно до яких відповідач є бюджетною установою, не є достатніми для висновку, що вказана установа повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів.
Враховуючи, що матеріалами справи підтверджується відсутність факту повного, стовідсоткового, утримання відповідача за рахунок відповідно державного чи місцевого бюджетів, колегія суддів вказує на помилковості висновку судів першої та апеляційної інстанцій про наявність в Українського науково-дослідного інституту цукрової промисловості статусу бюджетної установи та, відповідно, обґрунтованості доводів касаційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва в частині необхідності застосування до спірних правовідносин абзацу другого частини дев’ятої статті 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність".
Відповідно до абзацу другого частини дев’ятої статті 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, при цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12) , та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 №372 (372-2004-п) .
Згідно з пунктом 2 Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
З урахуванням викладеного, враховуючи, що судами попередніх інстанцій встановлено, що державною науковою установо "Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості" не відшкодовано різницю фактичних витрат на виплату пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12) , і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 299 430,67 грн., колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва про стягнення з Українського науково-дослідного інституту цукрової промисловості коштів у сумі 299 430,67 грн., у зв’язку з чим рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню як такі, що прийняті з порушенням норм матеріального права.
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанції порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 січня 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2009 року скасувати. Позов задовольнити. Стягнути з Державної наукової установи "Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості" на користь Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва 299 430,67 грн. (двісті дев’яносто дев’ять тисяч чотириста тридцять гривень 67 копійок).
постанова набирає законної сили через п’ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: