ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2011 року м. Київ К-45590/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів: Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
Загороднього А.Ф.,
Заїки М.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 07.04.2009 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2009 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради Донецької області, третя особа –Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
в с т а н о в и л а:
У лютому 2009 року ОСОБА_1 звернулася до Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області з позовом до управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради Донецької області, третя особа –Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Постановою Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 07.04.2009 позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково. Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 в розмірі 2072,74 грн. В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2009 апеляційну скаргу ОСОБА_1 було залишено без задоволення, а постанову Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 07.04.2009 –без змін.
У касаційній скарзі ОСОБА_1 не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 07.04.2009 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2009 та ухвалити нову постанову, якою задовольнити її позовні вимоги в повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225–229 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) для зміни чи скасування судового рішення.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 є матір’ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 і має право отримувати допомогу по догляду за дитиною у розмірі, встановленому частиною 1 статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"від 21.11.92, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Частиною 1 статті 14 зазначеного Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік"встановлено, що прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років складає з 1 квітня –463 грн., з 01 жовтня –470 грн.
На підставі абзацу третього частини 2 статті 56, пунктів 7, 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік"дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"було зупинено. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 (v0a6p710-07) № 6-рп у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР) (конституційності) положень статей 29, 36, частини 2 статті 56, частини 2 статті 62, частини 1 статті 66, пунктів 7, 9, 2, 13, 14, 23, 29, 30, 39,41, 43, 44, 45, 46, статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік"визнані такими, що не відповідають Конституції (є неконституційними). Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.07.2007 дійшов висновку, що зупинення законом про "Державний бюджет України"інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, З частині 2 статті 6, частині 2 статті 8, частині 2 статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частині 2 статті 92, частинам 1, 2, 3 статті 95 Конституції України.
Відповідно до статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Отже, суди дійшли правильного висновку щодо неправомірності дій управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради Донецької області про відмову у виплаті допомоги на дитину у період з 09.07.2007 по 31.12.2007. Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28.12.2007 (107-17) внесено зміни до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", якою визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень та пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення"викладено у новій редакції, яким встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Оскільки норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28.12.2007 (107-17) , яким було внесено зміни до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"та до пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення"15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) не було визнано неконституційним, то суди дійшли вірного висновку, що відповідачем було вірно визначено розмір допомоги по догляду за дитиною у 2008 році.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були доведені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 07.04.2009 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2009 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради Донецької області, третя особа –Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку –без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий В.І. Співак судді: С.В. Білуга О.І. Гаманко А.Ф. Загородній М.М. Заїка