ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" липня 2011 р. м. Київ К-39884/09
( Додатково див. постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду (rs4337567) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів: Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
Заїки М.М.,
Загороднього А.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим на постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.12.2008 та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2009 у справі за позовом прокурора Красногвардійського району Автономної республіки Крим в інтересах Кузнецової Галини Іванівни до управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці про стягнення допомоги до 5-го травня,
в с т а н о в и л а:
У вересні 2008 року прокурор Красногвардійського району Автономної республіки Крим в інтересах ОСОБА_1 звернувся до окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці про стягнення допомоги до 5-го травня.
Постановою окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.12.2008 позовні вимоги прокурора Красногвардійського району Автономної республіки Крим в інтересах ОСОБА_1 було задоволено частково. Визнано противоправними дії управління праці і соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим відносно невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику війни у 2007-2008 роках. Стягнуто з управління праці і соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим на користь ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику війни, за 2007 –2008 роки у сумі 2541,00 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2009 апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим було залишено без задоволення. Постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.12.2008 змінено, шляхом виключення пункту другого резолютивної частини, викладення пункту третього резолютивної частини в наступній редакції: "Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику війни за 2007 рік в сумі 1175,18 грн. та за 2008 рік в сумі 1383,00 грн.". В іншій частині постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.12.08 залишено без змін.
У касаційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.12.2008 та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2009 та ухвалити нову постанову, якою відмовити прокурору Красногвардійського району Автономної республіки Крим в інтересах ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши наведені доводи в касаційній скарзі, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Відповідно до вимог статті 17 вищевказаного Закону фінансування витрат, пов’язаних з введенням в дію цього Закону (3551-12) , здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Частиною 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, що на цьому наполягає одна із сторін.
Частиною 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"передбачено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Отже у судів першої та апеляційної інстанцій не було правових підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення на користь ОСОБА_1 заборгованості з щорічної одноразової грошової допомоги до 5-го травня за 2007 рік.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 № 183 (183-2008-п) "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) та "Про жертви нацистських переслідувань" (1584-14) визначено, що у 2008 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога здійснюється у розмірі 65,00 грн. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (v010p710-08) визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) , якими зупинялась на цей рік дія статей 12, 13, 14 та 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
На момент виникнення спірних правовідносин, а саме дату нарахування і виплату позивачеві органами праці та соціального захисту населення щорічної грошової допомоги, положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) були діючими, а відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Отже, отримана ОСОБА_2 щорічна разова грошової допомоги до 5-го травня у 2008 році в розмірі 65,00 грн. була нарахована та виплачена управлінням праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим відповідно до діючого на той час законодавства.
З урахуванням викладеного, у судів першої та апеляційної інстанцій не було законних підстав для задоволення позовних вимог прокурора Красногвардійського району Автономної республіки Крим в інтересах ОСОБА_1
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню. Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, обставини справи встановлені судами повно і правильно, але допущено помилку в застосуванні норм матеріального права –судові рішення судів першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову прокурора Красногвардійського району Автономної республіки Крим в інтересах ОСОБА_1
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим задовольнити.
Постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.12.2008 та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2009 у справі за позовом прокурора Красногвардійського району Автономної республіки Крим в інтересах Кузнецової Галини Іванівни до управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці про стягнення допомоги до 5-го травня скасувати.
Ухвалити нову постанову.
У задоволенні позовних вимог прокурора Красногвардійського району Автономної республіки Крим в інтересах Кузнецової Галини Іванівни до управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці про стягнення допомоги до 5-го травня відмовити.
постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий
судді:
В.І. Співак
С.В. Білуга
О.І. Гаманко
М.М. Заїка
А.Ф. Загородній