ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" липня 2011 р. м. Київ К-25643/09 К-33874/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційними скаргами Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області та Червоногригорівської селищної ради на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2008р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2008р. у справі № 2-а-350/08 за позовом Червоногригорівської селищної ради до Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області про скасування рішень № 55, № 56 від 4 лютого 2008 року, -
ВСТАНОВИЛА:
Червоногригорівська селищна рада звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області про скасування рішень № 55, № 56 від 4 лютого 2008 року.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2008р., залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2008р., позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків 04.02.2008р. №56. В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2008р. та ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2008р. Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області звернулось з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволені позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Червоногригорівська селищна рада також звернулась з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняти нове про задоволення позову в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, що 4 лютого 2008 року Управління Пенсійного фонду України у Нікопольському районі Дніпропетровської області прийняло рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від №55, яким на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"застосовано до Червоногригорівської селищної ради суми штрафу в розмірі 16 895,61 грн. та пеню в розмірі 1044,62 грн. за період з 20.03.06р. до 30.01.08р.
Статтею 5 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"(далі - Закон) передбачено, що він регулює відносини, що виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом (1058-15)
, або в частині, що не суперечить цьому Закону (1058-15)
. Виключно цим Законом (1058-15)
визначаються, зокрема, платники страхових внесків, їх права та обов’язки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Відповідно до частини 6 статті 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Частиною 12 статті 20 Закону передбачено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно з п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Таким чином, судова колегія погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про правомірність прийняття УПФУ оскаржуваного рішення № 55 від 04.02.2008 року.
Щодо позовних вимог в частині скасування рішень № 56 від 4 лютого 2008 року, колегія суддів погоджується з судами попередніх інстанцій стосовно того, що Акт перевірки №8 від 18.01.2008р., складений відповідачем, та на підставі якого прийнято рішення № 56, не відповідає наведеним вимогам "Порядку оформлення результатів документальних перевірок з дотримання чинного законодавства платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 р. N 6-5 (z0359-03)
, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 травня 2003 р. за N 359/7680 (z0359-03)
.
Таким чином, відповідачем не було доведено правомірності винесення рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків від 4 лютого 2008 року №56.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області та Червоногригорівської селищної ради залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2008р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2008р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: