ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" липня 2011 р. м. Київ К-22902/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої судді –Васильченко Н.В.
суддів : Цурка на М.І., Черпіцької Л.Т., Леонтович К.Г., Калашнікової О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Білгород-Дністровської районної державної адміністрації в Одеській області на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2010 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам", треті особи: Головне управління Держкомзему в Одеській області, Білгород-Дністровська районна державна адміністрація, Відділ Держкомзему в Білгород-Дністровському районі Одеської області, Приморська сільська рада, за участю прокурора Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и л а:
В травні 2009 року ОСОБА_4 звернулась до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам"про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову, позивач послалась на те, що Розпорядженням Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області від 25.03.2008 року №772/А-2008 їй була надана згода на виготовлення проекту відводу земельної ділянки загальною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області за межами населеного пункту. Проект землеустрою був розроблений та погоджений відповідними органами, натомість Одеською філією Державного підприємства "Центр ДЗК при Державному комітеті по земельним ресурсам"відмовлено у присвоєнні кадастрового номеру земельній ділянці та оформлення лицевих карток ділянки, оскільки при перевірці обмінного файлу відповідачем було встановлено, що земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту, що не відповідає розпорядженню Білгород-Дністровської РДА Одеської області від 18.02.2008 року №450/А-2008.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2009 року позовні вимоги були задоволені повністю.
Визнані протиправними дії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам"в особі Одеської регіональної філії (65000, м. Одеса, вул. Космонавтів 32) щодо відмови у прийнятті обмінного файлу по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,00 га у власність позиваці для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, за межами населеного пункту.
Зобов'язано Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам"в особі Одеської регіональної філії (65000, м. Одеса, вул. Космонавтів 32) прийняти обмінний файл по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,00 га у власність позиваці для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, за межами населеного пункту.
Зобов’язано Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам"в особі Одеської регіональної філії (65000, м. Одеса, вул. Космонавтів 32) заповнити реєстраційні картки та внести до автоматизованої системи державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку загальною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, за межами населеного пункту, що належить на праві приватної власності ОСОБА_4
Зобов’язано Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам"в особі Одеської регіональної філії (65000, м. Одеса, вул. Космонавтів 32) заповнити, здійснити реєстрацію та видати державний акт про право приватної власності на земельну ділянку загальною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, за межами населеного пункту, що належить на праві приватної власності позивачу.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2010 р. постанову суду першої інстанції скасовано, провадження у справі закрито у зв’язку із тим, що спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Не погоджуючись із вказаним рішенням апеляційного суду, Білгород-Дністровська районна державна адміністрація в Одеській області подала касаційну скаргу, якою просила скасувати ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2010 р., залишити в силі постанову суду першої інтенції. Скарга мотивована порушенням апеляційним судом норм процесуального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження обставин, обґрунтованості застосуванням норм матеріального та процесуального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів знаходить підстави до її часткового задоволення з огляду на наступне.
Стаття 193 Земельного кодексу України передбачає визначення державного земельного кадастру як єдиної державної системи земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
З метою реалізації завдань, визначених Указом Президента України від 17 лютого 2003 р. N 134 "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" (134/2003) , постановою Кабінету Міністрів України від 15 травня 2003 р. N 689 "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" (689-2003-п) на підставі Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 23 травня 2003 року N 135 (z0408-03) установлено, що реєстрацію земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди землі здійснює державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" (далі - Центр ДЗК). Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 р. N 174 (z0641-03) затверджено Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель, що встановлює Адміністратором державного реєстру земель - Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах (далі - Центр ДЗК), який забезпечує створення та функціонування державного реєстру земель, відповідає за достовірність і збереження даних, захист від несанкціонованого доступу та руйнування бази даних АС ДЗК, має повний прямий доступ до бази даних АС ДЗК. Вищевказаним порядком врегульовані повноваження Центрів державного земельного кадастру щодо ведення державного реєстру земель, порядок їх взаємодії з іншими суб’єктами, органами влади при веденні державного реєстру земель, порядок заповнення реєстраційної картки та внесення відомостей до бази даних АС ДЗК тощо.
Згідно з частиною 2 статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім тих, для яких законом установлено інший порядок судового вирішення. У пункті 1 частини 1 статті 3 цього Кодексу справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Стаття 17 КАС України встановлює, що компетенція адміністративних судів поширюється зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Предметом позовних вимог у справі є визнання протиправними дій Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам"в особі Одеської регіональної філії щодо відмови у прийнятті обмінного файлу по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,00 га у власність позиваці для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, за межами населеного пункту.
Зміст викладених у позовній заяві вимог, а також аналіз вказаних вище норм законодавства України свідчить про те, що вирішуваний спір є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб’єкта владних повноважень - Центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах, який реалізував у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством України владні управлінські функції в сфері державного реєстру земель.
Таким чином, висновок суду апеляційної інстанції про те, що цей спір не належить до адміністративної юрисдикції, не ґрунтується на положеннях чинного законодавства України і є неправильним.
Стаття 227 КАС України передбачає, що підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи для продовження розгляду є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до постановлення незаконної ухвали, якою провадження у справі не закінчується.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 222, 227, 230, 231 КАС України, колегія суддів –
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Білгород-Дністровської районної державної адміністрації в Одеській області задовольнити частково.
Ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2010 р. скасувати, направити справу до цього ж суду на новий апеляційний розгляд.
Відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.