ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" липня 2011 р. м. Київ К-17299/09
( Додатково див. ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду (rs3615358) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого судді -
Черпіцької Л.Т.
Суддів -
Васильченко Н.В.
Калашнікової О.В.
Леонтович К.Г.
Цуркана М.І.
при секретарі -
Кальненко О.І.
за участю представника:
ГПУ –Шаблін Є.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою
Заступника прокурора Кіровоградської області
на
постанову господарського суду Кіровоградської області від 16.09.2008р. та ухвалу
Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2009р.
у справі
№ 18/75
за позовом
Кіровоградської міжрайонної природоохоронної прокуратури в інтересах держави в особі Управління з контролю за використанням та охороною земель в Кіровоградській області
до
Кіровоградської міської ради
третя особа
Приватне підприємство "Шагір"
про
визнання незаконним та скасування п. 8.44 рішення Кіровоградської міської ради від 28.12.2007 року № 405 "Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб з питань регулювання земельних відносин"
ВСТАНОВИЛА:
Кіровоградська міжрайонна природоохоронна прокуратура в інтересах держави в особі Управління з контролю за використанням та охороною земель в Кіровоградській області звернулась з позовом до Кіровоградської міської ради про визнання незаконним та скасування п. 8.44 рішення від 28.12.2007 року № 405 "Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб з питань регулювання земельних відносин".
В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на порушення Кіровоградською міською радою при прийняті оскаржуваного пункту рішення встановленого законом порядку погодження місця розташування земельних ділянок та надання згоди на розроблення проектів їх відведення, що визначено статтею 151 Земельного кодексу України та Порядком вибору земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004р. № 427 (427-2004-п) . Крім того, зазначено про прийняття оскаржуваного пункту рішення з порушенням визначеної законодавством процедури - всупереч вимог Регламенту Кіровоградської міської ради, затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради 16.05.2006 р.
Постановою господарського суду Кіровоградської області від 16.09.2008р., залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2009р., в задоволенні позову відмовлено. Суди вмотивували свої висновки тим, що рішення № 405 від 28.12.2007р. прийнято в межах повноважень Кіровоградської міської ради, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) .
Не погоджуючись з рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій Заступник прокурора Кіровоградської області звернувся з касаційною скаргою, у якій, посилаючись порушення норм матеріального та процесуального права просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції, та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій Кіровоградською міською радою 28.12.2007р. прийнято рішення № 405 "Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб з питань регулювання земельних відносин", пунктом 8.44 якого погоджено місце розташування та надано згоду приватному підприємству "Шагір" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 10 років площею 6824,92 кв.м. інших відкритих земель без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом по пров. Приморському, 2-му під розміщення тенісних кортів за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають у запасі.
Прокуратурою м. Кіровограда при здійсненні нагляду за додержанням та застосуванням законів у діяльності Кіровоградської міської ради проведено перевірку законності розгляду земельних питань сесією міської ради 28.12.2007р. За результатами перевірки прокуратурою внесено протест на рішення сесії Кіровоградської міської ради "Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб з питань регулювання земельних відносин " від 28.12.2007 р. № 405, в якому поставлено вимогу скасувати вказане рішення як незаконне. Однак вказаний протест, отриманий Кіровоградською міською радою 21.01.2008р., залишений без розгляду. За даних обставин, Кіровоградським міжрайонним природоохоронним прокурором подано адміністративний позов до суду про визнання незаконним та скасування пункту 8.44 рішення від 28.12.2007 р. № 405.
З обставин справи вбачається, що спірний пункт 8.44 рішення відповідача від 28.12.2007р. № 405 був прийнятий з приводу питання погодження місця розташування та надання органом місцевого самоврядування Приватному підприємству "Шагір"згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення тенісних кортів за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають у запасі.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом (2768-14) , або за результатами аукціону.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, визначений статтею 123 Земельного кодексу України, відповідно до якої (в редакції станом на 2007 рік), надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
Відповідно до ч.15 ст. 151 ЗК України матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити. Зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення.
Процедура розгляду клопотання, відповідно до статті 151 ч. 7 ЗК України, включає в себе розгляд місцевою радою клопотання зацікавленої особи, направлення його в п’ятиденний строк з дня реєстрації разом з матеріалами погодження місця розташування на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних і санітарно – епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній раді, яка з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймає рішення про погодження місця розташування об’єкта або мотивоване рішення про відмову.
Водночас на підставі пунктів 4-5 Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 року № 427 (427-2004-п) , відповідне клопотання зацікавленої особи місцева рада надсилає до постійно діючої комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, яка погоджує орієнтовний розмір земельної ділянки, умови її вилучення або зміни цільового призначення з урахуванням містобудівної документації, місцевих правил забудови та комплексного розвитку території.
Як вбачається з наявних у справі матеріалів, зокрема інформацій наданих Управлінням культури і туризму Кіровоградської облдержадміністрації від 13.03.2008р. № 01-26-182, Кіровоградської міської санітарно-епідеміологічної станції 12.03.2008р. № 816/03-1, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області від 03.03.2008р. № 505-07/03-1, до вказаних служб не надходили матеріали щодо попереднього погодження вилучення земельних ділянок, місце розташування яких погоджено рішенням № 405 від 28.12.07, що свідчить про те, що ПП "Шагів"вибір відповідної земельної ділянки не здійснювався, а Кіровоградською міською радою не здійснювалась процедура попереднього погодження матеріалів погодження місця розташування відповідної земельної ділянки. Тобто, не складався попередній акт вибору земельної ділянки, в порядку, визначеному ст.ст. 123, 151 ЗК України.
З урахуванням наведеного, колегія суддів не погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо відмови в задоволенні позовних вимог, оскільки п. 8.44 рішення Кіровоградської міської ради від 28.12.2007 року № 405 прийнято з порушенням встановленого законом порядку передачі земельних ділянок юридичним особам.
Таким чином, оскільки обставини справи встановлені з достатньою повнотою, але судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, вони підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Заступника прокурора Кіровоградської області задовольнити.
Постанову господарського суду Кіровоградської області від 16.09.2008р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2009р. скасувати, та ухвалити у справі нове рішення.
Позов задовольнити.
Визнати нечинним та скасувати пункт 8.44 рішення Кіровоградської міської ради від 28.12.2007 року № 405 "Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб з питань регулювання земельних відносин".
постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя
Судді: