ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" липня 2011 р. м. Київ К-46525/09
( Додатково див. постанову Донецького апеляційного адміністративного суду (rs4625030) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого –Смоковича М.І.,
суддів: Весельської Т.Ф., Гашицького О.В., Горбатюка С.А., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про стягнення недоотриманих сум по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 7 квітня 2009 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2009 року,
в с т а н о в и л а :
У березні 2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про стягнення недоотриманих сум по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вимоги обґрунтовувала тим, що як мати малолітньої дитини, у відповідності до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", має право на отримання грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не меншому прожиткового мінімуму. Статтею 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік"дію зазначеної норми на 2007 рік було зупинено. Оскільки положення пункту 7 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року (v0a6p710-07) були визнані такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), відповідач був зобов`язаний донарахувати та сплатити позивачеві допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Просила визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області щодо відмови у виплаті допомоги по догляду за дитиною в розмірі не нижче прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, стягнути з відповідача суму недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 липня 2007 року по 1 січня 2009 року в розмірі 6736 гривень 35 копійок.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 7 квітня 2009 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня по 31 грудня 2007 року. У задоволенні інших частини позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2009 року постанову суду першої інстанції змінено. Викладено абзац 3 резолютивної частини постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 7 квітня 2009 викладено в наступній редакції: "Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області за рахунок коштів державного бюджету на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року в розмірі 1896 грн. 42 коп.". В решті постанову суду першої інстанції залишено без змін.
У касаційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення і ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що після народження дитини позивач перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області та відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) , отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 липня 2007 року.
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
У відповідності до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"(в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зазначеного закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
При нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) .
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року (v0a6p710-07) пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"було визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційним).
Після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми". Тобто, з часу прийняття цього рішення у позивача відновилось право на отримання допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Судами попередніх інстанцій установлено, що відповідач, ігноруючи зазначені норми матеріального права, не здійснював виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", чим порушив указане право позивача.
Отже, правильним є висновок судів, що задоволенню підлягають вимоги позивача про перерахунок та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року у розмірі 1896 грн 42 коп.
Також, судами обґрунтовано відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення допомоги по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років за 2008 рік, оскільки пунктом 23 частини Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17) до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"були внесені зміни, які вступили в силу з 1 січня 2008 року і у відповідності до яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Враховуючи те, що Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області у 2008 році виплачувало позивачу допомогу у розмірах, встановлених новою редакцією статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", суди прийшли до вірного висновку щодо правомірності його дій.
Що стосується пропущення річного строку звернення до суду, передбаченого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України, на застосуванні якого наполягає Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про поважність причин пропущення строку для звернення до адміністративного суду.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суди дали правильну правову оцінку обставинам у справі, перевірили обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений чинним законодавством та вірно визначили розмір допомоги, який підлягає стягненню з відповідача.
Оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для їх скасування чи зміни відсутні.
Керуючись статтями 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2009 року та постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 7 квітня 2009 року в незміненій частині в цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді
М.І. Смокович
Т.Ф. Весельська
О.В. Гашицький
С.А. Горбатюк
Л.Л. Мороз