ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" липня 2011 р. м. Київ К-25659/10
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
головуючого –судді Леонтович К.Г.,
суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В., Чалого С.Я., Черпіцької Л.Т.,
секретаря –Нагорного М.В.,
за участю представників: Державного територіально-галузевого об`єднання "Південно-Західна залізниця" –Олімпієвої О.С., Міністерства економіки України –Волощук О.М., ТОВ "НАН" –Євдощенко О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою Міністерства економіки України на постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 29 травня 2009 року, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2010 року у справі № 2а-3666/09/2670 за позовом Державного територіально-галузевого об`єднання "Південно-Західна залізниця" до Міністерства економіки України, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "НАН" про визнання протиправним та скасування наказу, -
в с т а н о в и л а :
У січні 2008 року Державне територіально-галузеве об`єднання "Південно-Західна залізниця" звернулося в суд з позовом до Міністерства економіки України, в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ від 31 березня 2009 року про визнання результатів процедури закупівлі за державні кошти недійсними.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно спірного наказу позивачем при проведенні закупівлі за державні кошти моста
Справа № К-25659/10 Доповідач: Леонтович К.Г.
автомобільного залізничного комбінованого з металу, а також конструкції прогонових споруд автодорожньої естакади –8 900 тонн допущені порушення вимог пункту 15 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 №274 (274-2008-п)
(оголошення про проведення процедури закупівлі не розміщено у відповідних міжнародних виданнях чи міжнародній мережі електронного зв’язку, враховуючи, що вартість предмета закупівлі перевищує 500 тис. євро та становить 445,0 млн. у гривень), а також абзацу третього пункту 61, абзацу третього пункту 62 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 921 (921-2008-п)
, у редакції, що діяла на день визначення переможця. Однак, постанова Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 №274 "Про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти" (274-2008-п)
під час видання наказу, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 9 жовтня 2008 року № 22-рп/2008 (v022p710-08)
визнана такою, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційною), тому з наведених підстав наказ не ґрунтується на нормах чинного законодавства та підлягає визнанню протиправним і скасуванню.
Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2010 року, позовні вимоги задоволені.
Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями Міністерство економіки України звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції від 29 травня 2009 року і ухвалу суду апеляційної інстанції від 17 червня 2010 року та направити справу на новий судовий розгляд, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
В запереченнях на касаційну скаргу Державне територіально-галузеве об`єднання "Південно-Західна залізниця" просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суди першої та апеляційної інстанції задовольняючи позовні вимоги та визнаючи протиправним і скасовуючи наказ Міністерства економіки України від 31.03.09 р. №292 посилалися на ті обставини, що відповідач у оскаржуваному наказі послався на Тимчасове положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 №274 (274-2008-п)
, яка рішенням Конституційного Суду України від 09.10.08 р. (v022p710-08)
визнана неконституційною, тому наказ виданий з підстав, які не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Колегія суддів частково не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції виходячи з наступного.
За обставинами справи відповідач, приймаючи вказаний наказ, послався на порушення позивачем вимог двох нормативних актів, а саме: пункту 15 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 №274 (274-2008-п)
(оголошення про проведення процедури закупівлі не розміщено у відповідних міжнародних виданнях чи міжнародній мережі електронного зв’язку, враховуючи, що вартість предмета закупівлі перевищує 500 тис. євро та становить 445,0 млн. у гривень), а також абзацу третього пункту 61, абзацу третього пункту 62 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 921 (921-2008-п)
, які вплинули на об’єктивність вибору переможця процедури закупівлі. При розгляді справи суди попередніх інстанцій дали аналіз та оцінку лише посиланням на Тимчасове положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 №274 (274-2008-п)
.
Разом з тим, судами першої та апеляційної інстанції не перевірені посилання відповідача у наказі на порушення іншого нормативного акту - абзацу третього пункту 61, абзацу третього пункту 62 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 921 (921-2008-п)
, чи мали місце вказані порушення та чи вплинули вони на результати процедури закупівлі за державні кошти.
З урахуванням вищенаведеного судами першої та апеляційної інстанції не з’ясовані обставини справи, що мають значення для правильного її вирішення та не дають можливості суду касаційної інстанції визначитися в правильності правової оцінки обставин у справі як судом першої інстанції, так і судом апеляційної інстанції, що являється порушенням ст.ст. 159, 195 КАС України.
При встановленні наведених фактів судами першої та апеляційної інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, які призвели до необґрунтованого прийняття судових рішень і не можуть бути перевірені та усунуті судом касаційної інстанції.
Відповідно до ст. 227 КАС України підставами для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій з направленням справи на новий судовий розгляд є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи і не можуть бути усунені судом касаційної інстанції.
За таких обставин доводи касаційної скарги спростовують висновки судів першої та апеляційної інстанції, а касаційна скарга підлягає задоволенню із скасуванням рішень судів першої і апеляційної інстанції та направленням справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Міністерства економіки України задовольнити.
Постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 29 травня 2009 року, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2010 року скасувати, справу направити до суду першої інстанції на новий судовий розгляд.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст. 237 - 239 Кодексу адміністративного судочинства України.