ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" червня 2011 р. м. Київ К-3819/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Загороднього А.Ф.
суддів Білуги С.В.
Гаманка О.І.
Заїки М.М.
Співака В.І.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2009 у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити дії та провести перерахунок державної соціальної допомоги, -
встановила:
У лютому 2007 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити дії та провести перерахунок державної соціальної допомоги.
Постановою Яворівського районного суду Львівської області від 25.07.2008в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2009 скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено частково. Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області неправомірними та зобов’язано останнього включити до числа членів сім’ї дочку при нарахуванні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та державної допомоги сім’ям з дітьми та зробити перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченої сім’ї позивачки, виплаченої за період з 01.07.2001 по 31.12.2001, з 01.02.2002 по 31.07.2002, з 01.02.2003 по 31.07.2003, з 01.08.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.01.2004, з 01.02.2004 по 31.07.2004, з 01.08.2004 по 31.12.2004 згідно Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям" (1768-14) , а також державної допомоги на дітей згідно Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) , виплаченої за період з 01.07.1999 по 31.01.2002 та з 01.01.2002 по 30.06.2002 та з 01.07.2002 по 31.12.2002 з врахуванням члена сім’ї - ОСОБА_5 та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою суми допомоги. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального права, просить скасувати судове рішення апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді –доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225 –229 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) для зміни чи скасування судового рішення.
Судами встановлено, що позивачка перебуває в шлюбі з ОСОБА_6 та має з ним троє дітей, в тому числі і дочку ОСОБА_5, 1997 року народження, яка згідно посвідчення НОМЕР_1 від 16.07.2001 є потерпілою від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Сім’я позивачки одержувала державну соціальну допомогу, як малозабезпечена, відповідно до Закону України "Про державну допомогу малозабезпеченим сім’ям" (1768-14) у розмірі: з 01.07.2001 по 31.12.2001 - 101,00 грн. в місяць; з 01.02.2002 по 31.07.2002 - 153,44 грн. в місяць; з 01.02.2003 по 31.07.2003 - 124,25 грн. в місяць; з 01.08.2003 по 31.12.2003 - 120,39 грн. в місяць; з 01.01.2004 по 31.01.2004 - 254,39 грн. в місяць; з 01.02.2004 по 31.07.2004 - 147,37 грн. в місяць; з 01 08.2004 по 31.12.3004 - 110,29 грн.
Відповідно до пункту 193 Положення про порядок призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.03.1993 № 10 (z0010-93) , при визначенні права на одержання допомоги та виплат у склад сім'ї не враховуються діти, які перебувають на повному державному утриманні (в дитячих будинках, будинках дитини, будинках для інвалідів, школах-інтернатах для осіб, які мають вади у фізичному чи розумовому розвитку, училищах олімпійського резерву (7-11 класи), у суворовських училищах тощо, включаючи дітей віком до 7 років, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи (пункт 1 статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Згідно пункту 1 статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи", дітям, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи та їх батькам надаються такі компенсації та пільги, як повне державне забезпечення дітей, до вступу їх до школи (не старше 8 років) шляхом безплатного виховання (утримання) їх у державних чи комунальних дошкільних навчальних закладах і надання щомісячної грошової допомоги, розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 5 пункту 41 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми"затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 (1751-2001-п) , під час визначення права на призначення допомоги до складу сім'ї не включаються: діти, які перебувають на повному державному у триманні (в дитячих будинках, будинках дитини, притулках для неповнолітніх, будинках для інвалідів, школах-інтернатах, дитячих будинках сімейного типу, в тому числі спеціальних загальноосвітніх школах-інтернатах для осіб, які мають вади фізичного чи розумового розвитку, училищах олімпійського резерву (7-11 класи), у військових ліцеях, включаючи дітей віком до 8 років, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що дочка позивачки на повному державному забезпеченні, як потерпіла від Чорнобильської катастрофи, не перебувала. Сім'ї позивачки державна допомога надавалася відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) за періоди з 01.07.1999 по 31.01.2002 та з 01.01.2002 по 30.06.2002 та з 01.07.2002 по 31.12.2002, однак, молодша дочка позивачки - ОСОБА_5 не була включена до членів сім'ї для отримання допомоги, що не заперечується і боку представника відповідача.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що оскільки дочка позивачки не перебувала на повному державному забезпеченні, як потерпіла від Чорнобильської катастрофи, то вона підлягає включенню до членів сім'ї при призначенні даного виду соціальної допомоги, і відповідно, Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області зобов’язано перерахувати розмір допомоги з урахуванням дочки позивачки - ОСОБА_5 та виплати різницю за період з 01.07.2001 по 31.12.2001, з 01.02.2002 по 31.07.2002, з 01.02.2003 по 31.07.2003, з 01.08.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.01.2004, з 01.02.2004 по 31.07.2004, з 01.08.2004 по 31.12.2004 згідно Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям" (1768-14) , а також державної допомоги на дітей згідно Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12) , виплаченої за період з 01.07.1999 по 31.01.2002 та з 01.01.2002 по 30.06.2002 та з 01.07.2002 по 31.12.2002, оскільки діти, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, не включаються до членів сім'ї не у зв'язку з своїм статусом, як дітей-чорнобильців, а у зв'язку з перебуванням на повному державному утриманні в закладах, зазначених законом.
Згідно частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2009 у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити дії та провести перерахунок державної соціальної допомоги –без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий А.Ф.Загородній Судді С.В. Білуга О.І. Гаманко М.М. Заїка В.І. Співак