ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" червня 2011 р. м. Київ К-5930/09
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
Бим М.Є.
Сіроша М.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Херсонської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" на постанову Господарського суду Херсонської областi від 05 листопада 2007 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2008 року у справі за позовом Херсонської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області, третя особа - Державний комітет України по земельних ресурсах, за участю прокурора Херсонської області про визнання частково недійсним рішення,-
в с т а н о в и л а:
Постановою Господарського суду Херсонської областi від 05 листопада 2007 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2008 року, у задоволенні позовних вимог Херсонській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" відмовлено.
На рішення судів першої та апеляційної інстанцій надійшла касаційна скарга, у якій Херсонська регіональна філія Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" просить ухвалені судові рішення скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, посадовими особами Державної інспекції з контролю за цінами у Херсонській області проведено перевірку у Херсонській філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельним ресурсам"порядку формування та застосування тарифів за роботи та послуги, відповідно до вимог чинного законодавства за період з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року. Перевіркою було встановлено, що Херсонська філія допускала перевищення вартості наданих послуг. За актом перевірки було встановлено перевищення у сумі 270971 гривень.
За результатами перевірки заступник начальника Державної інспекції за цінами у Херсонській області виніс рішення № 1 від 28.02.2007 року, згідно якого встановлено незаконне стягнення коштів за державну реєстрацію речових прав та їх обмежень, також інших платежів за послуги, пов’язані з реєстрацією прав громадян, які набули право власності на земельні ділянки відповідно до ст. 121 Земельного Кодексу України, та в поодиноких випадках завищення граничного розміру оплати за виготовлення технічної документації із землеустрою, яка посвідчує право власності на земельні ділянки. В зв’язку з цим, за рішенням на підставі ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворенні"з позивача підлягає вилученню в дохід держбюджету 270971 грн. та стягується штраф сумі 541942 грн.
Відповідно до ст. 202 Земельного Кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається із двох частин: книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та поземної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Для ведення державної реєстрації земель було створено державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам". Державне підприємство було створене відповідно до постанови КМУ від 02.12.1997року за № 1355 "Про програму створення автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру" (1355-97-п)
та наказу голови Державного комітету України по земельних ресурсах на базі госпрозрахункового бюро наукових, проектно вишукувальних. Проектно-технологічних робіт та державної землевпорядної експертизи.
Нова редакція статуту центру була затверджена наказом Держкомзему України № 135 від 23.05.03 (z0408-03)
"Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру та удосконалення структури державного підприємства Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам".
Згідно п. 2.1 статуту основною метою центру є функціонування автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру України та системи реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, для забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, громадян, підприємств, установ та організацій достовірною інформацією про землю та отримання прибутку від здійсненої діяльності.
Відповідно до постанови КМУ від 17.07.03 № 1088 "Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" (1088-2003-п)
Кабінетом Міністрів України підтримана пропозиція щодо створення на базі державного реєстру земель та державного реєстру прав власності на нерухоме майно Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно.
Колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що на підставі зазначеної постанови державний реєстр земель та державний реєстр прав власності на нерухоме майно після створення Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно мали перестати існувати.
За пунктом 3 цієї постанови адміністратором Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно визначено державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам".
Відповідно до пункту 4 цієї ж постанови, до створення Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно Центр державного земельного кадастру проводить реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних державного реєстру земель. Для забезпечення ведення державного реєстру земель наказом Держкомзему від 02.07.2003 року № 174, який зареєстровано в Мін’юсті України 25.07.2003 року за № 641/7962 (z0641-03)
, було затверджено Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель, відповідно до якого державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам"здійснює ведення державного реєстру земель.
Відповідно статті 1 Закону України від 01.07.2004 року "Про державну реєстрацію речових прав та нерухоме майно та їх обмежень", державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень –єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб’єктів речових прав, технічні характеристики об’єктів нерухомого майна. Кадастровий план земельної ділянки, також відомості про право чини, вчинені щодо таких об’єктів нерухомості.
Згідно ст.5 Закону систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав.
Відповідно до ст.7 Закону місцеві органи державної реєстрації прав є відділення державної госпрозрахункової юридичної особи з консолідованим балансом (центру державного земельного кадастру). Місцеві органи державної реєстрації прав виконують покладені Законом функції, зокрема, про реєстрацію прав на нерухоме майно, їх обмежень, правочинів щодо нерухомості або відмовляють у реєстрації; ведуть Державний реєстр прав на нерухоме майно та інше. Керівник місцевого органу державної реєстрації прав є державним реєстратором прав і призначається центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Таким чином, доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав вважати, що судами при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін.
Оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій відповідають вимогам матеріального та процесуального права, то вони не можуть бути скасованими чи зміненими з підстав, наведених в касаційній скарзі.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Херсонської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Херсонської областi від 05 листопада 2007 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2008 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.