ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2011 року м. Київ К-24357/10
Вищий адміністративний суд України у складі:
суддів
Островича С.Е.
Бившевої Л.І.
Костенка М.І.
Степашка О.І.
Усенко Є.А.
провівши попередній розгляд справи за касаційною скаргою Акціонерного товариства закритого типу "Українське ремонтно-будівельне підприємство "Шлях" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 червня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2010 року у справі за позовом Прокурора Дзержинського району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Акціонерного товариства закритого типу "Українське ремонтно-будівельне підприємство "Шлях"про стягнення штрафу, -
в с т а н о в и л а :
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26 червня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2010 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеними рішеннями судів попередніх інстанцій Акціонерного товариства закритого типу "Українське ремонтно-будівельне підприємство "Шлях"звернулося з касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 червня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2010 року та винести нове рішення, яким відмовити а задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що розпорядженням Уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 33-ХА від 03.10.2008 року про усунення порушень законодавства про цінні папери було зобов'язано відповідача у термін до 31.10.2008 року усунути порушення законодавства про цінні папери та у цей же термін письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Відповідно ст. 6 до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (448/96-ВР) , Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України, що здійснює державне регулювання на ринку цінних паперів шляхом здійснення комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі –Комісія), її центральний апарат і територіальні органи. Комісія здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення в установленому порядку.
Одним із основних завдання Комісії, згідно ст. 7 Закону є здійснення державного регулювання та контролю за випуском та обігом цінних паперів, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до абз. 2 ст. 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", уповноважені особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право, зокрема, безперешкодно входити на підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням і мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки; вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень; вимагати в межах своєї компетенції в посадових осіб підприємств, установ, організацій надання письмових пояснень.
У зв’язку із невиконанням відповідачем даного розпорядження уповноваженою особою Комісії винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 11 грудня 2008 року.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання розпоряджень у розмірі від 1 тисячі до 5 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Крім того, п. 14 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні"встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників.
Таким чином, Комісією за невиконання розпорядження № 33-ХА від 03.10.2008 року постановою № 362-ХА від 25.12.2008 р. до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн. та винесено розпорядження про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів від 31.10.2008 р. № 41-ХА, яким зобов’язано відповідача у термін до 31.11.2008 р. усунути порушення законодавства про цінні папери.
Колегія суддів дійшла висновку, що постанова № 362-ХА від 25.12.2008 р. винесена Харківським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі та в межах повноважень, встановлених законодавством і розмір застосованого штрафу до відповідача відповідає розміру, встановленому чинним законодавством.
Згідно розділу 19 Правил № 27, штраф має бути сплачений порушником не пізніше 15 днів з дня отримання ним постанови. Повідомлення про сплату штрафу протягом 5 робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного територіального органу Комісії).
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні"штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку .
Оскільки, відповідачем протягом вищезазначеного строку штраф не було сплачемо у добровільному порядку, Харківське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернулося до суду з позовними вимогами про стягнення з відповідача штрафу до Державного бюджету України у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"до доходів Державного бюджету зараховуються надходження від штрафних санкцій. Отже, несплата штрафу спричиняє матеріальну шкоду інтересам держави
З огляду на вищенаведене, суди дійшли правильного висновку, що при розгляді справи про правопорушення на ринку цінних паперів позивачем було вжито всіх передбачених законодавством заходів для всебічного, повного і об'єктивного дослідження обставин справи.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлені з додержанням норм процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Керуючись ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Акціонерного товариства закритого типу "Українське ремонтно-будівельне підприємство "Шлях"відхилити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 червня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2010 року залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя С.Е. Острович