ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" червня 2011 р. м. Київ К/9991/12519/11
( Додатково див. постанову Окружного адміністративного суду міста Києва (rs9024724) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі :
Калашнікової О.В. (головуюча)
Васильченко Н.В.
Леонтович К.Г.
Черпіцької Л.Т.
Цуркана М.І.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ТОВ "Торговельний центр "Очаківській"на постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 07 квітня 2010 року та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2011 року у справі за позовом ТОВ "Торговельний дім "Очаківський"до Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в м. Сімферополі, сектора наглядово-профілактичної діяльності Ленінського районного відділу Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій України в м. Севастополі про визнання дій незаконними,
в с т а н о в и л а :
У лютому 2002 року ТОВ "Торговельний центр "Очаківській"звернулося до суду з позовом до Головного управління МНС в м. Севастополі про визнання дій незаконними.
В позові зазначало, що 09.02.2010 року відповідачем неправомірно проведено планову перевірку на підставі повідомлення від 14.01.2010 року № 33, наказу № 1 від 04.01.2010 року та посвідчення № 87 від 09.02.2010 року, виданих начальником сектору наглядово-профілактичної діяльності Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м. Севастополі.
Посилаючись на порушення відповідачем вимог Законів України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні" (1759-17) та "Про пожежну безпеку' (3745-12) як під час підготовки, так і під час проведення перевірки, просило визнати незаконними дії відповідачів по проведенню перевірки на підставі зазначених документів.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 07 квітня 2010 року, залишеною без змін постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2011 року, в задоволені позову відмовлено.
Непогоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, ТОВ "Торговельний центр "Очаківський"подало касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судами норм процесуального та матеріального права просить їх скасувати, ухвалити нову постанову про задоволення позову.
Заслухавши доповідача, здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того, чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанції у межах касаційної скарги.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про пожежну безпеку"державний пожежний нагляд за станом пожежної безпеки в населених пунктах і на об’єктах незалежно від форм власності здійснюється відповідно до чинного законодавства державною пожежною охороною в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Органи державного пожежного нагляду відповідно до покладених на них завдань, здійснюють контроль за додержанням вимог законодавства з питань пожежної безпеки керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ та організацій. При цьому, державні інспектори з пожежного нагляду мають право проводити у будь-який час у присутності власника чи його представника пожежно-технічні обстеження і перевірки підприємств, установ, організацій, будівель, споруд, новобудов та інших підконтрольних об’єктів незалежно від форм власності, одержувати від власника необхідні пояснення, матеріали та інформацію.
Положенням про державну пожежну охорону, затвердженим постановою Кабінету міністрів України № 508 від 26.07.1994 року (508-94-п) ( в редакції, що діяла на час спірних правовідносин), передбачено, що до складу державної пожежної охорони входять Державний департамент пожежної безпеки МНС, територіальні та місцеві органи державного пожежного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, підрозділи, допоміжні служби, науково-дослідні установи, пожежно-технічні навчальні заклади, підприємства, державний центр сертифікації МНС. Держпожнагляд здійснюють, зокрема, територіальні органи держпожнагляду –управління ( відділи) з питань наглядово-профілактичної діяльності, підпорядковані Державному департаменту пожежної безпеки, місцеві органи держпожнагляду –відділення, відділи, управління тощо з питань наглядово-профілактичної діяльності, підпорядковані територіальним органам держпожнагляду.
Відповідно до п.п. 3.3.1 п.3.3 Інструкції з організації роботи органів державного пожежного нагляду, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 59 від 06.02.2006 року (z0480-06) державний пожежний нагляд за виконанням встановлених законодавством вимог пожежної безпеки суб,єктами господарювання здійснюється відповідними органами державного пожежного нагляду шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
Пунктом 1.2 Положення про управління з питань наглядово-профілактичної діяльності ГУ МПС України в м. Севастополі, затвердженого наказом начальника ГУ МНС України в м. Севастополі № 744 від 08.12.2009 року, передбачено, що Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності є штатним підрозділом Головного управління і виконує, зокрема функції державного пожежного нагляду.
Згідно з п. 1.2 Положення про сектор наглядово- профілактичної діяльності ленінського районного відділу ГУ МПС в м. Севастополі, затвердженого наказом начальника Ленінського РВ ГУМНС України в м. Севастополі № 94 від 16.10.2008 року сектор є штатним підрозділом місцевого органу Головного управління МНС України в м. Севастополі в ленінському районі і виконує, зокрема, функції державного пожежного нагляду. Сектор здійснює діяльність, що стосується держпожнагляду за станом пожежної безпеки в населених пунктах і на об,єктах незалежно форм власності, підпорядковується Управлінню з питань наглядово-профілактичної роботи ГУ МНС України в м. Севастополі. Пунктом 2.3 цього Положення встановлено, що Сектор як місцевий орган держпожнагляду самостійно організує виконання вимог чинного законодавства України та здійснює систематичний контроль за реалізацією вимог з питань пожежної безпеки у ленінському районі.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що в період з 09.02.2010 року по 18.02.2010 року на підставі посвідчення № 87 від 09.02.2010 року, оформленого відповідно до наказу про проведення перевірок № 1 від 04.01.2010 року та графіку планових перевірок суб’єктів господарювання ленінського району м. Севастополя з високим ступенем ризику на перший квартал 2010 року, затвердженого 12.12.2009 року заступником начальника відділу- начальником сектору НДП Ленінського РВ ГУ МНС Українив м. Севастополі, посадовими особами державного пожежного нагляду сектору проведено планову перевірку тимчасової споруди "Квітковий ряд"з прибудованими торговельними кіосками ТОВ "Торговельний центр "Очаківський", про що позивач був повідомлений в установленому порядку.
Враховуючи наведені обставини та вимоги закону, колегія суддів вважає, що висновки попередніх судів про правомірність дій ГУ МНС Україні в м. Севастополі та дій інспекторів сектору НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м. Севастополі по проведенню планової перевірки є законними та обгрунтованими.
Оскільки доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору, підстав для скасування судових рішень колегія суддів не вбачає.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суду першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. 220, 222, 224, 232 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу ТОВ "Торговельний центр "Очаківський"залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 07 квітня 2010 року та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку ст.ст. 235- 238 КАС України.
Судді
Калашнікова О.В.
Васильченко Н.В.
Леонтович К.Г.
Черпіцька Л.Т.
Цуркан М.І.